Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-11-06, 15:42 Autor: Katarzyna Zawadzka

Opolanie tłumnie przybyli na spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem [fot. Katarzyna Zawadzka]
Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem [fot. Katarzyna Zawadzka]
"A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy" - taki był tytuł spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem. Goście Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu opowiedzieli o książce, która ma formę wywiadu rzeki. Autorzy rozmawiają w niej o tym, z czego śmieją się Polacy. Zastanawiają się także nad tym, co śmieszyło nas dawniej, a na co dziś patrzymy już inaczej.
- Dziś żarty stają się coraz krótsze - zauważa Michał Ogórek. - Dziś wszystko musi być takie na już, jak te wszystkie tweety, to musi natychmiast działać. Nikt się nad tym za bardzo nie pochyla, nie zastanawia. Ja na przykład nie wyobrażam sobie, żeby Jeremi Przybora pisał te swojej teksty z dnia na dzień. Nie można napisać programu kabaretu w ciągu jednego czy dwóch dni, bo to jest po prostu niemożliwe. To dzieje się kosztem jakości - zaznacza.

W rozmowie z dziennikarzami prof. Bralczyk zwrócił uwagę, że słowo "przekleństwo" zmieniło swoje znaczenie. - Dziś przeklinając nie sprawiamy, że ktoś staje się przeklęty, a tylko co najwyżej razimy jego ucho wulgaryzmami, a cóż to za przekleństwa. Kiedyś chyba bardziej serio traktowaliśmy zachowania językowe złorzeczenie, przeklinanie, wyklinanie, które pociągały za sobą różne skutki, nawet czasami prawne, bo taki wyklęty syn nie mógł odziedziczyć - dodaje.

Spotkanie odbyło się w ramach 19. Opolskiej Jesieni Literackiej. Kolejnym wydarzeniem ma być otwarcie wystawy pt. "Plakat i literatura" Patrycji Longawy. Wernisaż w poniedziałek (8.11) o godz. 17:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Nasza rozgłośnia jest patronem medialnym.
Michał Ogórek
prof. Jerzy Bralczyk

Zobacz także

2021-12-18, godz. 15:50, Wiadomości z regionu Zamiast kupować na straganie, woleli samodzielnie ściąć choinkę. "Drzewka z marketu są bezduszne, a tu jest magia" Spore zainteresowanie choinkobraniem w leśnictwie Dąbrowa koło Opola. Dziś (18.12) można było tam samodzielnie ściąć bożonarodzeniowe drzewko. » więcej 2021-12-18, godz. 14:05, Wiadomości z regionu W Opolu można już zaszczepić przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. "Oczekiwaliśmy na tę możliwość" W Opolu ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 wśród dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Specyfik można przyjąć między innymi w przychodni Optima przy ulicy Dambonia, gdzie dziś (18.12) do południa z możliwości takiej skorzystało kilkudziesięciu… » więcej 2021-12-18, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Budowa tężni miejskiej w Opolu coraz bliżej. Pieniądze w budżecie miasta już zarezerwowane Mieszkańcy dzielnicy Malinka w Opolu będą mieli tężnię solankową. Jej budowa ma ruszyć w przyszłym roku. Konkretną datę mamy poznać wtedy, kiedy opolski ratusz podpisze umowę z wykonawcą. W przyszłorocznym budżecie miasta na… » więcej 2021-12-18, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Pieniądze są, więc można budować. Gmina Komprachcice otrzymała kolejne wsparcie na nowe ścieżki pieszo-rowerowe W gminie Komprachcice pojawi się jeszcze więcej ścieżek pieszo-rowerowych. Możliwe to będzie, dzięki pieniądzom, jakie samorząd otrzyma w przyszłym roku od Opola. Miasto udzieliło dotacji w kwocie ponad 288 tysięcy złotych. Wszystko… » więcej 2021-12-17, godz. 18:05, Wiadomości z regionu Opolscy uczniowie po raz ostatni poszli stacjonarnie do szkoły przed zimową przerwą świąteczną. Nauka zdalna potrwa do 9 stycznia Opolscy uczniowie po raz ostatni uczyli się stacjonarnie przed zimową przerwą świąteczną. Decyzją Ministerstwa Nauki i Edukacji od 20 grudnia w całym kraju szkoły przechodzą na nauczanie zdalnie do 9 stycznia. Ma to związek z utrzymującą… » więcej
1079108010811082108310841085
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »