Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-10-22, 17:33 Autor: Katarzyna Zawadzka

Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu [fot. archiwum CMJW]
Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu [fot. archiwum CMJW]
Finaliści, organizatorzy i jury debaty [fot. archiwum CMJW]
Finaliści, organizatorzy i jury debaty [fot. archiwum CMJW]
Finałowa debata w Sali Senatu UO [fot. archiwum CMJW]
Finałowa debata w Sali Senatu UO [fot. archiwum CMJW]
Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku [fot. archiwum CMJW]
Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku [fot. archiwum CMJW]
Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu Fundacji Polska Debatuje. Tuż przed rozpoczęciem starcia drużyny z poszczególnych szkół losowały, która z nich będzie bronić tezy, a która spróbuję ją obalić. Teza finałowej debaty brzmiała "Powinnością polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej było uniknięcie niewoli za wszelką cenę".
- To było bardzo ciekawe doświadczenie - mówi Maciej Korbaś ze zwycięskiej drużyny. - Na pewno jest to jedyne takie w swoim rodzaju. Ja bardzo lubię rozmawiać, więc była to taka możliwość podyskutowania na poziomie, który musiał być. Bardzo ważne było dla mnie to, że robiliśmy to wszystko razem. Spotkaliśmy się w szkole i ćwiczyliśmy. Przygotowywaliśmy to wszystko po kolei, nie tak, że ja przygotowuję jakąś cześć sam, tylko wszystko robiliśmy razem. Wycieczki do muzeum też nam dużo dały. Dużo się z tego zapamiętało, bo to bardzo obrazowy sposób przedstawienia informacji - dodaje.

Co to znaczy być przekonywającym? -pytamy dr Marcina Pietrzaka z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Opolskiego, który był członkiem jury. - To znaczy bardzo wiele, przede wszystkim dopasować sposób argumentacji do tematu, dobrać argumenty. Jak dla mnie, same argumenty nie są do końca czymś przekonywującym. Ważne, aby mówić na temat w odpowiedni sposób, wyrażać się się jasno, robić dobre wrażenie. Argumenty to rzecz drugorzędna. Zawsze kontrargument można sformułować, to kwestia refleksu - dodaje.

- Starałam się wychwycić najbardziej merytoryczne argumenty z każdej strony i tak na chłodno zważyć, co faktycznie, która drużyna udowadnia i dlaczego miałoby być to ważne - mówi Jacek Ruszar, przedstawiciel Fundacji Polska Debatuje i juror. - Myślę, że trzeba jednak trochę poznać, nauczyć się w jakiś sposób rozpoznawać te argumenty. Trzeba bardzo analitycznie nauczyć się podchodzić do rzeczy i selekcjonować, na ile ta osoba, która coś mówi, skąd ona może to wiedzieć, jak bardzo jest to prawda i na przykład nie popadać w emocjonalne argumenty - dodaje.

- Debata oksfordzka ciekawi nas jako narzędzie edukacyjne - mówi dyrektorka Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych - dr Violetta Rezler-Wasielewska. - Ciekawość nas nieustannie w naszej działalności edukacyjnej popycha do tego, aby sięgać po nowe pomysły. Przekonaliśmy się także, że jest to bardzo ciekawy sposób na uczenie się wielu rzeczy, w tym tak zwanych kompetencji miękkich, ale też zdobywania wiedzy, bardzo konkretnej wiedzy, a przede wszystkim umiejętności rozmawiania - dodaje.

Finałowa debata oksfordzka to część projektu o nazwie: "Wojna, niewola i potyczki na słowa" realizowanego w ramach programu "EDUKO - bardzo młoda kultura 2019-2021".
Maciej Korbaś
dr Marcin Pietrzak
Jacek Ruszar
dr Violetta Rezler-Wasielewska

Zobacz także

2021-11-05, godz. 19:59, Sport i turystyka Efektowna gra, efektowna wygrana. Odra pokonała w Opolu ŁKS W 16. kolejce Fortuna 1. ligi Odra Opole pokonała ŁKS Łódź. Przy Oleskiej opolanie triumfowali 3:0. » więcej 2021-11-05, godz. 19:45, Kultura i rozrywka "Miłość-czysta u kąpieli morskich" - premiera w OTLiA 'Miłość-czysta u kąpieli morskich' Cypriana Kamila Norwida to nowy spektakl Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Całość opracował i wyreżyserował Bogusław Kierc. Na scenie występują: Anna Jarota, Anna Wieczorek, Krzysztof Jarota… » więcej 2021-11-05, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Centrum przesiadkowe Opole Zachodnie: przejazd bez utrudnień, ale prace jeszcze trwają. "To już są ostatnie szlify" Nie ma tam już utrudnień w ruchu, ale ekipy budowlane są tam jeszcze obecnie. Budowa centrum przesiadkowego Opole Zachodnie trwa dłużej niż zakładano. Pierwszy termin przewidywał, że inwestycja będzie gotowa przed wakacjami. Ostatecznie… » więcej 2021-11-05, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Opolu. "Jesteśmy świadomi problemów kryzysu klimatu. Chcemy walczyć o prawo do naszej przyszłości" Ulicami Opola przeszedł Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi ludzie chcieli w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec bierności polityków w sprawie zmian klimatycznych, bo jak mówią, walczą o swoją przyszłość i zdrowie. Podobne… » więcej 2021-11-05, godz. 13:05, Wiadomości z regionu Sytuację monitorują cały czas, ale teraz ich działania będą prowadzone na większą skalę. Straż miejska w Opolu szykuje się do zimy i pomocy osobom bezdomnym Ponad 1100 patroli związanych z monitorowaniem sytuacji bezdomnych przeprowadziła już w tym roku opolska straż miejska. Funkcjonariusze sprawdzają, czy takie osoby nie potrzebują pomocy, kontrolują też miejsca, które bezdomni zajmują… » więcej
1136113711381139114011411142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »