Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-10-22, 17:33 Autor: Katarzyna Zawadzka

Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu [fot. archiwum CMJW]
Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu [fot. archiwum CMJW]
Finaliści, organizatorzy i jury debaty [fot. archiwum CMJW]
Finaliści, organizatorzy i jury debaty [fot. archiwum CMJW]
Finałowa debata w Sali Senatu UO [fot. archiwum CMJW]
Finałowa debata w Sali Senatu UO [fot. archiwum CMJW]
Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku [fot. archiwum CMJW]
Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku [fot. archiwum CMJW]
Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu Fundacji Polska Debatuje. Tuż przed rozpoczęciem starcia drużyny z poszczególnych szkół losowały, która z nich będzie bronić tezy, a która spróbuję ją obalić. Teza finałowej debaty brzmiała "Powinnością polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej było uniknięcie niewoli za wszelką cenę".
- To było bardzo ciekawe doświadczenie - mówi Maciej Korbaś ze zwycięskiej drużyny. - Na pewno jest to jedyne takie w swoim rodzaju. Ja bardzo lubię rozmawiać, więc była to taka możliwość podyskutowania na poziomie, który musiał być. Bardzo ważne było dla mnie to, że robiliśmy to wszystko razem. Spotkaliśmy się w szkole i ćwiczyliśmy. Przygotowywaliśmy to wszystko po kolei, nie tak, że ja przygotowuję jakąś cześć sam, tylko wszystko robiliśmy razem. Wycieczki do muzeum też nam dużo dały. Dużo się z tego zapamiętało, bo to bardzo obrazowy sposób przedstawienia informacji - dodaje.

Co to znaczy być przekonywającym? -pytamy dr Marcina Pietrzaka z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Opolskiego, który był członkiem jury. - To znaczy bardzo wiele, przede wszystkim dopasować sposób argumentacji do tematu, dobrać argumenty. Jak dla mnie, same argumenty nie są do końca czymś przekonywującym. Ważne, aby mówić na temat w odpowiedni sposób, wyrażać się się jasno, robić dobre wrażenie. Argumenty to rzecz drugorzędna. Zawsze kontrargument można sformułować, to kwestia refleksu - dodaje.

- Starałam się wychwycić najbardziej merytoryczne argumenty z każdej strony i tak na chłodno zważyć, co faktycznie, która drużyna udowadnia i dlaczego miałoby być to ważne - mówi Jacek Ruszar, przedstawiciel Fundacji Polska Debatuje i juror. - Myślę, że trzeba jednak trochę poznać, nauczyć się w jakiś sposób rozpoznawać te argumenty. Trzeba bardzo analitycznie nauczyć się podchodzić do rzeczy i selekcjonować, na ile ta osoba, która coś mówi, skąd ona może to wiedzieć, jak bardzo jest to prawda i na przykład nie popadać w emocjonalne argumenty - dodaje.

- Debata oksfordzka ciekawi nas jako narzędzie edukacyjne - mówi dyrektorka Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych - dr Violetta Rezler-Wasielewska. - Ciekawość nas nieustannie w naszej działalności edukacyjnej popycha do tego, aby sięgać po nowe pomysły. Przekonaliśmy się także, że jest to bardzo ciekawy sposób na uczenie się wielu rzeczy, w tym tak zwanych kompetencji miękkich, ale też zdobywania wiedzy, bardzo konkretnej wiedzy, a przede wszystkim umiejętności rozmawiania - dodaje.

Finałowa debata oksfordzka to część projektu o nazwie: "Wojna, niewola i potyczki na słowa" realizowanego w ramach programu "EDUKO - bardzo młoda kultura 2019-2021".
Maciej Korbaś
dr Marcin Pietrzak
Jacek Ruszar
dr Violetta Rezler-Wasielewska

Zobacz także

2021-11-06, godz. 16:39, Wiadomości z regionu Zmiana warty na szczycie opolskiego PSL-u. Po 17 latach Stanisław Rakoczy odchodzi z funkcji prezesa. Zastąpi go Marcin Oszańca Marcin Oszańca został nowym liderem opolskich struktur PSL. To wynik dzisiejszych (06.11) wyborów wewnątrzpartyjnych. Oszańca dostał 85 głosów poparcia. 11 głosujących poparło Adama Warzechę, szefa powiatowych struktur PSL w O… » więcej 2021-11-06, godz. 15:42, Kultura i rozrywka Opolanie tłumnie przybyli na spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem 'A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy' - taki był tytuł spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem. Goście Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu opowiedzieli o książce, która ma formę wywiadu… » więcej 2021-11-06, godz. 14:29, Wiadomości z regionu Zespół Śląsk zagrał w hołdzie dla Karola Cebuli w opolskiej katedrze. "Bardzo kochał nasz zespół" [ZDJĘCIA] W opolskiej katerze uczczono dziś (06.11) pamięć strzeleckiego przedsiębiorcy i filantropa Karola Cebuli. W świątyni odprawiono mszę w jego intencji połączoną z występem Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. » więcej 2021-11-06, godz. 12:00, Wiadomości z regionu V Światowy Dzień Ubogich w Opolu w skromnej formie, ale z poczęstunkiem w ogrodzie kurii Przed nami V Światowy Dzień Ubogich w Opolu. W niedzielę 14 listopada po mszy w katedrze opolskiej osoby samotne, ubogie i bezdomne będą mogły przyjść do ogrodu przy kurii na poczęstunek. Na wydarzenie zaprasza biskup Andrzej Czaja… » więcej 2021-11-06, godz. 08:00, Sport i turystyka Niepokonany Rzeszów kolejnym rywalem siatkarek Uni Opole Zwycięzca Superpucharu Polski będzie rywalem siatkarek Uni Opole w 7. kolejce Tauron Ligi. Czwarte w tabeli podopieczne Nicoli Vettoriego nie są jednak na straconej pozycji. » więcej
1135113611371138113911401141
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »