Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-09-19, 09:03 Autor: Katarzyna Zawadzka

45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie

"Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. KZ]
"Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. KZ]
Rozmowa po spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. Katarzyna Zawadzka]
Rozmowa po spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Panny z Wilka" Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Przedstawienie w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego przeniosło publiczność do lat 30. XX wieku. Były stroje i meble z epoki. Głównemu bohaterowi utworu Jarosława Iwaszkiewicza - Wiktorowi Rubenowi towarzyszył na scenie duch zmarłego przyjaciela kleryka Jurka.
- Akcja z jednej strony dzieje się w epoce, do której nawiązują kostiumy, a z drugiej strony próbujemy wysyłać sygnały dzisiejszego myślenia - mówi reżyser. - Z jednej strony zależało nam na wyakcentowaniu tego bardzo tradycyjnego porządku społecznego, patriarchalnego, który ma wpływ na losy kobiet i w gruncie rzeczy zapisanego przez Iwaszkiewicza - kleryka Jurka, po którego stracie główny bohater przeżywa kryzys i tym samym podaje w wątpliwość także swoją tożsamość. Do tego tekstu o niepodjęciu decyzji co do życia i miłości dochodzi jeszcze jedno niedookreślenie - czy bardziej kobiety, czy bardziej mężczyźni... - dodaje.

- Mój bohater to człowiek bardzo samotny - mówi Marcin Kiszluk, odtwórca roli Wiktora. - Człowiek po ogromnych przejściach i traumie wojennej taki trochę niezdefiniowany pomimo wieku. Niezdefiniowany jako człowiek i niezdefiniowany co do orientacji seksualnej. Cały czas poszukujący. Myślę, że ta trauma wojenna i te wszystkie wydarzenia spowodowały, że nie może odnaleźć się. Ten nagły strzał panien z jego lat młodzieńczych powoduje ogromny mętlik w jego głowie - dodaje.

Kolejne przedstawienie konkursowe 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych także przygotował Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W poniedziałek (20.09) widzowie zobaczą "Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze" Bolesława Leśmiana w reż. Jarosława Kiliana. Radio Opole jest patronem medialnym konfrontacji.
Krzysztof Rekowski
Marcin Kliszuk

Zobacz także

2021-08-22, godz. 09:27, Sport i turystyka 3. liga piłki nożnej: Czas na derby Już w 4. kolejce 3. ligi piłkarskiej dojdzie do opolskich derbów. W Kluczborku MKS podejmie Stal Brzeg. » więcej 2021-08-22, godz. 09:26, Sport i turystyka O bezpiecznej praktyce jogi w RO3 SPORT Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, to również zasady moralne. Dla ludzi wychowanych w zachodniej cywilizacji, joga oznacza głównie trening gibkości i większość osób postrzega ją jako rozciąganie. Joga to coś o wiele więce… » więcej 2021-08-21, godz. 19:00, Sport i turystyka Ostatnia kolejka fazy zasadniczej. Kolejarz jedzie na Łotwę W meczu zamykającym sezon zasadniczy 2. Ligi Żużlowej Kolejarz Opole zmierzy się na Łotwie z Lokomotivem Daugavpils. Gospodarze, aby zapewnić sobie udział w play-off muszą wygrać. » więcej 2021-08-21, godz. 18:15, Sport i turystyka Trochę hokeja, trochę futbolu amerykańskiego z elementami... tenisa. W Opolu rozegrano pierwszy w historii mecz box lacrosse W Kanadzie jest sportem narodowym, ale w Polsce może być problem ze znajomością tej dyscypliny. Mowa o box lacrosse, grze, która łączy w sobie kilka dyscyplin. Między innymi hokeja, futbolu amerykańskiego i tenisa. Dzisiaj (21.08)… » więcej 2021-08-21, godz. 08:00, Sport i turystyka Kolejarz wygrywa ze Stalą! Retransmisja spotkania w RO 3 SPORT W meczu przedostatniej kolejki sezonu zasadniczego 2. Ligi Żużlowej Kolejarz Opole pokonał Stal Rzeszów 51:39. Opolanie dzięki temu wrócili na pierwsze miejsce w tabeli. » więcej
1233123412351236123712381239
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »