Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-09-19, 09:03 Autor: Katarzyna Zawadzka

45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie

"Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. KZ]
"Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. KZ]
Rozmowa po spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. Katarzyna Zawadzka]
Rozmowa po spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Panny z Wilka" Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Przedstawienie w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego przeniosło publiczność do lat 30. XX wieku. Były stroje i meble z epoki. Głównemu bohaterowi utworu Jarosława Iwaszkiewicza - Wiktorowi Rubenowi towarzyszył na scenie duch zmarłego przyjaciela kleryka Jurka.
- Akcja z jednej strony dzieje się w epoce, do której nawiązują kostiumy, a z drugiej strony próbujemy wysyłać sygnały dzisiejszego myślenia - mówi reżyser. - Z jednej strony zależało nam na wyakcentowaniu tego bardzo tradycyjnego porządku społecznego, patriarchalnego, który ma wpływ na losy kobiet i w gruncie rzeczy zapisanego przez Iwaszkiewicza - kleryka Jurka, po którego stracie główny bohater przeżywa kryzys i tym samym podaje w wątpliwość także swoją tożsamość. Do tego tekstu o niepodjęciu decyzji co do życia i miłości dochodzi jeszcze jedno niedookreślenie - czy bardziej kobiety, czy bardziej mężczyźni... - dodaje.

- Mój bohater to człowiek bardzo samotny - mówi Marcin Kiszluk, odtwórca roli Wiktora. - Człowiek po ogromnych przejściach i traumie wojennej taki trochę niezdefiniowany pomimo wieku. Niezdefiniowany jako człowiek i niezdefiniowany co do orientacji seksualnej. Cały czas poszukujący. Myślę, że ta trauma wojenna i te wszystkie wydarzenia spowodowały, że nie może odnaleźć się. Ten nagły strzał panien z jego lat młodzieńczych powoduje ogromny mętlik w jego głowie - dodaje.

Kolejne przedstawienie konkursowe 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych także przygotował Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W poniedziałek (20.09) widzowie zobaczą "Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze" Bolesława Leśmiana w reż. Jarosława Kiliana. Radio Opole jest patronem medialnym konfrontacji.
Krzysztof Rekowski
Marcin Kliszuk

Zobacz także

2021-08-27, godz. 19:45, Sport i turystyka Czas wyruszyć nad morze. Odra Opole zagra w Gdyni Po trzech z rzędu spotkaniach u siebie piłkarzy Odry Opole czeka bardzo długi wyjazd. W 6. kolejce Fortuna 1. ligi opolanie zmierzą się w Gdyni z Arką. » więcej 2021-08-27, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Opole: zamontowano sygnalizację na niebezpiecznym przejściu dla pieszych. Zacznie działać w przyszłym tygodniu W przyszłym tygodniu na przejściu dla pieszych przy ul. Ozimskiej, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Jakuba Kani w Opolu, zostanie uruchomiona sygnalizacja świetlna. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo pieszych, ponieważ bardzo często… » więcej 2021-08-27, godz. 16:00, Gospodarka OCRG proponuje szkolenia i kursy. Do wykorzystania będzie osiem milionów złotych Zatrudnieni, którzy myślą o zdobyciu nowych kwalifikacji, powinni odwiedzić Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Instytucja rozdzielająca unijne dotacje pod koniec roku będzie przyznawała do 9,5 tysiąca złotych wsparcia na ukończenie… » więcej 2021-08-27, godz. 10:45, Sport i turystyka Bartłomiej Mróz o przygotowaniach do paraolimpiady w Tokio w RO 3 SPORT Bartłomiej Mróz jest pierwszym w historii Polakiem, który będzie walczył o trofea w tym sporcie, bo badminton dopiero debiutuje jako dyscyplina olimpijska. Obecnie nasz zawodnik jest 4. w rankingu światowym parabadmintona. » więcej 2021-08-27, godz. 09:43, Wiadomości z regionu Opole: dwa auta zderzyły się na rondzie przy Książąt Opolskich Na placu Konstytucji 3 Maja w Opolu rano doszło do zderzenia osobowego audi z bmw. » więcej
1227122812291230123112321233
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »