Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-09-19, 09:03 Autor: Katarzyna Zawadzka

45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie

"Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. KZ]
"Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. KZ]
Rozmowa po spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. Katarzyna Zawadzka]
Rozmowa po spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Panny z Wilka" Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Przedstawienie w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego przeniosło publiczność do lat 30. XX wieku. Były stroje i meble z epoki. Głównemu bohaterowi utworu Jarosława Iwaszkiewicza - Wiktorowi Rubenowi towarzyszył na scenie duch zmarłego przyjaciela kleryka Jurka.
- Akcja z jednej strony dzieje się w epoce, do której nawiązują kostiumy, a z drugiej strony próbujemy wysyłać sygnały dzisiejszego myślenia - mówi reżyser. - Z jednej strony zależało nam na wyakcentowaniu tego bardzo tradycyjnego porządku społecznego, patriarchalnego, który ma wpływ na losy kobiet i w gruncie rzeczy zapisanego przez Iwaszkiewicza - kleryka Jurka, po którego stracie główny bohater przeżywa kryzys i tym samym podaje w wątpliwość także swoją tożsamość. Do tego tekstu o niepodjęciu decyzji co do życia i miłości dochodzi jeszcze jedno niedookreślenie - czy bardziej kobiety, czy bardziej mężczyźni... - dodaje.

- Mój bohater to człowiek bardzo samotny - mówi Marcin Kiszluk, odtwórca roli Wiktora. - Człowiek po ogromnych przejściach i traumie wojennej taki trochę niezdefiniowany pomimo wieku. Niezdefiniowany jako człowiek i niezdefiniowany co do orientacji seksualnej. Cały czas poszukujący. Myślę, że ta trauma wojenna i te wszystkie wydarzenia spowodowały, że nie może odnaleźć się. Ten nagły strzał panien z jego lat młodzieńczych powoduje ogromny mętlik w jego głowie - dodaje.

Kolejne przedstawienie konkursowe 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych także przygotował Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W poniedziałek (20.09) widzowie zobaczą "Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze" Bolesława Leśmiana w reż. Jarosława Kiliana. Radio Opole jest patronem medialnym konfrontacji.
Krzysztof Rekowski
Marcin Kliszuk

Zobacz także

2021-09-06, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Paraliż komunikacyjny w Opolu. To było trudne popołudnie na ulicach stolicy regionu Kierowcy w Opolu musieli mieć dziś (06.09) w sobie duże pokłady cierpliwości. Po południu tworzyły się wyjątkowo duże korki, które skutecznie sparaliżowały ruch w mieście. » więcej 2021-09-06, godz. 16:15, Sport i turystyka Kolejarz zaczyna walkę o finał 2. ligi Przed nami pierwszy półfinałowy mecz 2. ligi żużlowej. Kolejarz zmierzy się dziś (06.09) na torze Optibet Lokomotivu Daugavplis. » więcej 2021-09-06, godz. 10:29, Sport i turystyka Za nami testy opolskich klubów siatkarskich Kolejne sparingi mają za sobą opolskie drużyny grające w siatkarskich najwyższych klasach rozgrywkowych. Uni Opole pokonało 3:1 Jokera Świecie. Nieco gorzej poszło Stali Nysa, która 0:4 uległa GKS-owi Katowice. » więcej 2021-09-06, godz. 08:44, Sport i turystyka Retransmisja meczu: MKS Kluczbork vs. Stal Brzeg w RO 3 SPORT W Kluczborku miejscowy MKS poddał się Stali Brzeg. Wystarczyła pierwsza akcja gości aby wyjść na prowadzenie. Dziesięć minut później Stal prowadziła już 2:0. Indywidualną akcje przeprowadził Karol Danielik. » więcej 2021-09-06, godz. 04:30, Wiadomości z regionu "Jesteśmy tu dla naszych słuchaczy". Festiwalowe Radio Opole nadaje prosto z amfiteatru opolskiego [ZDJĘCIA] Słuchacze Radia Opole mogą na bieżąco śledzić atmosferę 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. To za sprawą naszego festiwalowego studia, które znajduje się tuż przed backstagem i wejściem do amfiteatru. Dziennikarze na żywo… » więcej
1213121412151216121712181219
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »