Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-09-19, 09:03 Autor: Katarzyna Zawadzka

45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie

"Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. KZ]
"Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. KZ]
Rozmowa po spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. Katarzyna Zawadzka]
Rozmowa po spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Panny z Wilka" Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Przedstawienie w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego przeniosło publiczność do lat 30. XX wieku. Były stroje i meble z epoki. Głównemu bohaterowi utworu Jarosława Iwaszkiewicza - Wiktorowi Rubenowi towarzyszył na scenie duch zmarłego przyjaciela kleryka Jurka.
- Akcja z jednej strony dzieje się w epoce, do której nawiązują kostiumy, a z drugiej strony próbujemy wysyłać sygnały dzisiejszego myślenia - mówi reżyser. - Z jednej strony zależało nam na wyakcentowaniu tego bardzo tradycyjnego porządku społecznego, patriarchalnego, który ma wpływ na losy kobiet i w gruncie rzeczy zapisanego przez Iwaszkiewicza - kleryka Jurka, po którego stracie główny bohater przeżywa kryzys i tym samym podaje w wątpliwość także swoją tożsamość. Do tego tekstu o niepodjęciu decyzji co do życia i miłości dochodzi jeszcze jedno niedookreślenie - czy bardziej kobiety, czy bardziej mężczyźni... - dodaje.

- Mój bohater to człowiek bardzo samotny - mówi Marcin Kiszluk, odtwórca roli Wiktora. - Człowiek po ogromnych przejściach i traumie wojennej taki trochę niezdefiniowany pomimo wieku. Niezdefiniowany jako człowiek i niezdefiniowany co do orientacji seksualnej. Cały czas poszukujący. Myślę, że ta trauma wojenna i te wszystkie wydarzenia spowodowały, że nie może odnaleźć się. Ten nagły strzał panien z jego lat młodzieńczych powoduje ogromny mętlik w jego głowie - dodaje.

Kolejne przedstawienie konkursowe 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych także przygotował Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W poniedziałek (20.09) widzowie zobaczą "Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze" Bolesława Leśmiana w reż. Jarosława Kiliana. Radio Opole jest patronem medialnym konfrontacji.
Krzysztof Rekowski
Marcin Kliszuk

Zobacz także

2021-09-08, godz. 13:30, Wiadomości z regionu "Rehabilitacja pocovidowa przez sztukę ludową". Nowatorskie warsztaty ruszą w Opolu 'Sztuka pomaga w dochodzeniu do zdrowia' - z takiego założenia wyszli organizatorzy warsztatów, które niebawem ruszą w Opolu. W ramach projektu dofinansowanego przez miasto odbędzie się 5 spotkań z mieszkańcami, którzy borykają… » więcej 2021-09-08, godz. 11:30, Sport i turystyka MKS Kalisz w Opolu. Czas na kolejny mecz kontrolny siatkarek Uni Przed nami kolejny sparing siatkarek Uni Opole. Beniaminek Tauron Ligi zmierzy się w środę (08.09) w Stegu Arenie z MKS-em Kalisz. » więcej 2021-09-08, godz. 10:31, Wiadomości z regionu Straszył bronią i terroryzował mieszkańców Opola - teraz może spędzić w więzieniu nawet 18 lat Do 18 lat więzienia grozi mieszkańcowi Opola, który z przedmiotem przypominającym broń biegał po jednym z budynków wielorodzinnych w stolicy regionu i terroryzował mieszkańców. » więcej 2021-09-08, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Fragment obwodnicy Opola zostanie zamknięty. Zaczyna się kilkumiesięczny remont Fragment obwodnicy północnej Opola w związku z remontem od dziś (08.09) zostaje wyłączony z ruchu. Chodzi o odcinek pomiędzy stacją paliw Orlen a skrzyżowaniem z ulicą Luboszycką. Jednak dotyczy to wyłącznie tych kierowców, którzy… » więcej 2021-09-08, godz. 07:48, Sport i turystyka Rozmowa z Tomaszem Lisińskim, prezesem Odry Opole w RO 3 SPORT W audycji Cały Nasz Sport, prezes Odry Opole, Tomasz Lisiński opowiada o zmianach w PZPN i fakcie, że znalazł się on w nowym zarządzie związku. » więcej
1210121112121213121412151216
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »