Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-09-19, 09:03 Autor: Katarzyna Zawadzka

45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie

"Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. KZ]
"Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. KZ]
Rozmowa po spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. Katarzyna Zawadzka]
Rozmowa po spektaklu "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Panny z Wilka" Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Przedstawienie w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego przeniosło publiczność do lat 30. XX wieku. Były stroje i meble z epoki. Głównemu bohaterowi utworu Jarosława Iwaszkiewicza - Wiktorowi Rubenowi towarzyszył na scenie duch zmarłego przyjaciela kleryka Jurka.
- Akcja z jednej strony dzieje się w epoce, do której nawiązują kostiumy, a z drugiej strony próbujemy wysyłać sygnały dzisiejszego myślenia - mówi reżyser. - Z jednej strony zależało nam na wyakcentowaniu tego bardzo tradycyjnego porządku społecznego, patriarchalnego, który ma wpływ na losy kobiet i w gruncie rzeczy zapisanego przez Iwaszkiewicza - kleryka Jurka, po którego stracie główny bohater przeżywa kryzys i tym samym podaje w wątpliwość także swoją tożsamość. Do tego tekstu o niepodjęciu decyzji co do życia i miłości dochodzi jeszcze jedno niedookreślenie - czy bardziej kobiety, czy bardziej mężczyźni... - dodaje.

- Mój bohater to człowiek bardzo samotny - mówi Marcin Kiszluk, odtwórca roli Wiktora. - Człowiek po ogromnych przejściach i traumie wojennej taki trochę niezdefiniowany pomimo wieku. Niezdefiniowany jako człowiek i niezdefiniowany co do orientacji seksualnej. Cały czas poszukujący. Myślę, że ta trauma wojenna i te wszystkie wydarzenia spowodowały, że nie może odnaleźć się. Ten nagły strzał panien z jego lat młodzieńczych powoduje ogromny mętlik w jego głowie - dodaje.

Kolejne przedstawienie konkursowe 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych także przygotował Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W poniedziałek (20.09) widzowie zobaczą "Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze" Bolesława Leśmiana w reż. Jarosława Kiliana. Radio Opole jest patronem medialnym konfrontacji.
Krzysztof Rekowski
Marcin Kliszuk

Zobacz także

2021-10-08, godz. 07:30, Sport i turystyka Stal Nysa vs. Jastrzębski Węgiel! Transmisja w RO 3 SPORT Stal Nysa zmierzy się dziś (8.10) z mistrzem kraju, Jastrzębskim Węglem w 2. kolejce siatkarskiej PlusLigi. » więcej 2021-10-07, godz. 19:21, Kultura i rozrywka XXX OFTL: "Wielkie mi coś", czyli jak odzyskać Księżyc 'Wielkie mi coś' Marty Guśniowskiej to spektakl, który reprezentuje Opolski Teatr Lalki i Aktora w konkursie 30. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. » więcej 2021-10-07, godz. 14:22, Wiadomości z regionu Kolejny przypadek COVID-19 w opolskiej szkole - Chory jest jeden nauczyciel w szkole podstawowej nr 15 w Opolu - informuje rzecznik miasta Adam Leszczyński. » więcej 2021-10-07, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Opole: mieszkańcy mają ostatnią szansę, aby zadecydować, jakie zadania z budżetu obywatelskiego zostaną zrobione Jeszcze tylko do północy (07.10) mieszkańcy Opola mogą oddać głos na projekty zgłoszone do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Na liście są 84 pomysły, z czego 60 dotyczy dzielnic, a 24 to działania ogólnomiejskie. Jak… » więcej 2021-10-07, godz. 10:24, Wiadomości z regionu Z blokadą na kole próbowała odjechać, żeby uniknąć mandatu? Właścicielka forda focusa, która nieprawidłowo zaparkowała na Małym Rynku w Opolu postanowiła odjechać z założoną na kole blokadą. Na jej nieszczęście po kilku metrach szczęki zablokowały koło, a interwencja straży spowodowała… » więcej
1171117211731174117511761177
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »