Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-09-19, 08:55 Autor: Katarzyna Zawadzka

Zmarła Zofia Bielewicz - nestorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Zofia Bielewicz w Studiu M © (fot. Michał Dróbka / AFRO)
Zofia Bielewicz w Studiu M © (fot. Michał Dróbka / AFRO)
Zofia Bielewicz w spektaklu pt. "Srebrne Tsunami" [fot. archiwum TJK]
Zofia Bielewicz w spektaklu pt. "Srebrne Tsunami" [fot. archiwum TJK]
W sobotę (18.09) zmarła najstarsza aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - Zofia Bielewicz.
W czasie okupacji razem z matką - profesor Konserwatorium Muzycznego w Warszawie - brała czynny udział w tajnych koncertach, za co została odznaczona po wojnie.

Zadebiutowała w 1945 roku w Teatrze Groteska w Krakowie. Następnie występowała w teatrach: Ziemi Opolskiej w Opolu, im. Jaracza w Olsztynie, Powszechnym w Łodzi. Od 1974 roku związała się z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, gdzie w roku 2000 obchodziła jubileusz 50-lecia pracy artystycznej, a jeszcze kilka dni temu zasiadła na widowni 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

- Niestety z wielkim żalem dzielę się wiadomością, że nasza kochana Zofia Bielewicz odeszła - mówi Norbert Rakowski, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. - Była to osoba z niezwykłym wdziękiem i klasą, można powiedzieć osoba z innej epoki w Teatrze im. Jana Kochanowskiego właściwie od zawsze. Zagrała ponad 130 ról. Miała niesamowite poczucie humoru i wielką empatię, duże zrozumienie. Do ostatnich chwil była osobą bardzo witalną. Jeszcze na otwarciu [45. OKT - przyp. KZ] mogliśmy rozmawiać i dowcipkować z Zofią - dodaje.

- Bardzo dużo życia przeżyła. Była osobą samotną właściwie całe życie oddała teatrowi. Sama mówiła mi wprost, że mężowie poszli w odstawkę, ponieważ teatr był jej pierwszą miłością i ostatnią - wspomina Rakowski.

Zofia Bielewicz urodziła się w 1928 roku w Warszawie. Miała 93 lata.

(data urodzenia za filmpolski.pl i terazteatr.pl)
Norbert Rakowski

Zobacz także

2024-11-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "To bardzo smutna rocznica, ale trzeba o niej przypominać". Mija 86 lat od "nocy kryształowej" Opole pamięta o żydowskich mieszkańcach miasta i tragicznej 'nocy kryształowej', która miała miejsce 86 lat temu. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w nazistowskich Niemczech doszło do masowego pogromu ludności żydowskiej. Te tragiczne… » więcej 2024-11-09, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Kolejny "elektryk" zaparkował w zajezdni MZK. Wkrótce wyjedzie na ulice Opola Pierwszy z dziewięciu nowych autobusów elektrycznych przyjechał do zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. - To efekt realizacji projektu 'Elektromobilne Opole - etap II' - informuje przewoźnik. » więcej 2024-11-08, godz. 19:00, Sport i turystyka Ostatni gwizdek na Oleskiej. Pożegnanie stadionu pełnego wspomnień Odra Opole rozegra jutro (9.11) ostatni mecz w historii na stadionie przy ul. Oleskiej. Miejsce, które pamięta największe sukcesy opolskiego klubu wkrótce przestanie istnieć, a zespół przeniesie się na nowy stadion znajdujący się… » więcej 2024-11-08, godz. 18:30, Gospodarka Park Naukowo-Technologiczny powiększy się o kolejny budynek. W eXperience staną nowoczesne serwery Przy ulicy Technologicznej w Opolu trwają przygotowania do budowy kolejnego pawilonu. Już za dwa lata opolskie firmy otrzymają dostęp do miejsca, w którym dane będą przetwarzane w oparciu o nowoczesne metody obliczeniowe, takie jak… » więcej 2024-11-08, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Akademie niepodległościowe w szkołach. "To ważne święto" Szkoła do hymnu - to nazwa akcji, podczas której Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza szkoły do śpiewania 'Mazurka Dąbrowskiego' w ramach święta niepodległości. » więcej
56575859606162
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »