Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-09-19, 08:55 Autor: Katarzyna Zawadzka

Zmarła Zofia Bielewicz - nestorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Zofia Bielewicz w Studiu M © (fot. Michał Dróbka / AFRO)
Zofia Bielewicz w Studiu M © (fot. Michał Dróbka / AFRO)
Zofia Bielewicz w spektaklu pt. "Srebrne Tsunami" [fot. archiwum TJK]
Zofia Bielewicz w spektaklu pt. "Srebrne Tsunami" [fot. archiwum TJK]
W sobotę (18.09) zmarła najstarsza aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - Zofia Bielewicz.
W czasie okupacji razem z matką - profesor Konserwatorium Muzycznego w Warszawie - brała czynny udział w tajnych koncertach, za co została odznaczona po wojnie.

Zadebiutowała w 1945 roku w Teatrze Groteska w Krakowie. Następnie występowała w teatrach: Ziemi Opolskiej w Opolu, im. Jaracza w Olsztynie, Powszechnym w Łodzi. Od 1974 roku związała się z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, gdzie w roku 2000 obchodziła jubileusz 50-lecia pracy artystycznej, a jeszcze kilka dni temu zasiadła na widowni 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

- Niestety z wielkim żalem dzielę się wiadomością, że nasza kochana Zofia Bielewicz odeszła - mówi Norbert Rakowski, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. - Była to osoba z niezwykłym wdziękiem i klasą, można powiedzieć osoba z innej epoki w Teatrze im. Jana Kochanowskiego właściwie od zawsze. Zagrała ponad 130 ról. Miała niesamowite poczucie humoru i wielką empatię, duże zrozumienie. Do ostatnich chwil była osobą bardzo witalną. Jeszcze na otwarciu [45. OKT - przyp. KZ] mogliśmy rozmawiać i dowcipkować z Zofią - dodaje.

- Bardzo dużo życia przeżyła. Była osobą samotną właściwie całe życie oddała teatrowi. Sama mówiła mi wprost, że mężowie poszli w odstawkę, ponieważ teatr był jej pierwszą miłością i ostatnią - wspomina Rakowski.

Zofia Bielewicz urodziła się w 1928 roku w Warszawie. Miała 93 lata.

(data urodzenia za filmpolski.pl i terazteatr.pl)
Norbert Rakowski

Zobacz także

2021-09-15, godz. 08:18, Sport i turystyka Dźwiękoterapia sposobem na zdrowie? O szczegółach w RO 3 SPORT Didgeridoo to tradycyjny instrument Aborygenów. Szacuje się, że w niezmienionej formie przetrwał 50 tys. lat. W jego brzmienie mogliśmy wsłuchać się za sprawą Pawła Zająca, który przyjechał do nas z Brzegu. » więcej 2021-09-14, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Policja złapała 26-latka z Opola, który miał kraść elektronarzędzia, pieniądze i telefony. Łupy trzymał w akademiku, gdzie mieszkał Policjanci z Opolu zatrzymali 26-letniego mężczyznę podejrzanego o liczne kradzieże z włamaniami. Do kradzieży dochodziło w lipcu i sierpniu. Mężczyzna wybierał sklepy ogrodnicze, kwiaciarnie, składy budowlane, a jego łupem padały… » więcej 2021-09-14, godz. 16:27, Kultura i rozrywka Edukatorzy, naukowcy i muzealnicy o III Powstaniu Śląskim W Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny rozpoczęła się dzisiaj trzydniowa konferencja „Stulecie powstań śląskich i plebiscytu górnośląskiego - perspektywa edukacyjna, muzealna i naukowa”. Organizatorem wydarzenia są Instytut… » więcej 2021-09-14, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Trwa remont obwodnicy Białej. Zamiast układania nowego asfaltu, drogowcy stosują szybszą i tańszą metodę Nowe technologie w służbie użytkowników obwodnicy Białej. Na leżącej w ciągu drogi wojewódzkiej numer 414 trasie drogowcy zdecydowali się zastosować alternatywną metodę uszczelniania i uszorstwiania nawierzchni w technologii slurry… » więcej 2021-09-14, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Opole: ruszyło przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do nagrody za osiągnięcia kulturalne Do 30 września opolski ratusz czeka na zgłoszenia kandydatów do nagród Opola dla działaczy kulturalnych. Wnioski mogą wysyłać instytucje kultury, organizacje pozarządowe, radni miasta, artystyczne placówki oświatowe i uczelnie wyższe… » więcej
1200120112021203120412051206
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »