Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-05-16, 22:33 Autor: Monika Matuszkiewicz

Widowisko upamiętniające 100. rocznicę III Powstania Śląskiego. Za nami koncert "Moja ziemio wyśniona" w opolskim amfiteatrze [ZDJĘCIA, FILM]

Widowisko upamiętniające 100. rocznicę III Powstania Śląskiego. Za nami koncert "Moja ziemio wyśniona" w opolskim amfiteatrze
Grupa SBB, Stanisław Soyka, Abradab oraz Renata Przemyk - to tylko część artystów, jaka w niedzielę (16.05) wieczorem wystąpiła na deskach opolskiego amfiteatru podczas widowiska "Moja ziemio wyśniona". Koncert zorganizowany został z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Artyści wykorzystali śląską poezję oraz muzykę ludową i zaprezentowali nowoczesną aranżacją. Ten koncert był nie tylko dla ucha, ale też dla oka - zaprezentowano archiwalne zdjęcia z czasów powstań śląskich.
- Wszyscy występujący dzisiaj soliści mają jeden wspólny mianownik, a mianowicie mają śląskie korzenie - mówi Piotr Metz, scenarzysta i jeden z reżyserów widowiska.

- Troszkę naciąganą w tym wypadku Ślązaczką jest Renata Przemyk, ale ona w filmiku zapowiadającym koncert powiedziała: "Kocham Śląsk", więc można ją zaliczyć do tego regionu, choć pochodzi z Bielska-Białej. Poza tym wszyscy mają śląskie korzenie, częściowo repertuar jest też śląski, bo jest oparty na przykład na poezjach Zofii Bregułowej czy Tadeusza Kijonki.

Jednym z organizatorów widowiska było Biuro Programu „Niepodległa”. - Chcieliśmy, żeby to był koncert słowno-muzyczny. Za każdym razem staramy się pokazać coś nowego - mówił dyrektor biura Jan Kowalski.

- Przyzwyczailiśmy się do tej wersji koncertowej, a też mamy dostęp do wielu zasobów archiwalnych, wielu materiałów, które uważamy, że warto pokazać wielu osobom i żeby niosły się one jak najszerzej. Staraliśmy się dywersyfikować te działania związane z powstaniami śląskimi - że nie tylko Katowice, że też ta część ziemi opolskiej wspomina te walki i był to bardzo ważny region dla świętowania i uczczenia powstań.

Zarówno zdjęcia, jak i wypowiedzi archiwalne ludzi, którzy pamiętają czasy III Powstania Śląskiego, które zostały pokazane podczas koncertu, pochodzą ze zbiorów Instytutu Śląskiego. To właśnie on pomagał w ich doborze.

- Życie, które dalej płynie, powoduje, że czasami warto zatrzymać się w innym miejscu. Warto spojrzeć na to, jak dziś może wpłynąć kultura, którą żyli powstańcy, na dzisiejszych artystów. Jak oni interpretują, jak oni widzą swoją rolę i twórczość powstańczą w swoich repertuarach - podkreśla Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu.

Na scenie oprócz znanych gwiazd, które w swoim dorobku mają wiele nagranych płyt i koncertów, zaprezentowali się także młodzi artyści. Choć repertuar nie był łatwy, to jak podkreśla Patrycja Zarychta, przypadł do gustu.

- Te aranżacje są wspaniałe, więc śpiewa się je absolutnie fenomenalnie. Zaszczyt też znaleźć się wśród takich gwiazd i obcować razem z nimi na scenie. Samo wystąpienie z taką ogromną orkiestrą to jest coś niesamowitego.

Na widowni pojawili się też goście zaproszeni przez organizatorów koncertu. Widowisko było też dostępne poprzez kanały społecznościowe ze względu na panujące obostrzenia.

- To jest fajna inicjatywa i chcieliśmy po prostu rodzinnie przyjść i zobaczyć. Uważam, że te nowoczesne metody pozwalają na przekaz głębszy i myślę, że dla młodych ludzi będzie to ważne. - Bardzo ciekawa inicjatywa i fajne wydarzenie. Setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego, wspomnienia historyczne i wydarzenie muzyczne. Super.

Dodajmy, że cały koncert był transmitowany na naszej antenie. Radio Opole było partnerem wydarzenia.
Piotr Metz
Jan Kowalski
Bartosz Kuświk
Patrycja Zarychta
Widzowie

Zobacz także

2021-05-21, godz. 20:40, Kultura i rozrywka Premiera spektaklu pt. "Gargantua i Pantagruel" na scenie Modelatornia Spektakl 'Gargantua i Pantagruel' w reż. Jakuba Skrzywanka miał swoją premierę na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przed pandemią przedstawienie pokazano trzykrotnie w Toruniu. Powstało w koprodukcji tamtejszego Teatru… » więcej 2021-05-21, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Opole: zniszczona fontanna przy ul. Pułaskiego ma szanse odzyskać swój dawny blask. Walczą o to mieszkańcy dzielnicy W przyszłym roku na mapie Opola może pojawić się kolejne atrakcyjne miejsce spotkań. Mieszkańcy dzielnicy generalskiej mają plan odnowienia nieczynnej od wielu lat fontanny przy ulicy Pułaskiego. Zebrali już potrzebne pieniądze na… » więcej 2021-05-21, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Policyjny land rover freelander trafił do Centrum Kształcenia Zawodowego w Opolu Radiowóz przez ostatnie 12 lat służył w przygranicznej Powiatowej Komendzie Policji w Prudniku i po latach nie był w stanie sprostać już wymogom służby. Teraz swoje umiejętności będą na nim szlifować przyszli mechanicy. Centrum… » więcej 2021-05-21, godz. 17:18, Sport i turystyka Sebastian Świderski: Mamy komu dziękować za ten wspaniały sezon. Puchar Ligi Mistrzów w Radiu Opole Po zakończonym sezonie czas na podziękowanie dla tych, którzy wnieśli wkład w sukces. Władze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle spotykają się ze sponsorami i partnerami, którzy wspierali klub w pełnym wrażeń siatkarskim sezo… » więcej 2021-05-21, godz. 12:40, Wiadomości z regionu Opole: trwa rozbiórka pawilonów na targowisku "Centrum". Kupcy muszą zdecydować, czy sprzedać swój pawilon, czy samemu rozebrać Trwa rozbiórka targowiska 'Centrum' w Opolu. Koordynatorem prac jest Zakład Komunalny, ale - co ciekawe - za usunięcie tamtejszych pawilonów odpowiedzialni są ich właściciele. Spółka miejska dała im do wyboru trzy rozwiązania. Pierwszym… » więcej
1343134413451346134713481349
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »