Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2021-05-15, 20:51 Autor: Katarzyna Zawadzka

Noc Muzeów w Opolu. "Mimo wszystko" można sobie pozwiedzać!

13. Noc Muzeów w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
13. Noc Muzeów w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
13. Noc Muzeów w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
13. Noc Muzeów w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Mimo wszystko" pod takim hasłem trwa w Opolu 13. Noc Muzeów. Większość wydarzeń odbywa się w internecie, ale niektóre placówki są otwarte dla zwiedzających.
W Muzeum Śląska Opolskiego dzieci zaproszono do stworzenia autorskich puzzli i rzeźb. Najmłodsi cieszą, że wreszcie mogą odwiedzić muzeum i wziąć udział w warsztatach.

- Nasi gości są przyzwyczajeni, że u nas zwykle dużo się dzieje podczas Nocy Muzeów. Tym razem musieliśmy odgraniczyć się do kilku imprez - wyjaśnia Izabela Jasińska z działu edukacji. - Mamy między innymi warsztaty dla dzieci w reżimie sanitarnym. Udostępniamy również kamienicę czynszową i studnię czerpalną oraz główny budynek. To znakomita okazja, żeby sobie przypomnieć jak wyglądają nasze wystawy - dodaje.

Muzeum Śląska Opolskiego prezentuje też w sali odczytowej film, który opowiada o wystawie poświęconej plebiscytowi na Górnym Śląsku.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych wyświetla zaś animację "Marian na wojnie", która przybliża wojenne losy twórcy rysunków Koziołka Matołka - Mariana Walentynowicza. Na kanale YouTube placówka zaplanowała też rozmowę z korespondentką wojenną Marią Wiernikowską. O szczegółach mówi Natalia Kryjom-Barylak. - Nawiązujemy w ten sposób do hasła tegorocznej Nocy Muzeów, które brzmi "Mimo wszystko", a są ludzie, którzy mimo wszystko są na linii frontu i relacjonują to, co tam się dzieje, poszukują i docierają do tych najbardziej poruszających ludzkich historii - dodaje.

W Muzeum Wsi Opolskiej o godz 21:00 studenci Wydziału Sztuki (pod opieką dr hab. Bartosza Posackiego i dr Pauliny Ptaszyńskiej) prezentują multimedialną wystawę, której tematem przewodnim jest czas.
Dzieci w muzeum oraz Izabela Jasińska
Natalia Kryjom-Barylak

Zobacz także

2021-03-16, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Chętni do Legii Akademickiej na Politechnice Opolskiej mogą się zgłaszać do końca marca Nabór do Legii Akademickiej na Politechnice Opolskiej przedłużony do końca marca. Studenci, którzy skorzystają z programu ochotniczego wojskowego przeszkolenia w ramach modułu podstawowego mogą uzyskać stopień szeregowego i stopień… » więcej 2021-03-16, godz. 20:00, Sport i turystyka Pierwszy LZS w kraju powstał w Czarnowąsach. Minęło 75 lat od jego założenia Medale igrzysk, mistrzostw świata, Europy i kraju. Sportowcy spod znaku Ludowych Klubów Sportowych odnosili i odnoszą wiele sukcesów na arenach międzynarodowych. Macierzą LZS jest Opolszczyzna, a konkretnie Czarnowąsy. To tu powstał… » więcej 2021-03-16, godz. 16:39, Sport i turystyka Sezon żużlowej II ligi rozpocznie się dwa tygodnie później 17 kwietnia ruszy sezon 2. Ligi Żużlowej. To dwa tygodnie później niż pierwotnie planowano. Taką decyzję podjęła Główna Komisja Sportu Żużlowego. » więcej 2021-03-16, godz. 13:54, Sport i turystyka Odra "urlopuje" trenera. Dietmar Brehmer stracił zaufanie zarządu. "Jestem zniesmaczony całą sytuacją" Zarząd Odry Opole podjął decyzję z zwolnieniu Dietmara Brehmera z funkcji pierwszego trenera zespołu. Jego obowiązku przejmie Piotr Plewnia. » więcej 2021-03-16, godz. 09:15, Sport i turystyka 124. rocznica urodzin legendy polskiego kolarstwa - Józefa Lange. Historia sportu w playerze Radio Opole 3 SPORT Na 8. Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 r. w wyścigu drużynowym na 4 tys. m, wspólnie z Janem Łazarskim, Tomaszem Stankiewiczem i Franciszkiem Szymczykiem, zajął 2. miejsce, zdobywając srebrny medal. Był to pierwszy medal igrzysk… » więcej
1425142614271428142914301431
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »