Dokładnie 25 lat temu, 17 stycznia 2000 roku, po długich staraniach, oddział Telewizji Polskiej w Opolu rozpoczął działalność. Choć historia opolskiej telewizji sięga 1961 roku, to właśnie 25 lat temu zrealizowano marzenie o głosie, który nadawałby wprost z Opola. Dziś (17.01) w urzędzie marszałkowskim przypomniano ćwierćwiecze TVP Opole.
- 17 stycznia 2000 roku w Sali Herbowej odbyła się premiera działalności Telewizji Polskiej w Opolu – powiedział Bogusław Nierenberg, były dyrektor TVP3 Opole.
- 26 czerwca 1999 roku, czyli pół roku wcześniej. Festiwal, jak to zwykle bywa w Opolu i prezes ówczesnej Telewizji Polskiej, pan Robert Kwiatkowski powiedział, „W porządku, dobra, róbcie sobie samodzielny program, ale nie spodziewajcie się ani grosza.” Mieliśmy połowę pieniędzy, drugą połowę trzeba było znaleźć i wtedy trzeba było szukać i jeździć.
Udało się dzięki wsparciu opolskich samorządów, które dołożyły się do powstania opolskiego ośrodka TVP.
- Dzisiaj wspominamy ten moment. Bardzo nam jest miło i cieszymy się, że wtedy 25 lat temu, zebrała się fantastyczna grupa ludzi, którzy założyli ten ośrodek. Dali początek telewizji w Opolu. Dzisiaj, dzięki ich pracy, dzięki temu co się wydarzyło przed 25 laty, możemy też rozmawiać o przyszłości telewizji – dodaje Wojciech Kasprzyk, dyrektor TVP3 Opole.
Były prezes zarządu TVP w latach 2011-2015 Juliusz Braun podkreśla znaczenie mediów regionalnych.
- Ośrodki regionalne mediów publicznych i radia i telewizji, w tej chwili są może nawet ważniejsze, niż kiedykolwiek. Potrzebne jest wiarygodne źródło informacji, dzięki któremu można by uznać, że to co mówią media publiczne, to jest prawda.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego, gdzie odbyło się to sentymentalne spotkanie, otwarto wystawę poświęconą osobom, które tworzyły opolską telewizje. Wśród nich znaleźli się: operator kamery Ryszard Łabus i wieloletni dziennikarz Telewizji Polskiej w Opolu Tadeusz Horoszkiewicz.