Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2025-01-16, 16:46 Autor: Jakub Biel

Młodzież Wszechpolska chce ronda im. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w Opolu

Młodzież Wszechpolska z apelem o uhonorowanie ks. Isakowicza-Zaleskiego [fot. Jakub Biel]
Młodzież Wszechpolska z apelem o uhonorowanie ks. Isakowicza-Zaleskiego [fot. Jakub Biel]
Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej chcą, aby w Opolu upamiętniono ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Przedstawiciele ugrupowania złożyli w Urzędzie Miasta Opola pismo w tej sprawie. Proponują, aby rondo przy zbiegu alei Witosa i ulicy Wygonowej nosiło imię księdza zaangażowanego w sprawy społeczne.
- To już druga próba przeprowadzenia tej inicjatywy – mówi Bartłomiej Czuchnowski, wiceprezes Okręgu Opolskiego Młodzieży Wszechpolskiej.

- W zeszłym roku składaliśmy takie pismo dotyczące właśnie upamiętnienia go poprzez nadanie nazwy ronda przy zbiegu ulicy alei Witosa i ulicy Wygonowej. Zostaliśmy odesłani, że musi minąć rok od śmierci danej osoby, w związku z tym 9 stycznia przypadła pierwsza rocznica śmierci księdza Tadeusza i dzisiaj składamy właśnie takie pismo.

- Uważamy, że ks. Isakowicz-Zaleski zasługuje na to, żeby oddać mu honor – mówi Adam Szczeliniak, prezes Okręgu Opolskiego Młodzieży Wszechpolskiej.

- Proponowany przez nas patron był tak zwanym kapłanem niezłomnym. Od początku swojej kapłańskiej służby wspierał Polaków w walce z komunizmem. Był represjonowany i bity przez Służbę Bezpieczeństwa. Wspierał Polaków w walce z ubóstwem, prowadząc Fundację Brata Alberta. Zwalczał kłamstwa historyczne, domagając się rozliczenia duchownych współpracujących z komunistycznym aparatem władzy.

Na ten apel odpowiedział rzecznik prasowy Urzędu Miasta Opola Adam Leszczyński:

- Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski to postać niezwykle zasłużona. Mimo, iż nie był związany z Opolem, to propozycja jego uhonorowania w naszym mieście jest ciekawa. Przyjrzymy się propozycji, która wpłynęła do ratusza i poddamy ją analizie.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski był także zaangażowany w działalność kresową, dbając o pamięć i godny pochówek pomordowanych na Wołyniu. Na Opolszczyźnie współpracował ze środowiskami kresowymi w Kędzierzynie-Koźlu.
Bartłomiej Czuchnowski
Adam Szczeliniak
Adam Leszczyński

Zobacz także

2025-01-15, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Opole: są firmy zainteresowane remontem "żółtego mostku". Ratusz analizuje oferty 8 firm chce wyremontować 'żółty mostek' w Opolu. Dziś (15.01) w ratuszu otwarto koperty z ofertami potencjalnych wykonawców. Remont zakłada między innymi wzmocnienie płyty mostu, demontaż wysłużonych elementów, a także pomalowanie… » więcej 2025-01-15, godz. 11:30, Patronaty - polecamy "Stanisław Bober. Fotografie" - wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego Przedsmak tej wystawy mogliśmy oglądać w październiku przed dworcem w Opolu, teraz jest okazja obejrzenia jej w pełnej okazałości. Mowa o zdjęciach, których autorem jest zmarły w 1990 r. malarz, grafik i jedna z czołowych postaci… » więcej 2025-01-15, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Przystań kajakowa w Opolu do remontu. Znamy szczegóły przetargu Sześć firm zgłosiło się do przetargu na sporządzenie dokumentacji technicznej dotyczącej remontu przystani kajakowej przy ulicy Struga w Opolu. » więcej 2025-01-15, godz. 10:00, Patronaty - polecamy Opolski fotograf Ginter Stiller bohaterem spotkania w WBP Na spotkanie poświęcone twórczości opolskiego fotografika Gintera Stillera zapraszają w najbliższy wtorek (21.01) Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego. Początek o godz. 17:00 w Czytelni WBP przy ul… » więcej 2025-01-15, godz. 09:25, Patronaty - polecamy Tragedia Górnośląska - jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna konsekwencja II wojny światowej dotknęły ludność cywilną w regionie, przekazać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »