Od momentu, gdy szczepienia przeciwko HPV są realizowane przede wszystkim w szkołach, więcej dzieci ze stolicy regionu z nich korzysta. Przypomnijmy, od ubiegłego roku są one finansowane przez NFZ dla każdego dziecka w wieku 9-12 lat.
Jak informuje Jolanta Kawecka, rzeczniczka Centrum Zdrowia w Opolu, szczepienia w opolskich placówkach odbywają w czwartki i piątki. - Przypomnę tylko, że zależy to od decyzji rodziców. Liczba wykonywanych szczepień, która nam się załamała w okresie, kiedy jeszcze finansowaliśmy je z pieniędzy miasta Opola, a po covidzie było małe zainteresowanie wszelkimi szczepieniami, w tej chwili ten wskaźnik nam się nieco podniósł. Mogę powiedzieć, że jeśli chodzi o dziewczynki z tej populacji od 9 do 13 lat, to rodzice są za szczepieniami -mówi.
- Gorąco zachęcam rodziców chłopców, aby także szczepili swoje dzieci - dodaje Jolanta Kawecka. - Dlatego że wirus brodawczaka ludzkiego jest groźny nie tylko dla kobiet, nie tylko wywołuje raka szyjki macicy, ale jest bardzo niebezpieczny, jeśli chodzi o mężczyzn, to są choroby onkogenne nosa, gardła i innych narządów.
Co ważne, jeżeli ktoś chciałby indywidualnie zaszczepić dziecko, jest to możliwe również w przychodni przy al. Witosa w Opolu.