Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-12-09, 14:25 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Jest jeszcze wiele do zrobienia". Osoby z niepełnosprawnościami wskazały bariery w urzędach

Warsztaty "Dostępne Opole" [fot. Monika Matuszkiewicz]
Warsztaty "Dostępne Opole" [fot. Monika Matuszkiewicz]
Warsztaty "Dostępne Opole" [fot. Monika Matuszkiewicz]
Warsztaty "Dostępne Opole" [fot. Monika Matuszkiewicz]
Warsztaty "Dostępne Opole" [fot. Monika Matuszkiewicz]
Warsztaty "Dostępne Opole" [fot. Monika Matuszkiewicz]
Warsztaty "Dostępne Opole" [fot. Monika Matuszkiewicz]
Warsztaty "Dostępne Opole" [fot. Monika Matuszkiewicz]
Odpowiednie oznakowanie, zatrudnienie tłumaczy języka migowego, czy dostosowanie rozwiązań technologicznych do osób starszych - to tylko część rzeczy, jakie trzeba w Opolu wykonać na już. Uwagę zwrócili samorzecznicy, czyli osoby z niepełnosprawnościami, które podczas dzisiejszych (09.12) warsztatów "Dostępne Opole" przedstawiły władzom miasta i naczelnikom, co należy zmienić w funkcjonowaniu poszczególnych wydziałów i placówek.
- Chcemy poznać głos samorzeczników na temat tego, czy to, co wdrażamy w urzędzie miasta, jest dobre - mówi Mateusz Szpryngiel, naczelnik biura do spraw dostępności w opolskim ratuszu.

- Myślę, że w dostępności jest jeszcze wiele do zrobienia. Cyklicznie spotykamy się z organizacjami pozarządowymi i planujemy różne działania. Zdajemy sobie sprawę, że jest jeszcze wiele do zrobienia, ale mamy też świadomość, że dostępność musi być szyta na miarę i musimy to robić racjonalnie, konsekwentnie oraz małymi krokami.

- Dużo się zmieniło, ale jest jeszcze trochę do zrobienia. Od dłuższego czasu jesteśmy rzecznikami żółtych pasów, takich oznakowań na schodach na pierwszym i ostatnim stopniu - podkreśla Włodzimierz Ożga, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Niewidomych okręg opolski.

- Powoli się to zmienia, ale jest dużo do zrobienia. Ciągle wspominamy i dzisiaj pewnie też powiemy o ratuszu, o tutejszych schodach. Gdzieś tam ciągle się napotykamy na informację, że konserwator zabytków, że nie można, ale już jest pierwszy krok zrobiony, bo schody na zewnątrz są zrobione. Pierwszy i ostatni schodek jest oznakowany żółtym pasem.

- Chcemy tworzyć równe szanse dla wszystkich. Mówiąc o dostępności nie poruszamy tylko kwestii ograniczeń w architekturze, ale to jest też przestrzeń wirtualna - zaznacza Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.

- Sama dostępność dla samorządów jest pewnego rodzaju wyzwaniem. Mamy świadomość tego, zwłaszcza w zabudowie starszej, ale żeby to wszystko zrobić, potrzeba ogromnych nakładów finansowych i czasu, więc chciałabym dysponować taką magiczną różdżką, która sprawiłaby, że ta sytuacja z dnia na dzień się poprawi, ale tak nie da rady.

- Jeśli chodzi żółte oznaczenia na schodach w ratuszu, będziemy chcieli to załatwić tak, żeby każdy w tym miejscu czuł się dobrze oraz bezpiecznie - zapewnia wiceprezydent Zych.
Mateusz Szpryngiel
Włodzimierz Ożga
Przemysław Zych

Zobacz także

2024-12-03, godz. 14:52, Wiadomości z regionu Koszmar w celi. Więźniowie znęcali się nad współosadzonym Mieli znęcać się psychicznie, fizycznie nad osadzonym, mieli go też zgwałcić. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces czterech więźniów. Ofiarą był współosadzony z celi. Do tych dramatycznych wydarzeń doszło na początku… » więcej 2024-12-03, godz. 09:59, Patronaty - polecamy Derbowe emocje w świątecznym klimacie już w sobotę w Stegu Arenie. Radio Opole będzie na miejscu! Już w najbliższą sobotę (07.12) w Stegu Arenie szykowane jest wyjątkowe sportowe wydarzenie, które powinno rozgrzać nie tylko fanów piłki ręcznej. O godz. 18:00 rozpocznie się mecz Corotop Gwardia Opole z WKS Śląsk Wrocław, a… » więcej 2024-12-03, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Piraci drogowi na celowniku policji. Jeden z nich pędził w mieście 146km/h 18-letni kierowca volkswagena długo nie cieszył się prawem jazdy. Młody mężczyzna blisko trzykrotnie przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Na gorącym uczynku złapali go policjanci z Opola. » więcej 2024-12-02, godz. 19:16, Kultura i rozrywka Urszula Zajączkowska przypomniała legendy o Opolu - Opole, jak przystało na miasto z ponad 800-letnią historią, ma swoje miejskie legendy - mówi Urszula Zajączkowska, która odtworzyła aż osiem takich opowieści. Legendy przypomniała uczestnikom spotkania w Centrum Dialogu Obywatelskiego… » więcej 2024-12-02, godz. 16:37, Wiadomości z regionu O inwestycjach i KPO. Dyskusja z udziałem minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz Krajowy Plan Odbudowy, mieszkalnictwo społeczne oraz duże inwestycje. To tematy rozmów z samorządowcami, którzy zjechali dziś (02.12) do Opola na spotkanie z minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz. » więcej
30313233343536
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »