Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-11-11, 18:17 Autor: Witold Wośtak

Piknik niepodległościowy w Opolu. Był polonez, rogale marcińskie i opolskie służby [ZDJĘCIA]

Piknik z okazji Święta Niepodległości na opolskim rynku [fot. Adam Dubiński]
Piknik z okazji Święta Niepodległości na opolskim rynku [fot. Adam Dubiński]
Uroczysty polonez zainaugurował piknik niepodległościowy w centrum Opola. Mieszkańcy mogli między innymi zapoznać się z ofertą wstąpienia do wojska, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i wziąć udział w quizie wiedzy patriotycznej.
Był też poczęstunek rogalami marcińskimi, a na scenie koncerty i występy o tematyce głównie patriotycznej. Dużym zainteresowaniem cieszył się też wóz strażacki, o którym mówi aspirant Jakub Młot z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

- To jest specjalistyczny samochód o ratownictwa chemiczno-ekologicznego. On jest niespotykany, bo niewiele jest okazji do zobaczenia takiego samochodu – mamy dwa takie w całym województwie. Ludzie przychodzą i pytają, ile on ma wody. Odpowiadamy, że nie ma jej wcale. Jest dużo sprzętu, pomp i ubrań na kwasy czy na gazy. To jest samochód jedyny w swoim rodzaju.

W otwarciu pikniku brał udział między innymi marszałek Szymon Ogłaza, którego nasz reporter Witold Wośtak zapytał, czym jest dzisiejszy patriotyzm.

- To jest rzecz indywidualna. Dla jednych to będzie manifestowanie swojego przywiązania i miłości poprzez noszenie biało-czerwonych barw, tak jak dzisiaj. Dla innych to jest codzienna praca na rzecz budowania naszej ojczyzny, a dla jeszcze kolejnej grupy to jest na przykład możliwość zaciągnięcia się do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zapytaliśmy mieszkańców, z czego jako Polacy możemy być dzisiaj dumni i jak obecnie rozumieć patriotyzm.

- Dzisiaj wyraża się patriotyzm między innymi przez udział w tego typu imprezach. Ja bym dodała, żeby pokazywać wartości patriotyczne również swoim zachowaniem. Oby młodzi ludzie przyjmowali je naturalnie i uznawali za swoje. To powinno być manifestowane w różnych sytuacjach, kiedy trzeba wyrazić dobrą emocję związaną z patriotyzmem.

- Możemy być dumni przede wszystkim z niepodległości, bo obecnie na pewno nie z jedności. Chcielibyśmy być jednym narodem i powinniśmy zrobić wszystko, żeby być jednością i stać murem za naszą polskością.

Stoiska jednostek wojskowych także cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników pikniku. Można było zapoznać się między innymi z działalnością 10. Opolskiej Brygady Logistycznej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Zwłaszcza dzieci były zafascynowane mundurami, dlatego żołnierze chętnie pozowali do zdjęć z najmłodszymi.

Nie mniejszą atrakcją dla dzieci były natomiast szczudlarki Teatru "Epidemia" z Mysłowic. Jedna w epokowej sukni mówi, że czuje się na szczudłach jak na własnych nogach.

- Nie ma jakiejkolwiek różnicy – po prostu jesteśmy wyżej. Wiadomo, że czasami zmęczenie daje się we znaki, ale dajemy radę i ogólnie jest w porządku. Żeby było na szczudłach bezpiecznie i żeby można wyjść do ludzi, zwłaszcza do dzieci podbiegających i chcących dotknąć, potrzeba minimum trzydziestu godzin chodzenia pod okiem instruktora. Po takim czasie każdy szczudlarz czuje się na tyle dobrze, że może wyjść do ludzi.

Witold Wośtak pytał uczestników, w jaki sposób przekazywać patriotyzm młodemu pokoleniu oraz czym jest patriotyzm dla nastolatków.

- Jeżeli patriotyzm zanika w szkole czy w mediach, jak można pokazać inaczej patriotyzm? Wiadomo, że rola rodzica jest najważniejsza, bo trzeba przekazywać wartości, chodzić na podobne święta i rozmawiać o tym. Jeśli jednak przykład nie idzie z samej góry, myślę, że to w końcu będzie zanikać. Uważam, że mamy jakąś spuściznę od lat. To jest nasza kultura, nasi przodkowie i należałoby to jak najbardziej pielęgnować.

- Młode pokolenie rozumie patriotyzm głównie tak, żeby reprezentować na przykład swój kraj na międzynarodowych zawodach i być dumnym z reprezentowania swojej ojczyzny. Jako Polacy możemy być dumni właśnie z dyscyplin sportowych oraz tego, jak Polacy rozwijają się pod różnymi względami.
Jakub Młot
Szymon Ogłaza
Mieszkańcy
Szczudlarka
Mieszkańcy

Zobacz także

2024-11-08, godz. 11:30, Patronaty - polecamy "Stanisław Bober. Fotografie" - wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego Przedsmak tej wystawy mogliśmy oglądać w październiku przed dworcem w Opolu, teraz będzie okazja obejrzenia jej w pełnej okazałości. Mowa o zdjęciach, których autorem jest zmarły w 1990 r. malarz, grafik i jedna z czołowych postaci… » więcej 2024-11-07, godz. 19:00, Gospodarka Erasmus+ czy SkillPoland. W Opolu promowano programy i konkursy edukacyjne dla uczniów Ciągły rozwój i praktyka - takie wnioski płyną z konferencji zorganizowanej dziś (07.11) w Opolu, a skierowanej do dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół zawodowych. » więcej 2024-11-07, godz. 17:00, Gospodarka Budowa spalarni przy ul. Podmiejskiej w sądzie. Jest wyrok WSA - Ten wyrok w żaden sposób nie zatrzymuje inwestycji - mówią przedstawiciele opolskiego ratusza. Chodzi o wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu dotyczący trwających procedur administracyjnych, które finalnie mają pozwolić… » więcej 2024-11-07, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Dynamiczna czy niebezpieczna jazda? Zdania o kierowcach autobusów podzielone [INTERWENCJA] Jeżdżą dynamicznie, szarpią i gwałtownie hamują. To część zarzutów pasażerów miejskich autobusów do kierowców MZK w Opolu. Z prośbą o interwencję do naszej rozgłośni zgłosił się pan Bogdan, który jest osobą niepeł… » więcej 2024-11-07, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Ogromna choinka pojawiła się na opolskim rynku. Drzewko będzie ozdobą świątecznego jarmarku Na opolskim rynku ruszyły przygotowania do jarmarku bożonarodzeniowego. Przy ratuszu stanęła ogromna żywa choinka. Montaż tak dużego drzewka nie byłby możliwy bez użycia dźwigu. » więcej
54555657585960
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »