Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-11-01, 12:00 Autor: Roman Juranek

Pochówki w "ogrodach pamięci". Jedno z takich miejsc powstanie na Półwsi

[fot. Wanda Kownacka]
[fot. Wanda Kownacka]
Cmentarz w Opolu-Półwsi [fot. Witold Wośtak]
Cmentarz w Opolu-Półwsi [fot. Witold Wośtak]
Administracja cmentarzy w Opolu umożliwi od nowego roku ekologiczny pochówek. Na cmentarzu na Półwsi wydzielony zostanie zielony obszar, na którym będą grzebane biodegradowalne urny.
Takie formy pochówku popularne są za granicą, a w Polsce dostępne m.in. w Warszawie czy Poznaniu. Ks. Wojciech Pracki, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu, widział takie "łąki pamięci" w Szwecji. Miejsce jest ogrodzone, nie można na nie wejść, bo rozsypywane są tam także ludzkie prochy, a zapalone znicze i kwiaty składane są w specjalnym miejscu.

- To była łączka, czyli taki trawiasty teren, tam nie było żadnych kwiatów, żadnych krzewów posadzonych i tam formy pochówku były dwie, albo taki pochówek prochów pokremacyjnych w urnie niewypalanej, czyli urna się też w ciągu roku była w stanie rozłożyć i te prochy, i ta glina z urny mieszała się z ziemią, albo rozsypywane były same prochy.

- Nazwiska osób pochowanych w tym miejscu upamiętniane były m.in. w specjalnej księdze z miedzianymi kartami - dodał ks. Pracki. - Z datą narodzenia i śmierci. Okładkę tej księgi zdobił krzyż i to mi się bardzo podobało. Było to upamiętnienie w metalu, w miedzi, oczywiście drobniejszy, subtelniejszy niż nagrobek, bo nagrobków siłą rzeczy nie było w tej części cmentarza. I to mi się bardzo podobało, to było bardzo estetyczne.

W Opolu upamiętnienie ma być wykonane na tabliczkach umieszczanych na kamieniach. Pierwsze eko-pochówki w "ogrodzie pamięci" będą dostępne w styczniu przyszłego roku.
Wojciech Pracki
Wojciech Pracki

Zobacz także

2024-10-09, godz. 12:00, Kultura i rozrywka Beata Świątek ma zostać nową dyrektorką Muzeum Wsi Opolskiej W Muzeum Wsi Opolskiej kończy się epoka. Na emeryturę odchodzi wieloletni dyrektor jednostki Jarosław Gałęza. » więcej 2024-10-09, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Z Opola na Hel. Wystartował rowerowy rajd charytatywny Przejadą rowerami z Opola na Hel w charytatywnym celu. Grupa przyjaciół Katarzyny Rumińskiej, chorującej na nowotwór, wyruszyła dziś (09.10) z opolskiego rynku w długą trasę. Celem jest nagłośnienie zbiórki i uzbieranie 150 tys… » więcej 2024-10-09, godz. 10:48, Patronaty - polecamy Magiczny Festiwal Słodkości i Smaku z dyskoteką Radia Opole już w weekend Magiczny Festiwal Słodkości i Smaku w Opolu - to wydarzenie, które rozpocznie się w piątek 18 października na Rynku w Opolu i potrwa 3 dni. To będzie weekend pełen jesiennych smaków i dobrej atmosfery, a zadba o to m.in. Radio Opole… » więcej 2024-10-08, godz. 19:40, Wiadomości z regionu Najpierw projekt. ZDW chce budować obwodnicę Dobrzenia Wielkiego i Opola-Borek Do samej budowy jeszcze długa droga, ale pierwsze kroki zostały wykonane. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu ogłosił przetarg na wykonanie projektu obwodnicy Dobrzenia Wielkiego, Dobrzenia Małego i Opola-Borek w ciągu drogi wojewódzkiej… » więcej 2024-10-08, godz. 19:29, Kultura i rozrywka Prof. Stanisław S. Nicieja promował 21. tom "Kresowej Atlantydy". Gościem specjalnym był prof. Jan Miodek Prof. Stanisław Sławomir Nicieja zaprezentował czytelnikom 21. tom 'Kresowej Atlantydy'. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Jan Miodek, któremu autor w dowód uznania i przyjaźni zadedykował swoją książkę. Promocja 'Kresowej… » więcej
86878889909192
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »