Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-11-01, 12:00 Autor: Roman Juranek

Pochówki w "ogrodach pamięci". Jedno z takich miejsc powstanie na Półwsi

[fot. Wanda Kownacka]
[fot. Wanda Kownacka]
Cmentarz w Opolu-Półwsi [fot. Witold Wośtak]
Cmentarz w Opolu-Półwsi [fot. Witold Wośtak]
Administracja cmentarzy w Opolu umożliwi od nowego roku ekologiczny pochówek. Na cmentarzu na Półwsi wydzielony zostanie zielony obszar, na którym będą grzebane biodegradowalne urny.
Takie formy pochówku popularne są za granicą, a w Polsce dostępne m.in. w Warszawie czy Poznaniu. Ks. Wojciech Pracki, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu, widział takie "łąki pamięci" w Szwecji. Miejsce jest ogrodzone, nie można na nie wejść, bo rozsypywane są tam także ludzkie prochy, a zapalone znicze i kwiaty składane są w specjalnym miejscu.

- To była łączka, czyli taki trawiasty teren, tam nie było żadnych kwiatów, żadnych krzewów posadzonych i tam formy pochówku były dwie, albo taki pochówek prochów pokremacyjnych w urnie niewypalanej, czyli urna się też w ciągu roku była w stanie rozłożyć i te prochy, i ta glina z urny mieszała się z ziemią, albo rozsypywane były same prochy.

- Nazwiska osób pochowanych w tym miejscu upamiętniane były m.in. w specjalnej księdze z miedzianymi kartami - dodał ks. Pracki. - Z datą narodzenia i śmierci. Okładkę tej księgi zdobił krzyż i to mi się bardzo podobało. Było to upamiętnienie w metalu, w miedzi, oczywiście drobniejszy, subtelniejszy niż nagrobek, bo nagrobków siłą rzeczy nie było w tej części cmentarza. I to mi się bardzo podobało, to było bardzo estetyczne.

W Opolu upamiętnienie ma być wykonane na tabliczkach umieszczanych na kamieniach. Pierwsze eko-pochówki w "ogrodzie pamięci" będą dostępne w styczniu przyszłego roku.
Wojciech Pracki
Wojciech Pracki

Zobacz także

2024-12-12, godz. 19:21, Kultura i rozrywka Mają wyobraźnię i talent. Uczniowie z dysleksją nagrodzeni w konkursie "Piszę, bo lubię, chcę i mogę" Uczniowie z dysleksją odkrywają literackie talenty. Już po raz szósty w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu wręczono nagrody w Wojewódzkim Konkursie Literackim 'Piszę, bo lubię, chcę i mogę'. Jego celem jest pokazanie potencjału… » więcej 2024-12-12, godz. 15:00, Wiadomości z regionu "Będę walczył do skutku". Radny z Opola rozpoczyna kolejny etap leczenia - Rokowania są bardzo dobre - tak o swoim stanie zdrowia mówi Jacek Kasprzyk, radny i społecznik z Opola. Przypomnijmy, miesiąc temu przeszedł skomplikowaną operację raka trzustki w klinice w Niemczech. Teraz wrócił do kraju, do swojego… » więcej 2024-12-12, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Nowoczesne metody nauki języków. "Warto korzystać ze sztucznej inteligencji" Za nami konferencja „Dlaczego i jak uczyć dwujęzycznie? O wyzwaniach i możliwościach nauki języków obcych w dobie AI na przykładzie języka niemieckiego”. » więcej 2024-12-12, godz. 13:24, Kultura i rozrywka "Królowa Śniegu" powraca do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Baśń Hansa Christiana Andersena pt. 'Królowa Śniegu' można ponownie oglądać w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Przedstawienie wyreżyserował Tomasz Kaczorowski. Spektakl ma skłaniać do refleksji nad przyczynami zła na świecie… » więcej 2024-12-12, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Każda piękna i każda może znaleźć właściciela. Przed nami choinkobranie w Dąbrowie Wysoką, gęstą, a może niską, za to niekłującą. Po choinkę prosto z lasu będą mogły wybrać się rodziny z dziećmi w najbliższą sobotę 14 grudnia. Na akcję choinkobrania zaprasza Nadleśnictwo Opole i przekonuje, że w razie… » więcej
20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »