Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-11-01, 12:00 Autor: Roman Juranek

Pochówki w "ogrodach pamięci". Jedno z takich miejsc powstanie na Półwsi

[fot. Wanda Kownacka]
[fot. Wanda Kownacka]
Cmentarz w Opolu-Półwsi [fot. Witold Wośtak]
Cmentarz w Opolu-Półwsi [fot. Witold Wośtak]
Administracja cmentarzy w Opolu umożliwi od nowego roku ekologiczny pochówek. Na cmentarzu na Półwsi wydzielony zostanie zielony obszar, na którym będą grzebane biodegradowalne urny.
Takie formy pochówku popularne są za granicą, a w Polsce dostępne m.in. w Warszawie czy Poznaniu. Ks. Wojciech Pracki, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu, widział takie "łąki pamięci" w Szwecji. Miejsce jest ogrodzone, nie można na nie wejść, bo rozsypywane są tam także ludzkie prochy, a zapalone znicze i kwiaty składane są w specjalnym miejscu.

- To była łączka, czyli taki trawiasty teren, tam nie było żadnych kwiatów, żadnych krzewów posadzonych i tam formy pochówku były dwie, albo taki pochówek prochów pokremacyjnych w urnie niewypalanej, czyli urna się też w ciągu roku była w stanie rozłożyć i te prochy, i ta glina z urny mieszała się z ziemią, albo rozsypywane były same prochy.

- Nazwiska osób pochowanych w tym miejscu upamiętniane były m.in. w specjalnej księdze z miedzianymi kartami - dodał ks. Pracki. - Z datą narodzenia i śmierci. Okładkę tej księgi zdobił krzyż i to mi się bardzo podobało. Było to upamiętnienie w metalu, w miedzi, oczywiście drobniejszy, subtelniejszy niż nagrobek, bo nagrobków siłą rzeczy nie było w tej części cmentarza. I to mi się bardzo podobało, to było bardzo estetyczne.

W Opolu upamiętnienie ma być wykonane na tabliczkach umieszczanych na kamieniach. Pierwsze eko-pochówki w "ogrodzie pamięci" będą dostępne w styczniu przyszłego roku.
Wojciech Pracki
Wojciech Pracki

Zobacz także

2024-09-05, godz. 14:10, Wiadomości z regionu W Opolu trwa forum prawnicze. W programie m. in. warsztaty na temat przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy, międzynarodowe prawo rodzinne i komunikacja w zawodzie - to główne elementy XIV Prawniczego Forum Polsko-Niemieckiego, które rozpoczęło się dziś (05.09) w Opolu. » więcej 2024-09-04, godz. 20:30, Sport i turystyka Po raz pierwszy przed własną publicznością. Gwardia Opole zagra z Azotami Puławy Po zwycięstwie na inaugurację sezonu 2024/25 ze Śląskiem Wrocław, Gwardia Opole przywita się ze swoimi kibicami. W pierwszym domowym spotkaniu tegorocznych rozgrywek do Opola przyjadą Azoty Puławy. Pojedynki tych dwóch zespołów… » więcej 2024-09-04, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Szykuje się wielkie integracyjne święto. Przed nami XXIII Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami To wydarzenie od lat ma jeden, główny cel - integrację i wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. 12 i 13 września w Opolu, na placu Wolności, odbędą się XXIII Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami, podczas… » więcej 2024-09-04, godz. 10:31, Wiadomości z regionu Wypoczynek na własne ryzyko. Opolskie kąpieliska już bez ratowników Sezon na opolskich kąpieliskach dobiegł końca. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu informuje, że był rekordowy. Letni basen odwiedziło blisko 50 tysięcy osób, a najpopularniejsze opolskie kąpieliska Bolko i Malina przeżywały… » więcej 2024-09-03, godz. 21:30, Kultura i rozrywka Jest ulica Łangowskiego w Opolu i szkoła jego imienia. Kim był Jan Łangowski? Stowarzyszenie Rodło Opole zorganizowało spotkanie z profesorem Antonim Maziarzem, historykiem z Uniwersytetu Opolskiego, by przypomniał i przybliżył opolanom postać Jana Łangowskiego. » więcej
121122123124125126127
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »