Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-11-01, 12:00 Autor: Roman Juranek

Pochówki w "ogrodach pamięci". Jedno z takich miejsc powstanie na Półwsi

[fot. Wanda Kownacka]
[fot. Wanda Kownacka]
Cmentarz w Opolu-Półwsi [fot. Witold Wośtak]
Cmentarz w Opolu-Półwsi [fot. Witold Wośtak]
Administracja cmentarzy w Opolu umożliwi od nowego roku ekologiczny pochówek. Na cmentarzu na Półwsi wydzielony zostanie zielony obszar, na którym będą grzebane biodegradowalne urny.
Takie formy pochówku popularne są za granicą, a w Polsce dostępne m.in. w Warszawie czy Poznaniu. Ks. Wojciech Pracki, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu, widział takie "łąki pamięci" w Szwecji. Miejsce jest ogrodzone, nie można na nie wejść, bo rozsypywane są tam także ludzkie prochy, a zapalone znicze i kwiaty składane są w specjalnym miejscu.

- To była łączka, czyli taki trawiasty teren, tam nie było żadnych kwiatów, żadnych krzewów posadzonych i tam formy pochówku były dwie, albo taki pochówek prochów pokremacyjnych w urnie niewypalanej, czyli urna się też w ciągu roku była w stanie rozłożyć i te prochy, i ta glina z urny mieszała się z ziemią, albo rozsypywane były same prochy.

- Nazwiska osób pochowanych w tym miejscu upamiętniane były m.in. w specjalnej księdze z miedzianymi kartami - dodał ks. Pracki. - Z datą narodzenia i śmierci. Okładkę tej księgi zdobił krzyż i to mi się bardzo podobało. Było to upamiętnienie w metalu, w miedzi, oczywiście drobniejszy, subtelniejszy niż nagrobek, bo nagrobków siłą rzeczy nie było w tej części cmentarza. I to mi się bardzo podobało, to było bardzo estetyczne.

W Opolu upamiętnienie ma być wykonane na tabliczkach umieszczanych na kamieniach. Pierwsze eko-pochówki w "ogrodzie pamięci" będą dostępne w styczniu przyszłego roku.
Wojciech Pracki
Wojciech Pracki

Zobacz także

2024-09-17, godz. 19:12, Wiadomości z regionu Ewakuacja mieszkańców Lewina Brzeskiego. 90 procent miasta pod wodą Trwa ewakuacja kolejnych osób z zalanego Lewina Brzeskiego. Sytuacja jest dramatyczna, bo do miasta ciągle wpływa woda. Ewakuację ludności koordynują i prowadzą służby, w tym opolscy strażacy. » więcej 2024-09-17, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Pierwsze dary dla powodzian trafiają do punktów pomocy w Opolu W pierwszej kolejności potrzebna jest woda butelkowana oraz środki czystości. W stolicy regionu w czterech szkołach uruchomiono zbiórkę darów dla powodzian. To m.in. PSP nr 5 przy ul. Majowa Hubala 2, PSP nr 31 przy ul. Krzanowickiej… » więcej 2024-09-17, godz. 14:41, Wiadomości z regionu Fala wezbraniowa na Odrze w Opolu utrzymuje poziom 650 cm - Sytuacja na Odrze jest stabilna, a mieszkańcy nie mają się czego obawiać - informuje prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Przez stolicę regionu przechodzi fala wezbraniowa, a poziom rzeki nadal wskazuje niewiele ponad 650 cm. Cały… » więcej 2024-09-17, godz. 11:05, Sport i turystyka Odra Opole zaangażowała się w pomoc powodzianom. Wspierają również Wisła Kraków i Warta Poznań Odra Opole wspólnie ze stowarzyszeniem kibiców „Jedna Odra” włączyła się w pomoc dla powodzian. Przedstawiciele klubu i kibiców byli w Głuchołazach, gdzie rozpoczęło się wielkie sprzątanie po przejściu fali powodziowej. » więcej 2024-09-17, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Stanisław Potoniec o prognozach hydrologicznych i stanie klęski żywiołowej - Fala wezbraniowa już przechodzi przez Opole, woda w Odrze może pójść jeszcze o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt centymetrów w górę - mówił dziś (17.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Stanisław Potoniec, zastępca dyr. Wydziału… » więcej
107108109110111112113
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »