Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-09-17, 11:00 Autor: Krzysztof Rapp

Stanisław Potoniec o prognozach hydrologicznych i stanie klęski żywiołowej

Stanisław Potoniec [fot. Radio Opole]
Stanisław Potoniec [fot. Radio Opole]
- Fala wezbraniowa już przechodzi przez Opole, woda w Odrze może pójść jeszcze o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt centymetrów w górę - mówił dziś (17.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Stanisław Potoniec, zastępca dyr. Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Nasz gość zastrzegł, że realne poziomy wód mogą się różnić od tych prognozowanych, ale to normalne w takich dynamicznych sytuacjach.
- Woda może przekroczyć te prognozowane poziomy. Mimo tego, że te szacunki są wyliczane, to niekiedy się nie sprawdzają. Szacunki możemy zrobić do 10 - 15 cm. Natomiast nie możemy oszacować tych małych rzeczek, dopływów, potoków, które zasilają te duże rzeki. To zależy, ile spadnie deszczu i ile wody spłynie z gór - tłumaczy Stanisław Potoniec.

Pytaliśmy też co oznacza wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Przypomnijmy, rząd wprowadził stan klęski żywiołowej w powiatach: głubczyckim, nyskim i prudnickim oraz gminie Strzeleczki w powiecie krapkowickim. Stan ten został dziś (17.09) rozszerzony na kolejne powiaty: opolski, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski i brzeski.

- Dla mieszkańców tych regionów oznacza to, że został wprowadzony tryb nakazowy. Ewakuacja już nie jest dobrowolna. Jest na takiej zasadzie, że jeśli ja, przykładowo powiedziałbym panu, że ma się pan ewakuować, to pan się musi ewakuować. Łącznie z tym, że mogę zastosować jakieś środki przymusu - wyjaśnia gość Radia Opole.

Jak tłumaczy zastępca dyr. Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, stan klęski żywiołowej umożliwia też szybsze i sprawniejsze udzielanie pomocy poszkodowanym.
Stanisław Potoniec cz.1
Stanisław Potoniec cz.2

Zobacz także

2024-12-01, godz. 12:15, Wiadomości z regionu "Dobra zabawa, dobre towarzystwo". Opolskie morsy spotkały się na Bolko Zgodnie z niedzielną tradycją fani zimnych kąpieli spotkali się dziś (01.12) na kąpielisku Bolko w Opolu. » więcej 2024-12-01, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Na mapie Opola pojawił się nowy pomnik przyrody Opole ma nowy pomnik przyrody. Ten zaszczytny tytuł trafił do dębu szypułkowego, który rośnie na osiedlu Dambonia. Obwód drzewa to 303 centymetry. Do tej pory w stolicy regionu było 29 pomników przyrody, ten będzie 30. » więcej 2024-12-01, godz. 08:00, Kultura i rozrywka Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki 'Z pacynką i w pasiaku'. Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia w Opolu, ale też na Śląsku. » więcej 2024-11-30, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Choinka rozbłysła na opolskim rynku i zainaugurowała jarmark bożonarodzeniowy Blisko 15-metrowa choinka rozbłysła na Rynku w Opolu. A to oznacza, że jarmark bożonarodzeniowy w stolicy regionu został oficjalnie otwarty. Wydarzenie poprzedziło tworzenie ozdób choinkowych i przedstawienie Teatru Tańca i Ognia … » więcej 2024-11-30, godz. 18:45, Wiadomości z regionu "Jeździła w teren, zbierała informacje". Redaktor Maria Rudnicka spoczęła na cmentarzu w Opolu-Półwsi Rodzina, bliscy i społeczność dziennikarska pożegnali Marię Rudnicką na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Red. Maria Rudnicka była związana z naszą rozgłośnią przez 50 lat. W Radiu Opole pracowała do stycznia 2002 roku. W ocenie byłych… » więcej
30313233343536
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »