Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-08-23, 14:45 Autor: Adam Wołek

Bezpieczny przejazd zależy głównie od kierowców. "Lista grzechów jest długa"

Bezpieczny przejazd. Akcja informacyjna PKP PLK [fot. Adam Wołek]
Bezpieczny przejazd. Akcja informacyjna PKP PLK [fot. Adam Wołek]
Bezpieczny przejazd. Akcja informacyjna PKP PLK [fot. Adam Wołek]
Bezpieczny przejazd. Akcja informacyjna PKP PLK [fot. Adam Wołek]
Bezpieczny przejazd. Akcja informacyjna PKP PLK [fot. Adam Wołek]
Bezpieczny przejazd. Akcja informacyjna PKP PLK [fot. Adam Wołek]
Przejazd kolejowy musi być bezpieczny, a to zależy przede wszystkim od kierowców, pieszych i rowerzystów.
Temu ma służyć akcja PKP PLK "Bezpieczny przejazd". Organizatorzy informują o zagrożeniach i skutkach nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego w tych miejscach.

- Lista grzechów popełnianych przez kierowców, pieszych i rowerzystów na przejazdach jest długa - mówił Adam Radek, inspektor ze Straży Ochrony Kolei w Opolu. - Lekceważenie sygnalizacji świetlnej, jak mruga czerwone znaczy, że zbliża się pociąg i wjazd na przejazd jest surowo zabroniony i skrajnie niebezpieczny. Do tego zdarza się, że kierowcy omijają rogatki i wjeżdżają.

- Policjanci surowo karzą tych łamiących przepisy na przejazdach kolejowych - mówi podkom. Dariusz Świątczak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Za te wykroczenia grozi wysoki mandat, objęty do tego recydywą. Pierwszy wyniesie 2 tysiące złotych, a kolejny już dwa razy więcej, a do tego kierowca dostanie 15 punktów karnych.

- Każdy przejazd kolejowy oznaczony jest żółtą naklejką - przypomina dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Opolu Zbigniew Makowski. - Na której jest specyficzny numer przejazdu. Kierowca, widząc zagrożenie i dzwoniąc na 112 od razu po podaniu tego numeru trafia w odpowiednie miejsce, a dyspozytor jest w stanie wstrzymać ruch kolejowy w kilka minut.

Akcja prowadzona przez PKP PLK ma na celu zredukowanie do minimum liczby groźnych zdarzeń na przejazdach kolejowych. W zeszłym roku w całym kraju było ich około 5 tysięcy.
Adam Radek
Dariusz Świątczak
Zbigniew Makowski

Zobacz także

2024-09-23, godz. 17:09, Wiadomości z regionu Opole: miejski magazyn przeciwpowodziowy wymaga uzupełnienia Po tym jak Opole zakończyło działania prewencyjne i użyczyło sprzętu zalanym miejscowościom potrzebne jest uzupełnienie miejskiego magazynu przeciwpowodziowego. » więcej 2024-09-23, godz. 15:54, Sport i turystyka Opolscy ciężarowcy z medalami na mistrzostwach świata weteranów Złoty i srebrny medal przywieźli do domu zawodnicy UKS MOS Opole z mistrzostw świata masters w podnoszeniu ciężarów. Na zawodach w fińskim Rovaniemi na najwyższym stopniu podium stanął Tomasz Rosoł, a na drugiej pozycji rywalizację… » więcej 2024-09-23, godz. 14:39, Wiadomości z regionu Gminy już otrzymują pieniądze na zasiłki dla powodzian Blisko 50 mln złotych - tyle pieniędzy zostało już wypłaconych opolskim gminom, które ucierpiały w powodzi. Są to pieniądze na zasiłki doraźne, które przypomnijmy wynoszą 8 tys. z pomocy społecznej i 2 tys. zasiłku powodzio… » więcej 2024-09-23, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Prace przy moście tymczasowym w Głuchołazach trwają. "To nasz priorytet" - Powstanie nowej, tymczasowej przeprawy przez Białą Głuchołaską to nasz priorytet - mówi Radiu Opole z-ca dyrektora ds. inwestycji GDDKiA w Opolu Marcin Bronkiewicz. » więcej 2024-09-23, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Wolontariusze Caritasu kursują z darami dla powodzian Grunt to pomagać mądrze i pytać o potrzeby - mówili dziś (23.09) wolontariusze pracujący w magazynie Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »