Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-08-23, 14:45 Autor: Adam Wołek

Bezpieczny przejazd zależy głównie od kierowców. "Lista grzechów jest długa"

Bezpieczny przejazd. Akcja informacyjna PKP PLK [fot. Adam Wołek]
Bezpieczny przejazd. Akcja informacyjna PKP PLK [fot. Adam Wołek]
Bezpieczny przejazd. Akcja informacyjna PKP PLK [fot. Adam Wołek]
Bezpieczny przejazd. Akcja informacyjna PKP PLK [fot. Adam Wołek]
Bezpieczny przejazd. Akcja informacyjna PKP PLK [fot. Adam Wołek]
Bezpieczny przejazd. Akcja informacyjna PKP PLK [fot. Adam Wołek]
Przejazd kolejowy musi być bezpieczny, a to zależy przede wszystkim od kierowców, pieszych i rowerzystów.
Temu ma służyć akcja PKP PLK "Bezpieczny przejazd". Organizatorzy informują o zagrożeniach i skutkach nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego w tych miejscach.

- Lista grzechów popełnianych przez kierowców, pieszych i rowerzystów na przejazdach jest długa - mówił Adam Radek, inspektor ze Straży Ochrony Kolei w Opolu. - Lekceważenie sygnalizacji świetlnej, jak mruga czerwone znaczy, że zbliża się pociąg i wjazd na przejazd jest surowo zabroniony i skrajnie niebezpieczny. Do tego zdarza się, że kierowcy omijają rogatki i wjeżdżają.

- Policjanci surowo karzą tych łamiących przepisy na przejazdach kolejowych - mówi podkom. Dariusz Świątczak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Za te wykroczenia grozi wysoki mandat, objęty do tego recydywą. Pierwszy wyniesie 2 tysiące złotych, a kolejny już dwa razy więcej, a do tego kierowca dostanie 15 punktów karnych.

- Każdy przejazd kolejowy oznaczony jest żółtą naklejką - przypomina dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Opolu Zbigniew Makowski. - Na której jest specyficzny numer przejazdu. Kierowca, widząc zagrożenie i dzwoniąc na 112 od razu po podaniu tego numeru trafia w odpowiednie miejsce, a dyspozytor jest w stanie wstrzymać ruch kolejowy w kilka minut.

Akcja prowadzona przez PKP PLK ma na celu zredukowanie do minimum liczby groźnych zdarzeń na przejazdach kolejowych. W zeszłym roku w całym kraju było ich około 5 tysięcy.
Adam Radek
Dariusz Świątczak
Zbigniew Makowski

Zobacz także

2024-09-13, godz. 12:45, Kultura i rozrywka "Kierunek: Dostępne Opole". Przestrzeń i architektura to dwa obszary, w których jest jeszcze co poprawiać Choć w kwestii dostępności w miejskich przestrzeniach dla osób z niepełnosprawnościami wiele się zmieniło, nadal jest wiele barier architektonicznych. To wniosek płynący z konferencji 'Kierunek: Dostępne Opole', którą zorganizowano… » więcej 2024-09-12, godz. 21:20, Wiadomości z regionu W Opolu powołano sztab kryzysowy. Jest apel do mieszkańców! W Opolu przygotowano 110 tysięcy worków a także piasek. Osoby, które potrzebują takiego wsparcia proszone są o kontakt z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerami telefonów 77 44 61 077 lub 77 54 11 340. » więcej 2024-09-12, godz. 17:00, Wiadomości z regionu "Światem rządzi różnorodność". Ruszyły 23. Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami Choć 23. Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami rozpoczęły się w deszczu, najwytrwalsi uczestnicy nie zawiedli. W ich imieniu symboliczne klucze do bram miasta z rąk wiceprezydenta Opola odebrała Alicja Stelmaszczyk, która jest… » więcej 2024-09-12, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Pierwsze tygodnie nowego dyrektora FO Macieja Fortuny Mija drugi tydzień odkąd na fotelu dyrektora Filharmonii Opolskiej zasiadł Maciej Fortuna - trębacz, kompozytor, jazzman i dr hab. prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pierwsze dni pracy są intensywne. Trwają przesłuchania do orkiestry… » więcej 2024-09-12, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Nielegalne salony gier hazardowych zlikwidowane przez KAS 12 nielegalnych automatów do gier hazardowych znaleźli w naszym regionie funkcjonariusze opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej. » więcej
109110111112113114115
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »