Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-08-21, 12:43 Autor: Adam Wołek

Złota alga sieje spustoszenie w województwie śląskim. Jak wygląda sytuacja w naszym regionie?

W OUW przedstawiono sytuację związaną ze złotą algą fot. Adam Wołek]
W OUW przedstawiono sytuację związaną ze złotą algą fot. Adam Wołek]
- Od maja do teraz nie było przypadków śnięcia ryb spowodowanego złotą algą w naszym regionie - informuje wojewoda Monika Jurek.
Dramatyczna sytuacja jest w województwie śląskim na rzece Kłodnicy. Te prawie 100 kilogramów wyłowionych w sierpniu przypłynęło z nurtem rzeki.

- Jednak nie lekceważymy sytuacji i działamy - mówi Monika Jurek. - Wydałam rozporządzenie w sprawie zakazu korzystania z wód rzeki Kłodnicy, od śluzy Sławięcice do granic regionu. Tak by przeprowadzający eksperymenty mające zapobiec rozprzestrzenianiu się złotej algi mieli odpowiednie warunki. Zakaz obowiązuje do końca sierpnia.

- Nas najbardziej interesuje eksperyment na rzece Kłodnicy, która przepływa przez nasz region i wpada tu do Odry - mówi Piotr Tarapata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Zaczęto aplikować na wysokości elektrowni wodnej w Pławniowicach perhydrol. To nadtlenek wodoru o stężeniu 35-procentrowym. Cel jest jeden - zapobiec przemieszczaniu się złotej algi z Dzierżna Dużego do Odry.

- Wspomagamy te działania, by i do naszego regionu nie doszło to podobnych zdarzeń - mówi Wojciech Jarczak, wojewódzki inspektor ochrony środowiska. - Wyznaczyliśmy kolejne miejsca, w których należy przeprowadzano badania. Chcemy wiedzieć, co dzieje się na Kłodnicy. Te wyniki, ilość złotej algi w jej wodach po naszej, opolskiej stronie, malały. Na chwilę obecną prowadzimy monitoring.

- Na bieżąco sprawdzamy stan wód - dodaje Maria Niedziółka, komendant Państwowej Straży Rybackiej w Opolu. - Jestem cały czas w kontakcie ze strażnikami, także tymi społecznymi. Jeżeli tylko coś zaczyna się dziać niedobrego, momentalnie przekazuję informacje do zarządzania kryzysowego i do WIOŚ-u

Przypomnijmy, że od 3 sierpnia ponad 100 ton śniętych ryb wyłowiono na jeziorze Dzierżno Duże i czwartej sekcji Kanału Gliwickiego.
Monika Jurek
Piotr Tarapata
Wojciech Jarczak
Maria Niedziółka

Zobacz także

81828384858687
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »