Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-07-14, 14:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Ruszyli "Szlakiem Opolskich Legend" odkrywać nieznaną historię Opola

Spacer "Szlakiem Opolskich Legend" w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spacer "Szlakiem Opolskich Legend" w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spacer "Szlakiem Opolskich Legend" w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spacer "Szlakiem Opolskich Legend" w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spacer "Szlakiem Opolskich Legend" w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spacer "Szlakiem Opolskich Legend" w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Słoneczna aura w niedzielne przedpołudnie zachęciła turystów do odkrywania miejskich tajemnic stolicy regionu. Ochotnicy wybrali się w kolejny spacer "Szlakiem Opolskich Legend", aby posłuchać mniej znanych historii o Opolu i jego niezwykłych mieszkańcach.
- Zaczynamy od miejsca, które było enklawą Opola, czyli wyspa Pasieka. To tutaj za czasów Mieszka I powstał pierwszy gród - mówi Aleksandra Kus z Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem "Mantikora", przewodniczka spaceru "Szlakiem Opolskich Legend". - Wędrujemy między zamkiem, a drugim zamkiem, ponieważ mało kto wie, że w Opolu są dwa zamki, oba Piastów opolskich. Teren naszej wędrówki ogranicza się do starego, średniowiecznego grodu opolskiego, czyli ścisłego centrum Opola: rynek, pl. św. Sebastiana, ul. Osmańczyka. Mamy parę włodarzy, jedną księżniczkę. Poza takimi znanymi mieszkańcami Opola pojawiają się też tacy bardziej legendarni jak utopiec, demoniczny czarny pies i biała gęś.

- Pół wieku mieszkamy w Opolu, a tak mało się wie o historii tego miasta - mówi pani Ewa. - A jak dzieci z zagranicy przyjeżdżają i chcemy oprowadzić to przynajmniej, dzięki właśnie paniom z teatru, które nam super opowiadają, my więcej wiemy i możemy przekazać to dalej naszym dzieciom. Zamiast w niedzielę siedzieć przed telewizorem to wyciągnęłam męża na spacer. To jest fajne, że tu przychodzą nie tylko dzieci, ale również seniorzy.

- Jestem bardzo zainteresowana historią Opola. Nie jestem opolanką z urodzenia, ale fascynuje mnie to miejsce. Staram się dużo czytać na ten temat - dodaje pani Agnieszka.

Kolejne takie spacery będą się odbywać w każdą niedzielę wakacji. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. W tym celu należy wysłać zgłoszenie na adres: mantikora.opole@gmail.com. Jak informują organizatorzy, wolne miejsca są jedynie na sierpniowe spacery. Ostatni zaplanowano na 25.08.
Aleksandra Kus
Mieszkańcy

Zobacz także

2024-05-30, godz. 13:13, Wiadomości z regionu Wierni celebrują Boże Ciało. Procesja przeszła ulicami Opola [ZDJĘCIA] Procesja do czterech ołtarzy, sypanie kwiatów i wspólna modlitwa. Wierni Kościoła katolickiego świętują Boże Ciało. W Opolu jedna z uroczystości liturgicznych ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odbyła się w kościele… » więcej 2024-05-29, godz. 21:30, Kultura i rozrywka 61. KFPP. Prawdziwa rockowa uczta szykuje się w sobotni wieczór - To będzie uczta nie tylko dla ucha, ale też dla oka - tak o sobotnim (01.06) koncercie 'SuperJedynek' mówi jego reżyser Cyprian Ziąbski. Całość będzie trwała 118 minut i dzięki 12 wykonawcom ta część festiwalu ma przenieść… » więcej 2024-05-29, godz. 17:45, Sport i turystyka Strzelectwo sportowe: Andrzej Burda trzeci na mistrzostwach Europy Andrzej Burda zdobył brązowy medal na mistrzostwach Europy w strzelectwie sportowym. » więcej 2024-05-29, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Do rodziny Odry Opole dołączyło sześć kolejnych lokalnych klubów Rodło Opole, UKP Gol Opole, UKS Dziesiątka Opole, LZS Sławice, Groszmal Opole oraz LZS Grudzice - te kluby sportowe stały się oficjalnymi partnerami Odry Opole. O podpisaniu umów ze szkółkami piłkarskimi poinformował zarząd opolskiego… » więcej 2024-05-29, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Uczniowie opolskiej "dziewiątki" nie zapomną o gen. Andersie Gen. Władysław Anders od dziś będzie lepiej znany uczniom opolskiego liceum nr 9. Na ścianie placówki odsłonięto poświęconą mu tablicę, a młodzież wzięła udział w wykładach na temat jego dokonań. » więcej
173174175176177178179
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »