Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-07-10, 13:00 Autor: Adam Wołek

27 lat od "wielkiej wody" w Opolu. Obecnie nie ma takiego zagrożenia

Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Mija 27 lat od zalania Opola podczas "powodzi tysiąclecia". W nocy z 9 na 10 lipca 1997 roku wielka woda wdarła się do stolicy regionu zalewając Zaodrze, część Metalchemu i wyspy Pasiekę oraz Bolko wraz z ogrodem zoologicznym. Fala powodziowa zatrzymała się na wysokości Starego Miasta.
- Nie spodziewaliśmy się takiego rozmiaru tragedii - mówi fotoreporter Jerzy Stemplewski, który jest autorem wielu zdjęć z "powodzi tysiąclecia", mieszkaniec zalanego Zaodrza. - Żona obudziła mnie o 5:00 rano. Samochody pływały. Oprócz zdjęć, kręciłem również filmy i dobrze, że wypracowałem sobie system posiadania zawsze naładowanych baterii. Przecież nie było prądu.

- Pracowaliśmy, mimo że radio również znalazło się pod wodą. Nasze studio było usytuowane w budynku poczty i telekomunikacji - wspomina Jacek Rudnik, edytor wiadomości w Radiu Opole. - To nie były warunki radiowe, ale nie o to chodziło. Spełnialiśmy misję. Czytaliśmy komunikaty mieszkańców szukających swoich bliskich. To właśnie Radio Opole przekazywało te informacje zdesperowanych mieszkańców. To była misja w stu procentach.

- Obecnie miasto jest dobrze zabezpieczone przed powodzią - informuje Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Po pierwsze powstał zbiornik Racibórz Dolny. Poza tym w mieście przeprowadzono szereg inwestycji. Do tego modernizacja wałów, która już za nami. Mamy wybudowany mur oporowy wzdłuż Parku Nadodrzańskiego. Jeszcze jest sporo szandorów w Czarnowąsach.

Opole i okoliczne miejscowości chroni także polder Żelazna.
Jerzy Stemplewski
Jacek Rudnik
Dawid Ozimek

Zobacz także

2024-11-20, godz. 18:00, Gospodarka Są pierwsze stropy i ściany przyziemia. Jak idzie budowa nowego osiedla OTBS w Opolu? Zgodnie z planem przebiega budowa nowego osiedla Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Wrocławskiej w Opolu. » więcej 2024-11-20, godz. 15:58, Wiadomości z regionu Sądowy spór powiatu prudnickiego z samorządem województwa o zwrot części dotacji na rewitalizację parków Sąd uznał rację Powiatu Prudnickiego, który zaskarżył decyzję Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Spór dotyczy zwrotu części dofinansowania przyznanego na realizację ekologicznego projektu. Postanowienie uchylające zaskarżoną… » więcej 2024-11-20, godz. 15:17, Wiadomości z regionu Pogarsza się zdrowie psychiczne młodych Polaków. "Rodzice powinni być w życiu dzieci" Kondycja zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest tematem dwudniowej konferencji naukowej na Uniwersytecie WSB Merito Opole. Na miejscu bierze w niej udział 200 osób, natomiast 600 kolejnych uczestniczy w konferencji online. » więcej 2024-11-20, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Na "Planetę Kaukaz" zabierze czytelników WBP w Opolu Wojciech Górecki O książce pt. 'Planeta Kaukaz' opowie w czwartek (21.11) w Opolu Wojciech Górecki. Reporter, analityk i historyk będzie gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. » więcej 2024-11-20, godz. 13:10, Wiadomości z regionu Park kieszonkowy i inne "zielone inwestycje". Opole z unijną dotacją Park kieszonkowy ma powstać u zbiegu ulic Reymonta i Ozimskiej w Opolu. » więcej
37383940414243
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »