Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-07-10, 13:00 Autor: Adam Wołek

27 lat od "wielkiej wody" w Opolu. Obecnie nie ma takiego zagrożenia

Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Mija 27 lat od zalania Opola podczas "powodzi tysiąclecia". W nocy z 9 na 10 lipca 1997 roku wielka woda wdarła się do stolicy regionu zalewając Zaodrze, część Metalchemu i wyspy Pasiekę oraz Bolko wraz z ogrodem zoologicznym. Fala powodziowa zatrzymała się na wysokości Starego Miasta.
- Nie spodziewaliśmy się takiego rozmiaru tragedii - mówi fotoreporter Jerzy Stemplewski, który jest autorem wielu zdjęć z "powodzi tysiąclecia", mieszkaniec zalanego Zaodrza. - Żona obudziła mnie o 5:00 rano. Samochody pływały. Oprócz zdjęć, kręciłem również filmy i dobrze, że wypracowałem sobie system posiadania zawsze naładowanych baterii. Przecież nie było prądu.

- Pracowaliśmy, mimo że radio również znalazło się pod wodą. Nasze studio było usytuowane w budynku poczty i telekomunikacji - wspomina Jacek Rudnik, edytor wiadomości w Radiu Opole. - To nie były warunki radiowe, ale nie o to chodziło. Spełnialiśmy misję. Czytaliśmy komunikaty mieszkańców szukających swoich bliskich. To właśnie Radio Opole przekazywało te informacje zdesperowanych mieszkańców. To była misja w stu procentach.

- Obecnie miasto jest dobrze zabezpieczone przed powodzią - informuje Dawid Ozimek, zastępca naczelnika Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Po pierwsze powstał zbiornik Racibórz Dolny. Poza tym w mieście przeprowadzono szereg inwestycji. Do tego modernizacja wałów, która już za nami. Mamy wybudowany mur oporowy wzdłuż Parku Nadodrzańskiego. Jeszcze jest sporo szandorów w Czarnowąsach.

Opole i okoliczne miejscowości chroni także polder Żelazna.
Jerzy Stemplewski
Jacek Rudnik
Dawid Ozimek

Zobacz także

2024-10-23, godz. 11:25, Wiadomości z regionu Autobusy przed Wszystkimi Świętymi będa kursowały częściej Już w nadchodzący weekend, z myślą o planujących odwiedziny na grobach bliskich opolskie MZK zwiększa częstotliwość kursowania autobusów na nekropolię w Opolu-Półwsi. Autobusy będą jeździły średnio co 6 i 7 minut. » więcej 2024-10-23, godz. 09:36, Wiadomości z regionu Groźne zderzenie dwóch osobówek w Prószkowie Do zderzenia dwóch osobówek doszło w Prószkowie na ul. Rynek. Jedna osoba zabrana została do szpitala. » więcej 2024-10-23, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Porozrzucane hulajnogi nadal zmorą przestrzeni miejskiej. Konsultacje społeczne o dostępności Nadal w przestrzeni miejskiej Opola jest wiele do zrobienia. To wnioski płynące z konsultacji społecznych dotyczących dostępności w mieście, które fundacja Geko przeprowadziła wspólnie z Fundacją Rozwoju Edukacji Empatycznej. Efekty… » więcej 2024-10-22, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Kolejne remonty dróg w Opolu. Prace na obwodnicy i ul. 1 Maja Jutro (23.10) rusza dwudniowy remont nawierzchni na 1 Maja w Opolu - informuje Miejski Zarząd Dróg. Ekipy remontowe pojawią się także na obwodnicy północnej. » więcej 2024-10-22, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Grypa, COVID i RSV "rządzą" teraz w przychodniach POZ. Chorych nie brakuje Sezon infekcyjny nabiera tempa. Coraz więcej pacjentów z objawami gorączki, kaszlem oraz bólem mięśni i gardła zgłasza się do opolskich przychodni. Specjaliści radzą - warto zaszczepić się przeciwko grypie czy covid-19. » więcej
25262728293031
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »