Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-07-04, 15:51 Autor: Jan Poniatyszyn

Sytuacja w oświacie jest kryzysowa. Powód – deficyt nauczycieli

[fot. M. Matuszkiewicz]
[fot. M. Matuszkiewicz]
Ponad 630 ofert pracy dla nauczycieli mają dyrektorzy szkół z województwa opolskiego. Przykładem niedoborów kadrowych w tym zawodzie jest prudnicka oświata, gdzie problem ten występuje już kolejny rok.
- Kilku nauczycieli odchodzi na emeryturę, ale nie jest to jeszcze bardzo znaczący ubytek - mówi Maria Strońska, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku. - Jak zwykle potrzebujemy do pracy nauczycieli kształcenia zintegrowanego, wychowania przedszkolnego, psychologa, no i pedagogów szkolnych. Nie mamy deklaracji pracy w tych kierunkach.

- Bardzo wielu nauczycieli brakuje w szkołach – potwierdza Joanna Raźniewska, Opolski Kurator Oświaty. – Brakuje specjalistów z opieki psychologiczno-pedagogicznej, nauczycieli współorganizujących kształcenie uczniów z niepełnosprawnościami. Od wielu lat są braki dotyczące przedmiotów zawodowych. Jest ponad 30 takich zgłoszeń, ale też nauczania przedmiotów ścisłych takich, jak matematyka, biologia, chemia. Brakuje nauczycieli języka polskiego, języków obcych. W tym zawodzie już od dłuższego czasu nie ma takiej pokoleniowej zastępowalności.

Coraz częściej luki kadrowe w szkołach wypełniają nauczyciele prowadzący zajęcia w kilku placówkach edukacyjnych oraz nauczycielscy emeryci.

- To w jakiś sposób ratuje sytuację – mówi Opolski Kurator Oświaty. – To nie jest taka duża ilość godzin w pensum nauczycielskim, więc czasem dodatkowe zajęcia w wymiarze sześciu, czy ośmiu godzin jeszcze nie dyskredytują tej aktywności, kreatywności i opiekuńczości w pracy nauczycieli, zwłaszcza jeśli są to dobrzy specjaliści. Ale to naprawdę jest już sytuacja taka, którą określiłabym kryzysową.

Do podejmowania studiów na kierunkach z perspektywą pracy w oświacie mają zniechęcać głównie zarobki oraz system awansu zawodowego.
Maria Strońska
Joanna Raźniewska
Joanna Raźniewska

Zobacz także

2024-05-28, godz. 12:42, Wiadomości z regionu Tężnia w Opolu zamknięta. Trzeba wymienić solankę Tężnia na opolskim osiedlu Malinka zamknięta. Nie z powodu na awarii, tylko ze względu na konieczność wymiany solanki. » więcej 2024-05-27, godz. 22:08, Wiadomości z regionu Opolski amfiteatr rozświetla tysiące lamp. Trwa programowanie oświetlenia pod festiwal [ZDJĘCIA] Wielkimi krokami zbliża się 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. We wtorek (28.05) rozpoczynają się pierwsze muzyczne próby. Natomiast do finalizacji prac przystąpią technicy, w tym ci od świateł. Dziś (27.05) wieczorem… » więcej 2024-05-27, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Festiwal od kuchni, wywiady, transmisje koncertów. Rusza studio festiwalowe Radia Opole Radio Opole będzie nadawać prosto z opolskiego amfiteatru. Nasz wóz transmisyjny już został ustawiony przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, a we wtorek (28.05) rozstawione będzie studio festiwalowe i stamtąd prowadzone będą wybrane… » więcej 2024-05-27, godz. 17:58, Wiadomości z regionu To już ostatnie szlify. Scenografia na 61. KFPP na ukończeniu Budowa dekoracji do 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu jest już na ostatniej prostej. W tym roku również nie zabraknie złotych elementów scenografii, które ustawione będą po prawej i lewej stronie sceny amfiteatru. Na… » więcej 2024-05-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Polska 2050 chce walczyć z uliczną mową nienawiści. Działacze ruszyli w teren, by zmywać obraźliwe napisy 'Na ulicach Opola nie ma miejsca na mowę nienawiści skierowaną w stronę imigrantów z Ukrainy' - tak przekonują działacze Polski 2050, którzy postanowili usunąć część wulgarnych napisów na rogatkach miasta. » więcej
204205206207208209210
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »