Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-06-28, 08:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Duże zainteresowanie rządowym programem in vitro. W regionie realizuje go jeden ośrodek

zdjęcie poglądowe, ciąża, rodzina [fot. elements.envato.com]
zdjęcie poglądowe, ciąża, rodzina [fot. elements.envato.com]
Już ponad 50 par zarejestrowało się i przeszło kwalifikację, by skorzystać z rządowego programu leczenia niepłodności. Całym procesem zajmuje się PARENS Ośrodek Leczenia Niepłodności w Opolu, który jako jedyny w naszym regionie otrzymał certyfikat Ministerstwa Zdrowia na realizację tego programu, który - podkreślmy - dla uczestników jest całkowicie bezpłatny.
- Program wszedł w życie 1 czerwca, czyli mamy dopiero pojedyncze cykle. Ja miałem jeden transfer u pani, czyli podanie zarodka do jamy macicy po stymulacji i czekamy, czy zaszła w ciąże. Sądzę, że na jesieni będziemy już widzieć pierwsze efekty - mówi dr Marek Tomala, lekarz ginekolog, współzałożyciel ośrodka.

- Możemy skorzystać z in vitro, czyli z połączenia gamet mężczyzny i kobiety, i utworzenia zarodka oraz podania tego do jamy macicy u partnerki. Z tego programu mogą też skorzystać ludzie, którzy mają problemy onkologiczne, czyli przed danym leczeniem onkologicznym przyjść do pobrania i zamrożenia komórek jajowych. Tak samo jest też u mężczyzn, którzy mogą u nas zamrozić nasienie.

- W przypadki in vitro pary, starające się o dziecko mogą 4 razy podjąć próbę, 2 razy mogą korzystać z dawstwa komórek jajowych i 6 razy z zarodków - dodaje dr Tomala.

- Jeśli chodzi o kwalifikację, to po pierwsze, para musi być ubezpieczona w Polsce, po drugie jest kryterium wiekowe. Musi być też dokumentacja leczenia. Mówi się o 12 miesiącach leczenia niepłodności, ale to nie jest sprawdzenie, czy są jajowody drożne i jakie mamy nasienie, ale to jest albo stymulacja cyklu, albo wykorzystania szansy na inseminację. Z tymi wszystkimi badaniami przychodzi się i lekarz decyduje, czy ta para kwalifikuje się, czy też mówi jej na spokojnie, co innego można jeszcze zrobić.

Dodajmy, że wszelkie informacje na temat rządowego programu in vitro można znaleźć na stronie internetowej pacjent.gov.pl. Realizacja ma potrwać do 2028 roku.
dr Marek Tomala 1
dr Marek Tomala 2

Zobacz także

2024-11-04, godz. 20:39, Kultura i rozrywka Wiersze opolskich poetów oprawione chóralnymi śpiewami zabrzmiały w Opolu Spotkanie 'Zaduszki poetyckie. Wspomnienie poetów z Opolszczyzny' w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu przyciągnęło rekordową liczbę słuchaczy. Sala była pełna. » więcej 2024-11-04, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Opole: wieża ratusza ma być jak nowa. Ruszyła jej renowacja Ruszył remont opolskiej wieży ratuszowej. W drugim przetargu udało się znaleźć wykonawcę. Jednak nie obyło się bez konieczność zmiany kwoty przeznaczonej na renowację. Konieczne było dołożenie 100 tysięcy złotych. Wartość… » więcej 2024-11-04, godz. 16:21, Wiadomości z regionu Zderzenie aut na przejeździe kolejowym w Opolu Zderzenie czołowe dwóch osobówek na przejeździe kolejowym na ul. Częstochowskiej w Opolu. Są utrudnienia. Pojazdami podróżowało 5 osób, jedna została zabrana do szpitala. » więcej 2024-11-04, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Szybka jazda nie popłaca. Policja ukarała 30 kierowców podczas sobotnich "wyścigów" Wielbiciele sportowych samochodów i szybkiej jazdy ponownie pod lupą opolskich funkcjonariuszy. W sobotę (02.11) odbył się kolejny spot motoryzacyjny. Kierowcy i tym razem nie szczędzili wciskania nogi w pedał gazu. » więcej 2024-11-04, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Niskie temperatury w regionie. Opolska noclegownia wypełnia się bezdomnymi Ponad połowa miejsc w opolskiej noclegowni przy ul. Popiełuszki jest zajęta. Na 84 dostępne łóżka, zajętych jest już 49. Jak zapewnia Urząd Miasta Opola, w razie potrzeby, łóżka będą dostawiane. Kilka miejsc jest jeszcze w schronisku… » więcej
60616263646566
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »