Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-06-28, 08:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Duże zainteresowanie rządowym programem in vitro. W regionie realizuje go jeden ośrodek

zdjęcie poglądowe, ciąża, rodzina [fot. elements.envato.com]
zdjęcie poglądowe, ciąża, rodzina [fot. elements.envato.com]
Już ponad 50 par zarejestrowało się i przeszło kwalifikację, by skorzystać z rządowego programu leczenia niepłodności. Całym procesem zajmuje się PARENS Ośrodek Leczenia Niepłodności w Opolu, który jako jedyny w naszym regionie otrzymał certyfikat Ministerstwa Zdrowia na realizację tego programu, który - podkreślmy - dla uczestników jest całkowicie bezpłatny.
- Program wszedł w życie 1 czerwca, czyli mamy dopiero pojedyncze cykle. Ja miałem jeden transfer u pani, czyli podanie zarodka do jamy macicy po stymulacji i czekamy, czy zaszła w ciąże. Sądzę, że na jesieni będziemy już widzieć pierwsze efekty - mówi dr Marek Tomala, lekarz ginekolog, współzałożyciel ośrodka.

- Możemy skorzystać z in vitro, czyli z połączenia gamet mężczyzny i kobiety, i utworzenia zarodka oraz podania tego do jamy macicy u partnerki. Z tego programu mogą też skorzystać ludzie, którzy mają problemy onkologiczne, czyli przed danym leczeniem onkologicznym przyjść do pobrania i zamrożenia komórek jajowych. Tak samo jest też u mężczyzn, którzy mogą u nas zamrozić nasienie.

- W przypadki in vitro pary, starające się o dziecko mogą 4 razy podjąć próbę, 2 razy mogą korzystać z dawstwa komórek jajowych i 6 razy z zarodków - dodaje dr Tomala.

- Jeśli chodzi o kwalifikację, to po pierwsze, para musi być ubezpieczona w Polsce, po drugie jest kryterium wiekowe. Musi być też dokumentacja leczenia. Mówi się o 12 miesiącach leczenia niepłodności, ale to nie jest sprawdzenie, czy są jajowody drożne i jakie mamy nasienie, ale to jest albo stymulacja cyklu, albo wykorzystania szansy na inseminację. Z tymi wszystkimi badaniami przychodzi się i lekarz decyduje, czy ta para kwalifikuje się, czy też mówi jej na spokojnie, co innego można jeszcze zrobić.

Dodajmy, że wszelkie informacje na temat rządowego programu in vitro można znaleźć na stronie internetowej pacjent.gov.pl. Realizacja ma potrwać do 2028 roku.
dr Marek Tomala 1
dr Marek Tomala 2

Zobacz także

2024-11-19, godz. 10:41, Wiadomości z regionu Opole: remont stadionu żużlowego pod znakiem zapytania. Miasto czeka na działkę Co z przebudową opolskiego stadionu żużlowego? Przypomnijmy, że w trakcie ostatniej kampanii do wyborów samorządowych ubiegający się wówczas o reelekcję prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski obiecał modernizację obiektu. Jednak… » więcej 2024-11-19, godz. 08:43, Wiadomości z regionu Sprawa taśm w PL2050. Śledztwo przedłużono, prokuratura przesłuchuje świadków Przedłużono śledztwo w sprawie afery wokół kampanii wyborczej Polski 2050 na Opolszczyźnie, przesłuchiwani są już także świadkowie. » więcej 2024-11-19, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Stadion Opolski w centrum uwagi - trwają poszukiwania sponsora tytularnego Poszukiwania sponsora tytularnego dla Stadionu Opolskiego trwają. W grze pozostaje kilka firm, które chcą, aby ich marka wpisała się w nazwę opolskiej areny. Negocjacje w tej sprawie prowadzi Zakład Komunalny w Opolu. Stadion to także… » więcej 2024-11-18, godz. 21:57, Sport i turystyka Mecz bez historii. UNI pewnie wygrywa z Sokołem Mogilno Siatkarki UNI Opole pokonały Sokoła Mogilno 3:0 (25:14, 25:8, 25:19) w meczu 8. kolejki rozgrywek Tauron Ligi. Najwięcej punktów dla opolskiego zespołu - 21 - zdobyła Guewe Diouf. » więcej 2024-11-18, godz. 16:11, Wiadomości z regionu Policja na spocie motoryzacyjnym w Opolu: mandaty, zatrzymane prawa jazdy i kontrole techniczne Kilkadziesiąt drogowych kontroli i 24 kierowców ukaranych mandatami. Łączna ich wartość przekroczyła 16 tysięcy złotych. Tak zakończył się organizowany w Opolu w minioną sobotę spot motoryzacyjny. » więcej
43444546474849
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »