Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-06-28, 08:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Duże zainteresowanie rządowym programem in vitro. W regionie realizuje go jeden ośrodek

zdjęcie poglądowe, ciąża, rodzina [fot. elements.envato.com]
zdjęcie poglądowe, ciąża, rodzina [fot. elements.envato.com]
Już ponad 50 par zarejestrowało się i przeszło kwalifikację, by skorzystać z rządowego programu leczenia niepłodności. Całym procesem zajmuje się PARENS Ośrodek Leczenia Niepłodności w Opolu, który jako jedyny w naszym regionie otrzymał certyfikat Ministerstwa Zdrowia na realizację tego programu, który - podkreślmy - dla uczestników jest całkowicie bezpłatny.
- Program wszedł w życie 1 czerwca, czyli mamy dopiero pojedyncze cykle. Ja miałem jeden transfer u pani, czyli podanie zarodka do jamy macicy po stymulacji i czekamy, czy zaszła w ciąże. Sądzę, że na jesieni będziemy już widzieć pierwsze efekty - mówi dr Marek Tomala, lekarz ginekolog, współzałożyciel ośrodka.

- Możemy skorzystać z in vitro, czyli z połączenia gamet mężczyzny i kobiety, i utworzenia zarodka oraz podania tego do jamy macicy u partnerki. Z tego programu mogą też skorzystać ludzie, którzy mają problemy onkologiczne, czyli przed danym leczeniem onkologicznym przyjść do pobrania i zamrożenia komórek jajowych. Tak samo jest też u mężczyzn, którzy mogą u nas zamrozić nasienie.

- W przypadki in vitro pary, starające się o dziecko mogą 4 razy podjąć próbę, 2 razy mogą korzystać z dawstwa komórek jajowych i 6 razy z zarodków - dodaje dr Tomala.

- Jeśli chodzi o kwalifikację, to po pierwsze, para musi być ubezpieczona w Polsce, po drugie jest kryterium wiekowe. Musi być też dokumentacja leczenia. Mówi się o 12 miesiącach leczenia niepłodności, ale to nie jest sprawdzenie, czy są jajowody drożne i jakie mamy nasienie, ale to jest albo stymulacja cyklu, albo wykorzystania szansy na inseminację. Z tymi wszystkimi badaniami przychodzi się i lekarz decyduje, czy ta para kwalifikuje się, czy też mówi jej na spokojnie, co innego można jeszcze zrobić.

Dodajmy, że wszelkie informacje na temat rządowego programu in vitro można znaleźć na stronie internetowej pacjent.gov.pl. Realizacja ma potrwać do 2028 roku.
dr Marek Tomala 1
dr Marek Tomala 2

Zobacz także

2024-08-05, godz. 20:18, Wiadomości z regionu Pożar altanki przy ul. Częstochowskiej. Jedna osoba przewieziona do szpitala Pożar altanki na terenie ROD 'Stokrotka' przy ul. Częstochowskiej w Opolu. Jedna osoba została ranna. Właściciel ogródka próbował sam ugasić ogień i doznał poparzeń. » więcej 2024-08-05, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Wrocławską pojedziemy w weekend? MZD spieszy się z remontem Widać już duży postęp prac na ul. Wrocławskiej w Opolu. Jeden z ważniejszych traktów w mieście jest remontowany od skrzyżowania z ul. Wrocławską aż do ul. Domańskiego i Partyzanckiej. » więcej 2024-08-05, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Złote algi dają o sobie znać. Tony śniętych ryb wyłowionych z Kanału Gliwickiego „Przez ostatnie dwa tygodnie praktycznie nie odnotowaliśmy żadnych przypadków śniętych ryb na opolskim odcinku Kanału Gliwickiego” - uspokajają służby wojewody opolskiego. Niestety, sytuacja ma się zgoła inaczej, jeżeli chodzi… » więcej 2024-08-05, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Zwolnienia chorobowe to nie wakacje. ZUS przeprowadza kontrole Niemal 173 tysiące złotych muszą zwrócić opolskiemu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych mieszkańcy regionu, którzy w drugim półroczu tego roku w niewłaściwy sposób korzystali ze zwolnień chorobowych. Weryfikacji poddanych zostało… » więcej 2024-08-05, godz. 12:40, Sport i turystyka Gwardia rozpoczęła przygotowania do sezonu. Kilka zmian w kadrze i nadzieja w młodzieży Gwardia Opole rozpoczęła przygotowania do sezonu 2024/2025 Orlen Superligi piłkarzy ręcznych. W opolskim zespole doszło do kilku istotnych zmian kadrowych. Duży nacisk będzie stawiany na rozwój młodzieży z Opola. Regularne szanse… » więcej
26272829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »