Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-06-17, 14:51 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Zmiany w szkolnictwie muszą nastąpić". Minister nauki w Opolu [ZDJĘCIA]

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na spotkaniu ze studentami opolskich uczelni. [fot. Sławomir Mielnik]
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na spotkaniu ze studentami opolskich uczelni. [fot. Sławomir Mielnik]
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na spotkaniu ze studentami opolskich uczelni. [fot. Sławomir Mielnik]
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na spotkaniu ze studentami opolskich uczelni. [fot. Sławomir Mielnik]
Rozmowy na temat projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, kwestia finansowania badań naukowych i wynagrodzeń pracowników - to główne tematy, jakie zostały poruszone podczas spotkania ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka z władzami opolskich uczelni.
Jak przekazał minister Wieczorek takie spotkania realizuje w całej Polsce. Celem jest poznanie oczekiwań naukowców, wykładowców, społeczności akademickiej.

- Jedno jest pewne i pan rektor też na to zwracał uwagę, że jesteście środowiskiem, które wokół ma wielkie ośrodki akademickie, z którymi de facto musicie konkurować i zabiegać o studenta, ale naprawdę gratuluje wszystkim uczelniom, bo świetnie wam to wychodzi. Jak obserwuje wyniki i to wszystko, co tutaj się dzieje, ale to też pokazuje, jak sytuacja się zmienia. Też dyskutowaliśmy o tym, o czym pani wojewoda sygnalizowała, problem studentów zagranicznych, bo to też jest istotna sprawa.

- Bez wątpienia te zmiany w szkolnictwie wyższym muszą nastąpić, choć nie ukrywam, że jest to długi i skomplikowany proces - dodaje profesor Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

- To dotyczy generalnie procesu jakości kształcenia, który musi nabrać zupełnie innego charakteru, opisanego dobrze w ustawie prawo o szkolnictwie wyższym. Myśmy mówili też o naszych wewnętrznych problemach dotyczących właśnie środowiska opolskiego, bo jesteśmy dość specyficznym regionem. Konkurencja jest ogromna, więc zrobić, żeby tych najlepszych zatrzymać u siebie.

- Obecnie mamy zbyt mało studentów, niestety demografia ma tu dużo do powiedzenia - podkreśla profesor Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

- Pan minister optuje za tym, żeby łączyć uczelnie, ale też w konkretnych, określonych warunkach, żeby podobne uczelnie, o podobnym profilu i to ma sens. Natomiast nie ma sensu w przypadku mniejszych uczelni z większą. Aby to kształcenie było rzeczywiście na wysokim poziomie, to my nie możemy konkurować o studentów, bo to niejednokrotnie odbywa się kosztem jakości.

- Podczas spotkania wskazałam na problemy, z którymi jako małe województwo się borykamy - zaznacza Monika Jurek, wojewoda opolska.

- Nasi rektorzy i nasze uczelnie muszą naprawdę dwukrotnie jakby intensyfikować swoje działania chociażby dlatego, żeby postarać się o tego studenta, który przyjedzie do Opola albo w nim pozostanie, aby nie odjechał do ościennych ośrodków, ale również pozostanie tu nie tylko na studiach, a po ich zakończeniu również.

- Dialog ze środowiskami akademickimi jest bardzo ważny. To, co najważniejsze, co temu przyświeca, to świadomość, jak istotna jest rola rozwoju nauki - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek regionu.

- Powiązania nauki z biznesem. Wiedza o tym, że dzięki nauce zapewnimy rozwój i bezpieczeństwo nie tylko regionu, kraju, ale myślę, że całej Unii Europejskiej. To wszystko bardzo wyraźnie wybrzmiało, za to dziękuje i jestem przekonana, że będziemy cały czas w tym ciągłym dialogu.

Dodajmy, że po rozmowach z władzami uczelni, minister spotkał się również z opolskimi studentami.
Dariusz Wieczorek
prof. Marek Masnyk
prof. Marcin Lorenc
Monika Jurek
Zuzanna Donath-Kasiura

Zobacz także

2024-11-01, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Jak długo będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu przy cmentarzu w Opolu-Półwsi? Tylko dzisiaj (01.11) czy przez cały weekend? Nie ma pewności, jak długo potrwa zmieniona organizacja ruchu wokół cmentarza w Opolu-Półwsi wobec długiego weekendu z dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2024-11-01, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Pochówki w "ogrodach pamięci". Jedno z takich miejsc powstanie na Półwsi Administracja cmentarzy w Opolu umożliwi od nowego roku ekologiczny pochówek. Na cmentarzu na Półwsi wydzielony zostanie zielony obszar, na którym będą grzebane biodegradowalne urny. » więcej 2024-11-01, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Przez 120 lat służył lokalnej społeczności. Warto odwiedzić zabytkowy cmentarz w Opolu Kraków ma Cmentarz Rakowicki, Warszawa ma Powązki, a Opolanie mogą odwiedzać zabytkowy cmentarz przy ul. Wrocławskiej. To tam przy głównej alei odnajdziemy np. groby dziadków Ewy Demarczyk. Z zachowanych do dziś nielicznych przedwojennych… » więcej 2024-11-01, godz. 09:30, Wiadomości z regionu "Korzystajmy ze zniczy z drugiej ręki". Kolejna zniczodzielnia pojawiła się na opolskim cmentarzu Coraz więcej osób korzysta ze zniczodzielni, czyli regału, na którym można pozostawić zniszcz, pod warunkiem, że nie jest on zużyty. Niemal na każdej opolskiej nekropolii takie miejsce można spotkać. Ostatnio zniczodzielnia pojawiła… » więcej 2024-11-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Sympatycy Odry Opole będą kwestować przy cmentarzu. Celem pomoc rodakom za granicą Przy okazji Wszystkich Świętych w okolicach cmentarza Opole-Półwieś będzie można spotkać kwestujących wolontariuszy stowarzyszenia 'Jedna Odra'. Tym razem celem zbiórki jest wsparcie stowarzyszenia 'Odra Niemen', które organizuje… » więcej
70717273747576
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »