Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-06-04, 15:02 Autor: Witold Wośtak

35 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach. "To była przełomowa chwila" [ZDJĘCIA]

35. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Alisa Yakubovska]
35. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Alisa Yakubovska]
Dawni opozycjoniści, przedstawiciele opolskiej Solidarności i samorządowcy upamiętnili 35. rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych po drugiej wojnie światowej.
W południe złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą na placu Wolności w Opolu. 4 czerwca 1989 roku Polacy pokazali komunistom "czerwoną kartkę", co dało początek tak zwanej jesieni ludów w Europie.

- "Wolność" jest odmieniana dzisiaj przez wszystkie przypadki - mówi marszałek Andrzej Buła. - Wydarzenia z 1989 roku to było wywalczenie wolności w sposób buntowniczy, dzięki protestom na ulicach i walki z władzą komunistyczną. To była wolność, którą trzeba było wyrwać komuś, aby ludzie zaakceptowali, że my chcemy być wolni.

Wojewoda Monika Jurek zaznacza, że demokracja polega na możliwości różnych poglądów. - Rewelacyjnie byłoby, gdybyśmy mówili jednym zdaniem i wierzyli w te same ideały. Najważniejsze jest jednak kulturalne wyrażanie swoich poglądów, współpraca i robienie wszystkiego, by w wielu przypadkach gry o wysoką stawkę zjednoczyć się i współpracować, współdziałać dla dobra naszego kraju.

Zdaniem Małgorzaty Stelnickiej, wiceprezydent Opola, nie wolno zapomnieć o przełomowych wydarzeniach sprzed 35 lat. - To była przełomowa chwila. My dzisiaj biorąc pod uwagę wydarzenia w Polsce oraz w Unii Europejskiej powinniśmy pamiętać i pielęgnować te wartości. One są bardzo ważne i dają nam tak naprawdę poczucie dużej wolności.

Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego, zwraca uwagę, że nie byłoby dzisiejszej rzeczywistości bez 4 czerwca 1989 roku. - Gdyby nie te wybory, nie byłoby premiera Mazowieckiego, nie mielibyśmy pierwszych wolnych powszechnych wyborów prezydenckich w Polsce. Żylibyśmy prawdopodobnie w PRL-u, bo to ten Sejm zmienił konstytucję, nazwę państwa na Rzeczpospolitą Polską i szeregu innych rzeczy, które były początkiem naszego dzisiejszego położenia.

4 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.
Andrzej Buła
Monika Jurek
Małgorzata Stelnicka
Szymon Ogłaza

Zobacz także

2024-12-02, godz. 16:37, Wiadomości z regionu O inwestycjach i KPO. Dyskusja z udziałem minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz Krajowy Plan Odbudowy, mieszkalnictwo społeczne oraz duże inwestycje. To tematy rozmów z samorządowcami, którzy zjechali dziś (02.12) do Opola na spotkanie z minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz. » więcej 2024-12-02, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Radiowcy i adwokaci będą współpracować przy nowej audycji w Radiu Opole [ZDJĘCIA] Radio Opole podpisało dziś (02.12) umowę o współpracy z Okręgową Izbą Adwokacką w Opolu. » więcej 2024-12-02, godz. 10:31, Wiadomości z regionu Skłamał na antenie TVP, potem przeprosił. Senator Jarmuziewicz i studia na Collegium Humanum Senator Tadeusz Jarmuziewicz 'z pokorą, z pochyloną głową, przyznaje się do rzeczy niegodnej'. Polityk w sobotę wystąpił w publicystycznym programie TVP3 Opole „Karty na stół”. Rozmawiano m.in. o prekampanii wyborczej. Podczas… » więcej 2024-12-02, godz. 10:06, Wiadomości z regionu Akcja opolskiej KAS i policji na autostradzie. Nielegalny tytoń nie trafi na rynek [FILM] Prawie 3 tony tytoniu bez polskiej akcyzy ujawnili opolscy funkcjonariusze KAS wraz z policjantami. » więcej 2024-12-01, godz. 21:54, Sport i turystyka Siatkarki Uni Opole przegrały z Developresem. "Początek był bardzo dobry" Siatkarki UniOpole na własnym terenie przegrały z Developresem Rzeszów w ramach 10 kolejki Tauron Ligi 1:3. » więcej
30313233343536
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »