Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-06-04, 15:02 Autor: Witold Wośtak

35 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach. "To była przełomowa chwila" [ZDJĘCIA]

35. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Alisa Yakubovska]
35. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Alisa Yakubovska]
Dawni opozycjoniści, przedstawiciele opolskiej Solidarności i samorządowcy upamiętnili 35. rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych po drugiej wojnie światowej.
W południe złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą na placu Wolności w Opolu. 4 czerwca 1989 roku Polacy pokazali komunistom "czerwoną kartkę", co dało początek tak zwanej jesieni ludów w Europie.

- "Wolność" jest odmieniana dzisiaj przez wszystkie przypadki - mówi marszałek Andrzej Buła. - Wydarzenia z 1989 roku to było wywalczenie wolności w sposób buntowniczy, dzięki protestom na ulicach i walki z władzą komunistyczną. To była wolność, którą trzeba było wyrwać komuś, aby ludzie zaakceptowali, że my chcemy być wolni.

Wojewoda Monika Jurek zaznacza, że demokracja polega na możliwości różnych poglądów. - Rewelacyjnie byłoby, gdybyśmy mówili jednym zdaniem i wierzyli w te same ideały. Najważniejsze jest jednak kulturalne wyrażanie swoich poglądów, współpraca i robienie wszystkiego, by w wielu przypadkach gry o wysoką stawkę zjednoczyć się i współpracować, współdziałać dla dobra naszego kraju.

Zdaniem Małgorzaty Stelnickiej, wiceprezydent Opola, nie wolno zapomnieć o przełomowych wydarzeniach sprzed 35 lat. - To była przełomowa chwila. My dzisiaj biorąc pod uwagę wydarzenia w Polsce oraz w Unii Europejskiej powinniśmy pamiętać i pielęgnować te wartości. One są bardzo ważne i dają nam tak naprawdę poczucie dużej wolności.

Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego, zwraca uwagę, że nie byłoby dzisiejszej rzeczywistości bez 4 czerwca 1989 roku. - Gdyby nie te wybory, nie byłoby premiera Mazowieckiego, nie mielibyśmy pierwszych wolnych powszechnych wyborów prezydenckich w Polsce. Żylibyśmy prawdopodobnie w PRL-u, bo to ten Sejm zmienił konstytucję, nazwę państwa na Rzeczpospolitą Polską i szeregu innych rzeczy, które były początkiem naszego dzisiejszego położenia.

4 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.
Andrzej Buła
Monika Jurek
Małgorzata Stelnicka
Szymon Ogłaza

Zobacz także

2024-03-25, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "Nieprzemyślana inwestycja". Kandydat do rady miasta z listy PiS o nowym stadionie - Ta inwestycja nie jest dobrze zaplanowana - tak o nowym stadionie miejskim, kosztującym 200 milionów złotych, mówił podczas konferencji prasowej niezależny kandydat do rady miasta Adrian Hofman. » więcej 2024-03-25, godz. 16:35, Wiadomości z regionu Ewakuacja szkoły - nowe informacje. To uczennica rozpyliła gaz pieprzowy Akcja służb w opolskiej podstawówce. Ewakuowano ponad 400 osób, głównie uczniów z budynku szkoły podstawowej nr 9 w Opolu przy ul. Cmentarnej. » więcej 2024-03-25, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Opole: nowy DPS na finiszu. Pensjonariusze zamieszkają tam w maju [ZDJĘCIA] Pokoje gotowe, wyposażenie już prawie też. Budowa nowego DPS-u przy ulicy Chmielowickiej w Opolu dobiega końca. Na początku maja 101 seniorów znajdzie tam całodobową pomoc. Przygotowanych zostało dla nich 80 pokoi jednoosobowych… » więcej 2024-03-25, godz. 14:38, Wiadomości z regionu Ewakuacja szkoły przy ul. Cmentarnej w Opolu. Ktoś rozpylił drażniącą substancję Dziś (25.03) wczesnym popołudniem ewakuowano szkołę publiczną nr 9 przy ul. Cmentarnej w Opolu. » więcej 2024-03-25, godz. 13:52, Wiadomości z regionu Miała 3 promile i wsiadła za kierownicę. 36-letniej kierującej grozi 5 lat więzienia Kobieta została zatrzymana do rutynowej policyjnej kontroli i okazało się, że jedzie 'na podwójnym gazie'. » więcej
263264265266267268269
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »