Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-03-12, 16:15 Autor: Witold Wośtak

Opolski WOPR nie startuje w przetargach na pilnowanie kąpielisk w Opolu. "Nie stać nas"

Ratownik wodny [fot. Adam Dubiński]
Ratownik wodny [fot. Adam Dubiński]
Ratownicy WOPR [fot.M.Matuszkiewicz]
Ratownicy WOPR [fot.M.Matuszkiewicz]
Dlaczego opolski WOPR nie startował w przetargu na strzeżenie latem trzech kąpielisk w Opolu? Konkursy MOSiR-u wygrała firma z Poznania, która jako jedyna złożyła oferty dotyczące basenu "Błękitna Fala" i kąpielisk: Bolko oraz Malina.
Prezes opolskiego WOPR tłumaczy, że WOPR działa jako organizacja społeczna na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

- Po pierwsze nie stać nas na przetargi, gdzie trzeba zapłacić w ciemno i nie ma szans na zaliczkę - mówi wprost Zbigniew Szorc.

- 8100 złotych trzeba zapłacić za miesiąc pracy jednemu ratownikowi. Przy trzech ratownikach już robi się ponad 24 tysiące. Licząc razem na przykład "Błękitną Falę" i Bolko, będzie chyba 12 ratowników. Nie mamy tyle pieniędzy, więc co mamy zrobić? Jeśli nie ma szans na zaliczki, o czym mamy rozmawiać? Niech MOSiR szuka firm mających na tyle dużo pieniędzy, że wystartują.

Procedury dotyczące zadań poniżej 130 tysięcy złotych są znacznie uproszczone, a nie ma przetargów. - Co roku pilnujemy akwenów w Grodkowie, Dobrzeniu Wielkim, Głogówku, Białej czy w Turawie - wylicza Szorc.

- Zasada jest taka, że podpisujemy umowę, gdzie jest powiedziane, że dysponent czy administrator kąpieliska zapewnia sprzęt zgodnie z przepisami. Niemożliwe, żebyśmy wchodzili na każde kąpielisko z własnym sprzętem, bo musielibyśmy go kupować za każdym razem. Mało tego, robilibyśmy to bez wiedzy, czy nawet wygramy dany przetarg. To są kosmiczne pieniądze - od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlaczego my mamy za to płacić?

Zbigniew Szorc wspomina, że wiele lat temu, podczas prezydentury Ryszarda Zembaczyńskiego, WOPR miało możliwość wnioskowania o zaliczki. To pozwalało starać się o zabezpieczanie kąpielisk w Opolu.
Zbigniew Szorc 1
Zbigniew Szorc 2

Zobacz także

2024-11-20, godz. 18:00, Gospodarka Są pierwsze stropy i ściany przyziemia. Jak idzie budowa nowego osiedla OTBS w Opolu? Zgodnie z planem przebiega budowa nowego osiedla Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Wrocławskiej w Opolu. » więcej 2024-11-20, godz. 15:58, Wiadomości z regionu Sądowy spór powiatu prudnickiego z samorządem województwa o zwrot części dotacji na rewitalizację parków Sąd uznał rację Powiatu Prudnickiego, który zaskarżył decyzję Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Spór dotyczy zwrotu części dofinansowania przyznanego na realizację ekologicznego projektu. Postanowienie uchylające zaskarżoną… » więcej 2024-11-20, godz. 15:17, Wiadomości z regionu Pogarsza się zdrowie psychiczne młodych Polaków. "Rodzice powinni być w życiu dzieci" Kondycja zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest tematem dwudniowej konferencji naukowej na Uniwersytecie WSB Merito Opole. Na miejscu bierze w niej udział 200 osób, natomiast 600 kolejnych uczestniczy w konferencji online. » więcej 2024-11-20, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Na "Planetę Kaukaz" zabierze czytelników WBP w Opolu Wojciech Górecki O książce pt. 'Planeta Kaukaz' opowie w czwartek (21.11) w Opolu Wojciech Górecki. Reporter, analityk i historyk będzie gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. » więcej 2024-11-20, godz. 13:10, Wiadomości z regionu Park kieszonkowy i inne "zielone inwestycje". Opole z unijną dotacją Park kieszonkowy ma powstać u zbiegu ulic Reymonta i Ozimskiej w Opolu. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »