Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-12-05, 19:30 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Wolontariat uzależnia". Opole nagrodziło tych, którzy pomagają bezinteresownie

Gala Wolontariatu 2023 [fot. UM Opole]
Gala Wolontariatu 2023 [fot. UM Opole]
Gala Wolontariatu 2023 [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Gala Wolontariatu 2023 [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Gala Wolontariatu 2023 [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Gala Wolontariatu 2023 [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Gala Wolontariatu 2023 [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Gala Wolontariatu 2023 [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Działają, pomagają, wspierają, a dziś (05.12) w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza zostali nagrodzeni. W Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu zorganizowana została gala, podczas której uhonorowano mieszkańców.
W tym roku do konkursu im. Danuty Sokołowskiej zgłoszono 80 kandydatów, z czego wyróżniono 28, a trzem wręczono statuetkę Wolontariusz Roku. Podczas gali nagrodzeni zostali również koordynatorzy wolontariatu oraz najlepsze oferty wolontariackie.

- To wolontariackie Opole bardzo mocno się rozwija i to nas cieszy - mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu w Opolu. - Natomiast, gdybyśmy mieli dokładnie policzyć wszystkich wolontariuszy, to byłoby szalenie trudne, ponieważ nie ma takiego jednego miejsca, jakiegoś zbioru, w którym widnieją wszyscy wolontariusze. Takie święta jak Międzynarodowy Dzień Wolontariatu nas jednoczą. Dzisiaj mamy wolontariuszy, wolontariuszki, którzy pracują w instytucjach publicznych, w organizacjach pozarządowych, są uczniami, studentami, seniorami, ale też osobami pracującymi.

Jedną z laureatek jest Barbara Neuwald, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu, która wolontariuszką jest od szkoły podstawowej.

- Od zawsze lubiłam pomagać komuś i wiedziałam, że jestem w tym dobra. Poza tym szczęście drugiego człowieka sprawia mi taką satysfakcję, że robienie tego daje taką radość, że chce się to robić. Nawet jak czasami czasu nie ma, to i tak się go gdzieś znajduje i się robi. Wolontariat jest bardzo uzależniający i chęć pomagania kolejnym osobom, jest tak duża, że się nie da.

Natomiast tytuł "Koordynator z Iskrą" trafił między innymi do Agnieszki Pawelczyk z Muzeum Wsi Opolskiej, która jak przyznaje jest to wyzwanie.

- Dlatego, że trzeba być elastycznym, podążać za potrzebami odbiorców, trzeba dobrze poznać wolontariuszy, ich możliwości i proponować zadanie, którym będą potrafili sprostać, tak aby odczuwali satysfakcję z wykonywanych zadań.

Laureatami zostali również Kazimierz Siczewski oraz Halina Makuch.
Dorota Piechowicz-Witoń
Barbara Neuwald
Agnieszka Pawelczyk

Zobacz także

2023-11-16, godz. 16:00, Kultura i rozrywka 21. Opolska Jesień Literacka: Prof. Anna Nasiłowska o książce "Mrożek. Biografia" 'Mrożek. Biografia' to książka, o której opowiadała w Opolu prof. Anna Nasiłowska. Historyczka literatury, literaturoznawczyni, krytyczka, poetka i pisarka była gościem 21. Opolskiej Jesieni Literackiej. Nad biografią Sławomira Mrożka… » więcej 2023-11-16, godz. 14:10, Wiadomości z regionu "To święto jednoczy wszystkich". Przed nami VI Światowy Dzień Ubogich w Opolu Ponad 600 porcji bigosu, tyle samo kurczaka, chleb z trzema rodzajami smalcu i oczywiście mnóstwo słodkości. Tak wyglądać będą tegoroczne Światowe Dni Ubogich w Opolu, które odbędą się w niedziele (19.11). Tegoroczne hasło brzmi… » więcej 2023-11-16, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Opolscy działacze opozycji w PRL uhonorowani Krzyżem Wolności i Solidarności Opolska delegatura IPN odznaczyła działaczy opozycji w czasach dyktatury w PRL, a także tych, którzy byli aresztowani i internowani. Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczono 4 osoby, w tym jedną pośmiertnie. Uhonorowania przyznawane… » więcej 2023-11-16, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Stoi przed stacją lokomotywa i... rdzewieje. Co z ciuchcią stojącą na nowym placu dworcowym w Opolu? [INTERWENCJA] Plac przed opolskim dworcem już prawie gotowy, a co z lokomotywą? - pytają słuchacze Radia Opole. Maszyna została przeniesiona na remontowaną część skweru w marcu i jak stanęła, tak stoi. Tymczasem rdza skutecznie uszczupla zieloną… » więcej 2023-11-16, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: "Rodem z Kresów. Historie osobiste" Tym razem o swojej książce „Rubinowa broszka” opowie Andrzej Skibniewski. Publikacja przedstawia historię jego bliskich urodzonych i wychowanych na Kresach, a wysiedlonych z końcem wojny ze Lwowa. » więcej
364365366367368369370
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »