Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-16, 09:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Stoi przed stacją lokomotywa i... rdzewieje. Co z ciuchcią stojącą na nowym placu dworcowym w Opolu? [INTERWENCJA]

Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Plac przed opolskim dworcem już prawie gotowy, a co z lokomotywą? - pytają słuchacze Radia Opole. Maszyna została przeniesiona na remontowaną część skweru w marcu i jak stanęła, tak stoi. Tymczasem rdza skutecznie uszczupla zieloną powłokę parowozu.
W czasie przenosin miasto zapowiadało, że parowóz TK 48 będzie atrakcją nowej przestrzeni. Jak słyszymy od rzecznika urzędu miasta sprawa utknęła, choć w nie w ratuszu, ale po sąsiedzku - w urzędzie wojewódzkim.

- W momencie jej przestawienia z tego miejsca między pocztą a dworcem kolejowym na plac byliśmy gotowi do tego, żeby ją wyremontować. Natomiast tutaj okazało się, że pani konserwator zabytków chce przyjrzeć się tej sprawie. I na ten moment jesteśmy zobowiązani do tego, żeby czekać, czekać na tę decyzję.

Opolska "ciuchcia" powstała w latach 50. w Fabryce Lokomotyw im. Dzierżyńskiego w Chrzanowie. Tego typu maszyny były w masowej produkcji od czasów powojennych. Opolska służyła m.in. w Zebrzydowicach, Katowicach, Kluczborku i Kłodzku. Na ostatnim etapie swojej "kariery zawodowej" w Opolu była wykorzystywana jako "grzejka", co oznacza, że ogrzewała hale maszynowe albo składy pasażerskie, przed podstawieniem ich na perony. W maju 1996 roku stanęła - jako eksponat - przed dworcem.

Czy 67-letnia tekatka, jak o tego typu maszynach mówią kolejarze, zasługuje na miano pomnika techniki pod opieką konserwatorską? Czy w obecnym stanie nadaje się jeszcze do restauracji? Do tematu wracamy w paśmie interwencyjnym Radia Opole, po godzinie 12.00.
Adam Leszczyński

Zobacz także

2024-11-15, godz. 17:26, Kultura i rozrywka Otwarto wystawę "Stanisław Bober. Fotografie" w MŚO Ponad 400 fotografii Stanisława Bobera, twórcy, którego powojenne losy splotły się z historią Opola, można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego. Wystawa obejmuje różne okresy twórczości tego autora. Pokazuje pejzaże Kresów Wschodnich… » więcej 2024-11-15, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Opolska neonatologia rozpoczęła obchody Światowego Dnia Wcześniaka Przez cały weekend (15-17.11) Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii będzie miało fioletową barwę, a w holu głównym pojawiło się 10 dziecięcych skarpetek. To wszystko za sprawą przypadającego w niedzielę -… » więcej 2024-11-15, godz. 16:18, Wiadomości z regionu Nowoczesna strzelnica w opolskim liceum – innowacyjny krok w edukacji młodzieży Nowoczesną strzelnicę pneumatyczną zyskało Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Opolu. Powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Opolski Klub Strzelecki HUSARZ. Strzelnica jest odpowiedzią na potrzeby edukacyjne klas mundurowych… » więcej 2024-11-15, godz. 16:07, Wiadomości z regionu Nowa rzeczniczka prasowa w KWP Opole. To doświadczona komisarz ze Śląska Komisarz Agnieszka Żyłka od dziś (15.11) pełni obowiązki Rzecznika Prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu. » więcej 2024-11-15, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Katarzyna Zyskowska o "Alchemii" w ramach 22. Opolskiej Jesieni Literackiej O książce pt. 'Alchemia. Powieść biograficzna o Marii Skłodowskiej-Curie' opowiedziała w Opolu autorka Katarzyna Zyskowska. Pisarka była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej
45464748495051
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »