Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-15, 07:00 Autor: Witold Wośtak

Colloquium Opole 2023, czyli demokracja z wielu perspektyw na konferencji naukowej w Opolu

Konferencja Colloquium Opole 2023 [fot. Witold Wośtak]
Konferencja Colloquium Opole 2023 [fot. Witold Wośtak]
Konferencja Colloquium Opole 2023 [fot. Witold Wośtak]
Konferencja Colloquium Opole 2023 [fot. Witold Wośtak]
Szeroko rozumiana demokracja jest tematem dwudniowej, międzynarodowej konferencji naukowej Colloquium Opole 2023. To wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Opola oraz Instytutu Śląskiego.
Dzisiaj (14.11) w ratuszu debatowano podczas dwóch sesji: "Wolność a demokracja" i "Wybory jako narzędzia (fundamentalnej) zmiany społecznej". Prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego mówił o porównaniu polskiej, czeskiej i niemieckiej sceny politycznej.

- Wbrew pozorom, polska polityka jest bardziej uporządkowana niż u naszych sąsiadów - mówi Radiu Opole prof. Jarosław Flis.

- W Polsce scena przypomina poniekąd amerykański wrestling, czyli że wszystko wygląda na ostateczną walkę dobra ze złem. Wszystko wydaje się bardzo groźne, ale później, kiedy przyjdzie co do czego, choć. nie ma szczególnych pieszczot, polska demokracja działa znacznie lepiej, niż wygląda.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, przekonywał o malejącej sile samorządów, która następowała, jego zdaniem za rządu Zjednoczonej Prawicy. - To trzy rodzaje działań - zaznacza.

- Po pierwsze to wiąże się z finansowaniem samorządów, które decydowały o tej pozycji. Po drugie chodzi o personalne spory i decyzje, które sprawiały, że samorządowcy tracili na sile. Mam na myśli choćby o wprowadzenie dwukadencyjności czy odbieranie pewnych kompetencji w nominowaniu swoich współpracowników. Wreszcie po trzecie funkcje, które zaczęliśmy wypełniać lub które nam odbierano. Dobrym i oryginalnym przykładem jest handel węglem - to pokazywało działanie maszyny państwowej.

Jutrzejsze dwie sesje naukowe zaplanowano w sali konferencyjnej Instytutu Śląskiego. Początek o 9:30.

Dodajmy, Radio Opole objęło tę konferencję patronatem medialnym.
Jarosław Flis
Arkadiusz Wiśniewski

Zobacz także

2025-01-10, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Kwesta motocyklistów dla dzieci powodzian w Prudniku. "Mamy w sobie ten gen pomocy". Kwesta dla dzieci z terenów powodziowych prowadzona będzie podczas XVIII Motocyklowego Kolędowania w Prudniku - Lesie. Niedzielne (12.01) wydarzenie organizowane jest pod hasłem 'Zaśpiewajmy wszyscy razem' i tradycyjnie już odbędzie… » więcej 2025-01-10, godz. 10:45, Kultura i rozrywka O przemocy rówieśniczej w teatrze. Spektakl dla młodzieży i nie tylko 'POV' Masz 12 lat i prze****ne' premiera tego spektaklu jutro (11.01) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Tekst Mariusza Gołosza wyreżyserowała Marta Streker. Autor dramatu został nagrodzony w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną… » więcej 2025-01-09, godz. 17:20, Kultura i rozrywka Pół wieku Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Atrakcje roku jubileuszowego Jubileusz 50-lecia świętuje w tym roku Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Z tej okazji zaplanowano m.in. czytania performatywne, spotkania z widzami i ekspertami w dziedzinie teatru. » więcej 2025-01-09, godz. 16:58, Wiadomości z regionu Spore zainteresowanie rentą wdowią. Opolanie ruszyli do ZUS-u Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach wprowadziła do polskiego prawa tzw. rentę wdowią, czyli dodatkowego świadczenia, w ramach którego wdowa lub wdowiec otrzyma dodatkowo 15% emerytury lub renty zmarłego małżonka. Może także… » więcej 2025-01-09, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Bezlitosna demografia. W Opolu coraz mniej urodzin, więcej zgonów Więcej osób zmarło, niż urodziło się. Urząd Stanu Cywilnego w Opolu informuje, że w 2024 roku zarejestrowano 2186 nowo narodzonych dzieci, natomiast odnotowano 2220 zgonów. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »