Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-15, 07:00 Autor: Witold Wośtak

Colloquium Opole 2023, czyli demokracja z wielu perspektyw na konferencji naukowej w Opolu

Konferencja Colloquium Opole 2023 [fot. Witold Wośtak]
Konferencja Colloquium Opole 2023 [fot. Witold Wośtak]
Konferencja Colloquium Opole 2023 [fot. Witold Wośtak]
Konferencja Colloquium Opole 2023 [fot. Witold Wośtak]
Szeroko rozumiana demokracja jest tematem dwudniowej, międzynarodowej konferencji naukowej Colloquium Opole 2023. To wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Opola oraz Instytutu Śląskiego.
Dzisiaj (14.11) w ratuszu debatowano podczas dwóch sesji: "Wolność a demokracja" i "Wybory jako narzędzia (fundamentalnej) zmiany społecznej". Prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego mówił o porównaniu polskiej, czeskiej i niemieckiej sceny politycznej.

- Wbrew pozorom, polska polityka jest bardziej uporządkowana niż u naszych sąsiadów - mówi Radiu Opole prof. Jarosław Flis.

- W Polsce scena przypomina poniekąd amerykański wrestling, czyli że wszystko wygląda na ostateczną walkę dobra ze złem. Wszystko wydaje się bardzo groźne, ale później, kiedy przyjdzie co do czego, choć. nie ma szczególnych pieszczot, polska demokracja działa znacznie lepiej, niż wygląda.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, przekonywał o malejącej sile samorządów, która następowała, jego zdaniem za rządu Zjednoczonej Prawicy. - To trzy rodzaje działań - zaznacza.

- Po pierwsze to wiąże się z finansowaniem samorządów, które decydowały o tej pozycji. Po drugie chodzi o personalne spory i decyzje, które sprawiały, że samorządowcy tracili na sile. Mam na myśli choćby o wprowadzenie dwukadencyjności czy odbieranie pewnych kompetencji w nominowaniu swoich współpracowników. Wreszcie po trzecie funkcje, które zaczęliśmy wypełniać lub które nam odbierano. Dobrym i oryginalnym przykładem jest handel węglem - to pokazywało działanie maszyny państwowej.

Jutrzejsze dwie sesje naukowe zaplanowano w sali konferencyjnej Instytutu Śląskiego. Początek o 9:30.

Dodajmy, Radio Opole objęło tę konferencję patronatem medialnym.
Jarosław Flis
Arkadiusz Wiśniewski

Zobacz także

2024-02-13, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Opole pokaże mieszkańcom, co zyskało na 20-letniej obecności w UE. Rusza kampania promocyjna 'Opole. Dwie dekady zmian' - to nowe hasło kampanii promocyjnej, która ma informować mieszkańców o tym, jak dzięki członkostwu w Unii Europejskiej zmieniła się stolica regionu. Jak mówią władze miasta, w czasie tych 20 lat udało… » więcej 2024-02-12, godz. 19:29, Kultura i rozrywka Salon Opolskiej Nauki tym razem o akademickim Opolu Działający od ponad trzech lat przy Towarzystwie Przyjaciół Opola Salon Opolskiej Nauki zaprasza na lutowe spotkanie. Tym razem tematem dominującym będzie akademickie Opole. Twórca salonu Tadeusz Jacek Rogoża zaprosił opolskiego naukowca… » więcej 2024-02-12, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Pociągiem POLREGIO z dziennikarzami Radia Opole z okazji Światowego Dnia Radia Wspólną podróż pociągiem w ramach akcji 'Z czterech stron świata z Radiem Opole' przygotowuje na jutrzejszy (13.02) Światowy Dzień Radia nasza rozgłośnia. Dziennikarze Radia Opole będą towarzyszyć, ale też rozmawiać z naszymi… » więcej 2024-02-12, godz. 18:00, Wiadomości z regionu 18-latek pędził 175 km/h obwodnicą Opola [FILM] Policjanci drogówki z Opola zatrzymali na obwodnicy miasta 18-latka, który jechał z prędkością 175 km/h w miejscu, gdzie prędkość maksymalna jest ograniczona do 90 km/h. Otrzymał 2,5 tys. mandatu i 15 punktów karnych. » więcej 2024-02-12, godz. 14:30, Wiadomości z regionu "Jest optymalny". GDDKiA o wariancie czwartym obwodnicy Lędzin [INTERWENCJA] - Wariant 4. jest optymalny - wskazuje Marcin Bronkiewicz, z-ca dyrektora ds. inwestycji GDDKiA w Opolu w odpowiedzi na interwencję Radia Opole dotyczącą przebiegu obwodnicy Lędzin. Mieszkańcy Suchego Boru protestują przeciwko wariantowi… » więcej
315316317318319320321
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »