Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-13, 19:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Polityczne graffiti na hotelu przy Piastowskiej w Opolu. Historyczna propaganda "wyszła" spod skutej elewacji [ZDJĘCIA]

Podczas remontu elewcji hotelu Piast odkryto napis - 3 RAZY TAK [fot. Sławomir Mielnik]
Podczas remontu elewcji hotelu Piast odkryto napis - 3 RAZY TAK [fot. Sławomir Mielnik]
Historyczne hasło "3 RAZY TAK" ujrzało światło dzienne w centrum Opola. Napis, najpewniej z 1946 roku, ujawnili robotnicy podczas skuwania nowszej warstwy elewacji na filarze hotelu Piast, vis-a-vis ulicy Piastowskiej.
Jak przekazał nam Sławomir Babik, inspektor nadzoru inwestorskiego, na razie nikt nie kwestionował obecności napisu. Wykończenie elewacji, jakie widzimy dziś, pozostanie w takim stanie. Na filarach jest już zaimpregnowana w odpowiedni sposób elewacja oryginalna, prawdopodobnie z lat 20. ubiegłego wieku.

"3 RAZY TAK" - malowane białą farbą - to, jak dziś byśmy powiedzieli, polityczne graffiti.
Do takiej właśnie odpowiedzi "trzy razy tak" w Referendum Ludowym 30 czerwca 1946 roku namawiali Polaków rządzący komuniści. Chodziło o zajęcie stanowiska ws. zniesienia Senatu, przeprowadzenia reformy rolnej oraz utrwalenia zachodnich granic Polski na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej.

Napisy takie komuniści umieszczali w miejscach dobrze widocznych, charakterystycznych i często odwiedzanych.

Samo referendum z 1946 roku przeszło do historii jako symbol manipulacji i fałszowania wyborów w powojennej Polsce. Podane do wiadomości wyniki mówiły o frekwencji na poziomie 91% i zdecydowanym TAK Polaków na wszystkie pytania. Z czasem historycy analizujący tzw. Archiwum Bieruta dotarli do rzeczywistych wyników. W 1946 roku 73% głosujących powiedziało NIE likwidacji Senatu, 58% było przeciwnych reformie rolnej. "TAK" Polacy w większości (66,9% głosujących) odpowiedzieli tylko na 3. pytanie: Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?

Do tematu będziemy wracać.

Zobacz także

2023-05-10, godz. 17:10, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Opola zdecydują, kto będzie patronem placu przed dworcem głównym PKP Radni z klubu Arkadiusza Wiśniewskiego chcą, aby plac przed głównym dworcem PKP w Opolu nosił imię artystki związanej z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki. W ich propozycjach znalazła się Olga Jackowska, Ewa Demarczyk, Maryla Rodowicz… » więcej 2023-05-10, godz. 14:27, Patronaty - polecamy Memoriał Trenera Edwarda Faciejewa Klub Judo AZS Opole i Uczniowski Klub Sportowy OKAY zapraszają na VII Memoriał Trenera Edwarda Faciejewa w ramach International Judo League. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę (13.05) o godz. 9:00 w Stegu Arenie przy ul. Oleskiej 70 w… » więcej 2023-05-10, godz. 10:25, Wiadomości z regionu "Jak tam zajechać?". Mieszkańcy Szczedrzyka w niedzielę odcięci od Opola i Ozimka [INTERWENCJA] - Od kilku lat jesteśmy wykluczeni transportowo - alarmuje słuchaczka Radia Opole. Pani Ania mieszka w Szczedrzyku i jak mówi, w niedzielę mieszkańcy nie mają jak dojechać do Opola czy Ozimka. Nic przez ich miejscowość nie jeźdz… » więcej 2023-05-10, godz. 06:00, Wiadomości z regionu W lasach coraz bardziej sucho. Na wieżach obserwacyjnych ruszył sezon Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach. W opolskich jest jeszcze na poziomie średniego, jednak od północnej strony województwa robi się coraz bardziej sucho. Sezon letnich dyżurów rozpoczęli pracujący na leśnych wieżach obserwa… » więcej 2023-05-09, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Niepełnosprawni oraz ich opiekunowie chcą, aby społeczeństwo dostrzegało ich potrzeby Wojewódzkie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbyły się w Głogówku. Wydarzenie to zgromadziło blisko 300 uczestników reprezentujących szkoły specjalne oraz warsztaty terapii zajęciowej z całego… » więcej
578579580581582583584
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »