Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-13, 19:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Polityczne graffiti na hotelu przy Piastowskiej w Opolu. Historyczna propaganda "wyszła" spod skutej elewacji [ZDJĘCIA]

Podczas remontu elewcji hotelu Piast odkryto napis - 3 RAZY TAK [fot. Sławomir Mielnik]
Podczas remontu elewcji hotelu Piast odkryto napis - 3 RAZY TAK [fot. Sławomir Mielnik]
Historyczne hasło "3 RAZY TAK" ujrzało światło dzienne w centrum Opola. Napis, najpewniej z 1946 roku, ujawnili robotnicy podczas skuwania nowszej warstwy elewacji na filarze hotelu Piast, vis-a-vis ulicy Piastowskiej.
Jak przekazał nam Sławomir Babik, inspektor nadzoru inwestorskiego, na razie nikt nie kwestionował obecności napisu. Wykończenie elewacji, jakie widzimy dziś, pozostanie w takim stanie. Na filarach jest już zaimpregnowana w odpowiedni sposób elewacja oryginalna, prawdopodobnie z lat 20. ubiegłego wieku.

"3 RAZY TAK" - malowane białą farbą - to, jak dziś byśmy powiedzieli, polityczne graffiti.
Do takiej właśnie odpowiedzi "trzy razy tak" w Referendum Ludowym 30 czerwca 1946 roku namawiali Polaków rządzący komuniści. Chodziło o zajęcie stanowiska ws. zniesienia Senatu, przeprowadzenia reformy rolnej oraz utrwalenia zachodnich granic Polski na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej.

Napisy takie komuniści umieszczali w miejscach dobrze widocznych, charakterystycznych i często odwiedzanych.

Samo referendum z 1946 roku przeszło do historii jako symbol manipulacji i fałszowania wyborów w powojennej Polsce. Podane do wiadomości wyniki mówiły o frekwencji na poziomie 91% i zdecydowanym TAK Polaków na wszystkie pytania. Z czasem historycy analizujący tzw. Archiwum Bieruta dotarli do rzeczywistych wyników. W 1946 roku 73% głosujących powiedziało NIE likwidacji Senatu, 58% było przeciwnych reformie rolnej. "TAK" Polacy w większości (66,9% głosujących) odpowiedzieli tylko na 3. pytanie: Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?

Do tematu będziemy wracać.

Zobacz także

2023-10-26, godz. 07:15, Wiadomości z regionu Opolszczyzna ma nowy rezerwat przyrody. Wchodzić do niego nie wolno Liczy blisko 114 hektarów i jest największym oraz najmłodszym chronionym obszarem przyrodniczym na Opolszczyźnie. W dolinie Odry powstał rezerwat przyrody 'Narok'. Decyzję o jego powołaniu podjęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska… » więcej 2023-10-25, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Naklejki na grobach. Zakład Komunalny w Opolu porządkuje cmentarz na Półwsi Na ponad 380 grobach na Cmentarzu Komunalnym w Opolu-Półwsi zawisły informacje - grób nieopłacony. To ważna informacja dla bliskich osób pochowanych na opolskiej nekropolii. Zakład komunalny zakończył inwentaryzację cmentarza. Do… » więcej 2023-10-25, godz. 14:22, Wiadomości z regionu "Centrum Zdrowia" w Opolu będzie miało poradnię urologiczną Wielkimi krokami zbliża się otwarcie poradni urologicznej w przychodni przy ulicy Waryńskiego w Opolu. Według planów pierwsi pacjenci mają być przyjęci na początku listopada. Gabinet ma być nowoczesny, a pacjent będzie mógł w… » więcej 2023-10-25, godz. 13:44, Wiadomości z regionu Jest umowa, będzie spalarnia. Inwestycja przy Podmiejskiej w Opolu nabiera rozpędu 130 milionów złotych pochłonie budowa spalarni odpadów w Opolu. Instalacja będąca pierwszym elementem Centrum Zielonej Transformacji stanie na terenie Zakładu Komunalnego przy Podmiejskiej do 2027 roku. Dziś (25.10) podpisano umowę… » więcej 2023-10-25, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Mietek Szcześniak przypomni dziedzictwo myśli bł. kard. Stefana Wyszyńskiego Mietek Szcześniak wystąpi w Prudniku-Lesie. Zaprezentuje utwory z autorskiego albumu pt. „Nierówni”. Przesłanie koncertu nawiązuje do dziedzictwa myśli bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Artysta wystąpi w miejscu, gdzie komunistyczne… » więcej
415416417418419420421
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »