Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-10-11, 20:19 Autor: Ireneusz Prochera/Jakub Biel

"Wyborczy Ring" o kondycji polskiej demokracji

Wyborczy Ring o kondycji Polskiej demokracji [fot. Marcin Boczek]
Wyborczy Ring o kondycji Polskiej demokracji [fot. Marcin Boczek]
O kondycję polskiej demokracji pytaliśmy kandydatów do parlamentu z woj. opolskiego w kolejnej debacie przedwyborczej Radia Opole.
- Demokracja nie jest ustrojem idealnym, ale nic lepszego - jak mawiał klasyk - nie wymyślono. Naszym zdaniem demokracja powinna zostać przeniesiona na mniejsze społeczności - ocienił Łukasz Szewczyk, reprezentujący Bezpartyjnych Samorządowców.

- Między innymi przy wyborze sędziów pokoju, zmiany ustroju sądów, ale również przy wszystkich decyzjach lokalnych, żeby te wąskie grupy na poziomie gminy, nawet na poziomie sołectwa, województwa mogły się wypowiedzieć i zadecydować.

- W Polsce nie ma demokracji na różnych poziomach. Blokuje tę demokrację przede wszystkim ordynacja wyborcza. Nie możemy wystartować jako kandydaci niezależni, nie będąc na listach partyjnych - powiedział Mariusz Rybczyński z Konfederacji.

- Z drugiej strony mamy rozrost demokracji, jeżeli chodzi o stanowienie prawa. To znaczy, państwo sobie uzurpuje w wielu dziedzinach prawo do tego, żeby poprzez procedury głosowania demokratyczne, stanowić prawo pozytywne, które ma wpływ na rzeczy, którymi powinni się zajmować obywatele we własnym zakresie.

- W opinii środowiska mniejszości niemieckiej, mamy w Polsce problem z demokracją. W regionie doświadczyliśmy tego przy powiększaniu Opola i odbieraniu lekcji języka niemieckiego - stwierdził Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej.

- W obu przypadkach już jest problem z demokracją. Już jest problem z niezależnością władzy sądowniczej. Nie możemy skorzystać z procedur, które byśmy normalnie z nich korzystali, czyli z Trybunały Konstytucyjnego. Dlatego, że Rzecznik Praw Obywatelskich wskazywał, że pójście tą drogą może spowodować, że dowiemy się, że prawa konstytucyjne są na nowo pisane.

- Abraham Lincoln określał demokracje tak: to są rządy ludu, dla ludu, przez lud. W Polsce mamy natomiast rządy polityków, przez polityków, dla polityków. - przekonywał kandydat niezależny startujący z listy PiS Paweł Kukiz. Porównał też obecny ustrój do Polski szlacheckiej.

- Rody Radziwiłów, Branickich, Potockich były sobie równe, a pozostałe stany nie miały nic do powiedzenia. Podobnie jest dziś. Tylko PiS, PO czy SLD są sobie równe. Pozostałe stany to obywatele, którzy raz na jakiś czas mogą sobie wybrać pana, który będzie nad nimi sprawował władzę absolutną.

- Demokracja jest systematycznie ograniczana. Może nie była ona idealna, ale jest ograniczana - ocenił Piotr Sitnik z Trzeciej Drogi, wskazując na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

- Sądy działają w jakiś taki dziwny sposób. Miało być wszystko przejrzyste, miało być jawne, miały być losowania sędziów. Nie wiadomo jaki algorytm działa, jak to jest losowane. Prokuratura jest całkowicie upolityczniona. Obywatela będzie ścigać za drobne rzeczy, a rządzących nie, nawet za wybory kopertowe.

- W demokracji liberalnej nie tylko mamy wybór, ale i mamy wolność. A w Polsce w ciągu ostatnich 8 lat ograniczano wolność - mówił reprezentant Nowej Lewicy Jerzy Przystajko, jako przykład podając prawo antyaborcyjne oraz prawa związkowe.

- To, co się dzieje z reprezentacją pracowników w miejscach pracy, to Polska jest bardzo niedemokratycznym krajem dla tej grupy. Pozwala się, żeby u nas szalały wielkie korporacje, żeby organizujących się pracowników traktować bardzo źle.

Myślałem, że są takie instytucje, święte, gdzie polityka nie powinna zajrzeć. Myślę o Trybunale Konstytucyjnym, policji, wojsku. Tymczasem na nieszczęście do wszystkich tych instytucji polityka zajrzała, nawet z buciorami - ocenił Tadeusz Jarmuziewicz z Koalicji Obywatelskiej. Zarzucił też upolitycznienie PKW.

- Członkowie PKW brali udział w wyborach "na maxa". Wpłacając pieniądze na konta kandydatów, a potem ich rozliczając z tego, to jest branie udziału w stanowieniu wyniku wyborczego.

A w jutrzejszej (12.11) debacie po godzinie 17.00 pojawi się temat imigracji.
Łukasz Szewczyk
Mariusz Rybczyński
Rafał Bartek
Paweł Kukiz
Piotr Sitnik
Jerzy Przystajko
Tadeusz Jarmuziewicz

Zobacz także

2023-10-10, godz. 09:00, Gospodarka Chętnych nie brakuje, ale oczekują więcej. Co z budową BCU w Opolu? Az 10 firm jest zainteresowanych budową Branżowego Centrum Umiejętności w Opolu, jednak żadna z ofert nie wpisuje się w założony budżet. Tym samym zakończony właśnie przetarg w formule 'zaprojektuj i wybuduj' nie przyniósł jednoznacznego… » więcej 2023-10-10, godz. 08:03, Wiadomości z regionu Opole: awaria sygnalizacji. Korki na Zaodrzu Trudny poranek dla kierowców, którzy jadą przez opolskie Zaodrze. Uszkodzona jest sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Niemodlińskiej z Prószkowską. » więcej 2023-10-09, godz. 21:02, Sport i turystyka Horror z "happy endem". Gwardia Opole wygrywa po karnych z MMTS-em Kwidzyn To był prawdziwy rollercoaster w wykonaniu Gwardii Opole. O losie spotkania z MMTS-em Kwidzyn decydowała dodatkowa seria rzutów karnych. W niej lepsza okazała się opolska drużyna, która wygrała 30:29. W regulaminowym czasie gry był… » więcej 2023-10-09, godz. 17:00, Wiadomości z regionu USK w Opolu rusza z potężną inwestycją. Dzięki niej szpital będzie ocieplony, ekologiczny i ekonomiczny Umowa podpisana, pieniądze przekazane, a pożyczka uruchomiona. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rusza z realizacją jednej z najważniejszych inwestycji. Ma ona nie tylko przynieść korzyści ekologiczne, ale przede wszystkim ekonomiczne… » więcej 2023-10-09, godz. 14:49, Wiadomości z regionu Trzecia Droga o pomysłach na europejską armię. "Chcemy być w UE" - Nie dajmy wyprowadzić nas z Unii Europejskiej - mówił w Opolu Adam Gomoła, 'jedynka' na liście Trzeciej Drogi w regionie. Jak wskazuje, jest przekonany, że Polska pod obecnymi rządami kroczy w tym kierunku i tu zastosowanie będzie… » więcej
429430431432433434435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »