Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-10-06, 20:06 Autor: Daniel Klimczak/oprac. Cezary Puzyna

"Wyborczy Ring" w Radiu Opole o bezpieczeństwie Polski [FILM]

"Wyborczy Ring" w Radiu Opole o bezpieczeństwie Polski
Bezpieczeństwo Polski było tematem kolejnej przedwyborczej debaty w Radiu Opole. Tym razem uczestników zapytaliśmy o proponowany kształt armii, sojusze międzynarodowe, a także o organizację policji, straży pożarnej i innych służb podległych MSWiA.
Jerzy Przystajko (Lewica) przekonywał, że bezpieczeństwo powinno sprowadzać się nie tylko do zakupu wyposażenia dla armii.

- Mamy do czynienia z bardzo różnorodnymi zagrożeniami, mieliśmy pandemię, mamy zaraz za granicą wojnę, mamy tez zmiany klimatyczne. Ja jestem farmaceutą, więc najbliższe jest mi bezpieczeństwo zdrowotne i bezpieczeństwo lekowe. Ono jest równie ważne - przekonywał.

Janusz Kowalski (PiS) mówił, że najważniejszą kwestią w dziedzinie bezpieczeństwa jest dziś problem związany z migracją.

- Brak zgody na relokację migrantów. Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości jest w tej sprawie jednoznaczne. Żadnych migrantów na polskie i opolskie wsie i miasteczka. My twardo mówimy "nie" planowi partii Donalda Tuska, Manfreda Webera, którzy chcą na opolskie wsie i miasteczka relokować migrantów - podkreślał.

Tomasz Kostuś (KO) przekonywał, że hasło wyborcze Prawa i Sprawiedliwości to obłuda i zakłamanie.

- Bezpieczna przyszłość w każdym wymiarze państwa polskiego jest dzisiaj zagrożona. W wymiarze bezpieczeństwa żywnościowego, w wymiarze bezpieczeństwa paliwowego. Wreszcie bezpieczeństwo polskich portfeli - wymieniał.

Łukasz Szewczyk (Bezpartyjni Samorządowcy) wskazywał na znaczenie polityki międzynarodowej.

- Wszystkie wydarzenia, które miały miejsce ostatnio, takie jak problem migracyjny czy kwestia importu zboża, mają swoje przyczyny w polityce zagranicznej. Polska również powinna w sposób pragmatyczny podchodzić do kwestii bezpieczeństwa i dyplomacji - stwierdził.

Stanisław Rakoczy (Trzecia Droga) zaznaczał, że sprzęt polskiej armii należy wymieniać przy zachowaniu określonych warunków.

- Że nakłady na zakup tego sprzętu będą jawne, będą przyjmowane w parlamencie, a przede wszystkim będą równo podzielone. 50 procent na zakupy z eksportu i 50 na produkcję w naszych zakładach - proponował.

Daniel Szkarupski (Konfederacja) proponował, by państwo lepiej szkoliło swoich obywateli z zakresu wojskowości.

- Musi być to naród gotowy bronić ojczyzny, dlatego postulujemy, by obok armii zawodowej tworzony był szeroki wachlarz możliwości dla Polaków, by ci rozwijali swoje umiejętności z zakresu wojskowości, ale także medycyny - wskazywał.

Rafał Bartek (Mniejszość Niemiecka) wskazywał na znaczenie własnej armii, jednak przekonywał, że nie może ona być jedynym filarem bezpieczeństwa.

- Polska leży w centrum Europy. Bez sojuszy z innymi państwami nie jest w stanie się obronić w razie niebezpieczeństwa i dlatego dobrze, że jesteśmy w takich sojuszach jak Unia Europejska, jak NATO, ale o te sojusze trzeba dbać - powiedział.

Kolejna debata w Radiu Opole już w poniedziałek (09.10). Tym razem zapytamy o pomysły na rozwój wsi.
Jerzy Przystajko
Janusz Kowalski
Tomasz Kostuś
Łukasz Szewczyk
Stanisław Rakoczy
Daniel Szkarupski
Rafał Bartek

Zobacz także

431432433434435436437
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »