Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-10-03, 20:40 Autor: Ireneusz Prochera/Jakub Biel

"Wyborczy Ring" w Radiu Opole. Dyskutowano na temat środowiska

Debaty przedwyborcze w Radiu Opole [fot. Radio Opole]
Debaty przedwyborcze w Radiu Opole [fot. Radio Opole]
Kwestie związane ze środowiskiem naturalnym, jego ochroną i wykorzystywaniem były tematem kolejnej debaty przedwyborczej w Radiu Opole. Na "Wyborczy ring" wyszli przedstawiciele siedmiu zarejestrowanych w woj.opolskim komitetów wyborczych, by opowiedzieć o swojej wizji ochrony środowiska, o tym co się udało, a co trzeba zmienić.
Roman Kolek, przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej mówił o potrzebie rozwijania zielonej energii i nie tylko. - Oczywiście, rozwijanie, w mojej ocenie, energetyki jądrowej, która jest ważnym kluczem dla uzupełnienia tej energii, ale także i regulacji dotyczących wykorzystania na większa skalę energii wiatrowej.

- Ekologia to są przede wszystkim te twarde rozwiązania w energetyce i ochronie natury, ale trzeba też pamiętać o edukacji - mówił Maciej Bluj reprezentujący Bezpartyjnych Samorządowców. - Ponieważ ta edukacja wciąż nie jest na wystarczającym poziomie, zarówno wśród młodych ludzi, ale też starszych, którzy podejmują decyzję, które mają wpływ na środowisko naturalne. Nasza odpowiedzialność nie jest tylko na tu i teraz, ale jest odpowiedzialnością dla przyszłych pokoleń.

Piotr Sitnik, reprezentujący Trzecia Drogę, wskazywał na szereg niepokojących w jego opinii faktów, wśród których wymienił opóźnienia w energetyce wiatrowej, sytuację rzek i lasów. - Jeżeli chodzi o nasze tereny Opolszczyzny, wszyscy się niepokoimy ogromną ilością, intensywnością, jeżeli chodzi o eksploatację lasów. Wycinki lasów widzimy wszyscy, w ogromnym zakresie lasów turawskich, borów stobrawskich czy innych regionów.

Piotr Wojtasik z Konfederacji stwierdził, że zadaniem dla jego ugrupowania jest ochrona polskich obywateli przed - jak to określił - szaleństwem klimatycznym wynikającym z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. - A nasz rząd poddaje się tej polityce klimatycznej, która będzie drenować kieszenie zwykłych Polaków. To jest szalona polityka, która sprawi, że Polacy będą jeszcze biedniejsi. Jesteśmy przeciwko zakazowi samochodów spalinowych, gdyż to ograniczy wolność naszych obywateli.

- Jeżeli wypowiadamy słowo "przyszłość", to musimy je od razu skojarzyć ze słowem "środowisko" - przekonywał Ryszard Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej. - Gdy pytamy ludzi młodych "co ich interesuje?", odpowiadają: "zmiana klimatu, ochrona planety, ochrona bioróżnorodności, walka o czystą wodę, dostęp do czystej wody, ochrona lasów, przegrzewanie się miast, zostawieni planety przyszłym pokoleniom w stanie należytym". Nasz program idzie w tym kierunku, aby to osiągać.

Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że wybory 15 października to będzie również w temacie ochrony środowiska spór o dwie wizje Polski. - Z jednej strony mamy wizję zrównoważonego rozwoju. Takiej bardzo dobrze rozumianej transformacji, bo ona jest potrzebna, energetycznej, ewolucyjnej, uwzględniającej uwarunkowania, jakie są u nas, w Polsce. Z drugiej strony mamy wizję, całkowitego podporządkowania się instytucjom unijnym.

Kamila Jarońska z Nowej Lewicy zwracała uwagę na konieczność tworzenia parków narodowych, zarzucając rządowi zaniechania w tym względzie, mimo deklaracji.

- Mijają dwa lata. Żaden Park Narodowy nie powstał. Ta kwestia jest szczególnie ważna dla Opolszczyzny, ponieważ w województwie opolskim nie mamy jeszcze żadnego parku narodowego.

Środowa ( 04.10) debata w Radiu Opole po godzinie 17.00 poświęcona będzie ochronie zdrowia i systemowi wsparcia socjalnego.
Roman Kolek
Maciej Bluj
Piotr Sitnik
Piotr Wojtasik
Ryszard Wilczyński
Wojciech Komarzyński
Karolina Jarońska

Zobacz także

2024-12-16, godz. 18:45, Gospodarka Świąteczne drzewka prosto z lasu. Nadleśnictwo Opole uruchamia sklep z choinkami Kto marzy o świątecznym drzewku prosto z lasu, od wtorku (17.12) będzie miał okazję się w nie zaopatrzyć. Nadleśnictwo Opole uruchamia sprzedaż choinek. W ofercie są świerki, sosny i jodły. » więcej 2024-12-16, godz. 18:45, Sport i turystyka Mecz Odra Opole - FC Magdeburg na otwarcie nowego stadionu w Opolu Występujący w 2. Bundeslidze FC Magdeburg będzie pierwszym przeciwnikiem Odry Opole na otwarcie nowego stadionu przy ul. Leonarda Olejnika. Mecz odbędzie się 21 marca. Obie drużyny rywalizowały między sobą w 1977 roku w pierwszej… » więcej 2024-12-16, godz. 15:13, Kultura i rozrywka Osoby z niepełnosprawnością nagrały świąteczną piosenkę w studiu M Radia Opole Uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej Bonifratrów w Prudniku zawitali do Radia Opole, a dokładniej do studia M im. SBB i wprawili nas w świąteczny nastrój. To za sprawą dwóch piosenek, których nagranie znajdzie się na płycie… » więcej 2024-12-16, godz. 14:55, Sport i turystyka Będą zmiany w kadrze Odry Opole. "Żeby utrzymać I ligę, potrzebujemy wzmocnień" Odra Opole ma za sobą bardzo trudną piłkarską jesień. Po 19 kolejkach Betclic 1. Ligi 'niebiesko-czerwoni' zajmują 14. miejsce. Nad strefą spadkową mają zaledwie dwa punkty przewagi. Sezon w roli trenera rozpoczął Radosław Sobolewski… » więcej 2024-12-16, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Miasto odkupiło halę od Budowlanych Opole. Posłuży uczniom "ekonomika" Opole odkupiło halę sportową od klubu Budowlani. Miasto zapłaciło za obiekt 3,8 miliona złotych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »