Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-28, 19:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Zasłużeni dla Opola. Jeden z kandydatów wywołał spór radnych

Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz-Biel]
Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz-Biel]
Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz-Biel]
Sesja rady miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz-Biel]
Miały być trzy, ale przegłosowano tylko dwie. Mowa o uchwałach w sprawie nadania tytułów "Zasłużony Obywatel Miasta Opola", które dziś (28.09) zostały poddane pod głosowanie podczas sesji opolskiej rady miasta. Otrzymać mieli je Mirosław Lenart, Danuta Szeliga i Stanisław Gajda, którego nominację ostatecznie wycofano.
- Wnioski, które złożono, zostały pozytywnie zaopiniowane przez kapitułę wyróżnień honorowych, bo to zawsze jest poprzedzone takim spotkaniem. Jeśli chodzi o panią Szeligę, to wniosek został złożony przeze mnie - mówi Łukasz Sowada, Przewodniczący Rady Miasta Opola.

- Jest to prezeska koła terenowego Związku Sybiraków w Opolu, ale także bardzo zaangażowana działaczka tegoż związku. Sama również doświadczyła w wieku bardzo wczesnodziecięcym, wręcz niemowlęcym, pierwszej masowej wywózki na Syberię. Pan profesor Mirosław Lenart, wniosek został złożony we współpracy z panem prezydentem. Dotyczy byłego już dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu. Uznanie za pracę w archiwum i mówiąc kolokwialnie, rozkręcenie go.

Jeśli chodzi o wyróżnienie nieżyjącego prof. Stanisława Gajdy, to tu wątpliwości zgłosił
radny Marek Kawa z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem, mimo wielu zasług prof. Gajdy, we wniosku nie uwzględniono jego dużej aktywności jako aktywisty PZPR. Ponadto radny Kawa uważa, że o opinię na ten temat trzeba zwrócić się do IPN-u.

Wnioskodawcą uchwały był prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który ostatecznie kandydaturę profesora Gajdy wycofał. Poinformował, że jego życiorys zostanie sprawdzony przez IPN.
Łukasz Sowada

Zobacz także

2023-09-01, godz. 19:15, Wiadomości z regionu To już jest koniec! Akcja "Mamy Lato" Radia Opole tym razem na zamku w Mosznej Magiczne warsztaty, fabryka robotów i stadnina koni. Ostatnim przystankiem wakacyjnej akcji 'Mamy Lato' Radia Opole będzie perełka Opolszczyzny, czyli zamek w Mosznej. Zapraszamy już jutro (02.09) od 13:00 do 15:00 do naszego mobilnego… » więcej 2023-09-01, godz. 18:15, Wiadomości z regionu Dachowanie osobówki koło Izbicka. Dwie ranne kobiety trafiły do szpitala 5 zastępów straży pożarnej i śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zadysponowano do wypadku na DK 94 na trasie Opole - Strzelce Opolskie. Dziś (01.09) o godz. 17:34, na wysokości Ligoty Czamborowej, doszło do dachowania samochodu… » więcej 2023-09-01, godz. 17:00, Wiadomości z regionu "Wojna to jest coś okropnego". 84. rocznica wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA, FILM] 'Musimy robić wszystko, aby tamte tragiczne wydarzenia nie powróciły'. Tak mówili dziś (01.09) podczas wojewódzkich obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej przedstawiciele rządu, samorządów i świadkowie historii. Podczas… » więcej 2023-09-01, godz. 14:20, Wiadomości z regionu Woda w części opolskich Grudzic zdatna do spożycia. Komunikat sanepidu Uwaga mieszkańcy opolskiej dzielnicy Grudzice. Są częściowo dobre informacje dotyczące wody. WiK Opole informuje, że na ulicy Gombrowicza od nr 1 do nr 142 woda jest już przydatna do spożycia. Pozostałe ulice bez zmian, mieszkańcy… » więcej 2023-09-01, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Pamięć należy się wszystkim ofiarom. 84 lata temu wybuchła II wojna światowa Gdy pierwsze niemieckie bombowce wracały już znad Wielunia, w Opolu rozpoczęły się aresztowania działaczy polskich. W miejscach pamięci w stoicy województwa wojewoda złożył symboliczne wiązanki. » więcej
464465466467468469470
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »