Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-27, 18:12 Autor: Adam Wołek

"Cześć i chwała bohaterom". 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]

84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
Dziś (27.09) mijają 84 lata od powołania Polskiego Państwa Podziemnego, największej organizacji konspiracyjnej posiadającej swoje struktury na wzór państwa.
Wojewódzkie obchody upamiętniające bohaterów walk o niepodległość w czasie II wojny światowej odbyły się w parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Te uroczystości mają oddać im cześć.

- Pamięć o nich musi pozostać żywa - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - To ci bohaterowie, którzy wtedy narażali swoje życie, dali podwaliny pod niepodległe państwo polskie. Te uroczystości mają o tym przypominać i oddać hołd bohaterom.

- Organizacja państwa podziemnego to dowód na to, że Polacy cenią wolność - dodał wiceprezydent Opola Przemysław Zych. - Organizacja pokazała, że Polacy to dumny naród i nie godzą się z podległością. To była największa i najlepiej zorganizowana instytucja konspiracyjna.

- Polacy zaczęli się organizować już przed podpisaniem aktu kapitulacji w kampanii wrześniowej - mówi Piotr Stanek, historyk z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - Już wtedy powstała idea o utworzeniu podziemnego państwa. To była idea walki i niezgody na sytuację. Każda następna cegiełka dała efekt w postaci Armii Krajowej.

- Organizatorzy państwa podziemnego byli naszymi wzorami - mówił opozycjonista w czasach PRL Wiesław Ukleja. - Konspirowaliśmy wzorem państwa podziemnego. To kontynuacja myśli niepodległościowej od czasów zaborów po opozycję w PRL.

Polskie Państwo Podziemne zostało rozwiązane 1 lipca 1945 roku.
Sławomir Kłosowski
Przemysław Zych
Piotr Stanek
Wiesław Ukleja

Zobacz także

2024-02-13, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Działkowcy mogą, my nie". Mieszkanka wyspy Bolko skarży się na brak możliwości dojazdu [INTERWENCJA] Na brak możliwości dojazdu autem 'pod dom' skarży się Radiu Opole mieszkanka wyspy Bolko w Opolu. Wiele wskazuje na to, że problem powstał po remoncie parkingu przy parku 800-lecia, gdy doszło do wymiany oznakowania na nowe. Na starej… » więcej 2024-02-13, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Opole pokaże mieszkańcom, co zyskało na 20-letniej obecności w UE. Rusza kampania promocyjna 'Opole. Dwie dekady zmian' - to nowe hasło kampanii promocyjnej, która ma informować mieszkańców o tym, jak dzięki członkostwu w Unii Europejskiej zmieniła się stolica regionu. Jak mówią władze miasta, w czasie tych 20 lat udało… » więcej 2024-02-12, godz. 19:29, Kultura i rozrywka Salon Opolskiej Nauki tym razem o akademickim Opolu Działający od ponad trzech lat przy Towarzystwie Przyjaciół Opola Salon Opolskiej Nauki zaprasza na lutowe spotkanie. Tym razem tematem dominującym będzie akademickie Opole. Twórca salonu Tadeusz Jacek Rogoża zaprosił opolskiego naukowca… » więcej 2024-02-12, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Pociągiem POLREGIO z dziennikarzami Radia Opole z okazji Światowego Dnia Radia Wspólną podróż pociągiem w ramach akcji 'Z czterech stron świata z Radiem Opole' przygotowuje na jutrzejszy (13.02) Światowy Dzień Radia nasza rozgłośnia. Dziennikarze Radia Opole będą towarzyszyć, ale też rozmawiać z naszymi… » więcej 2024-02-12, godz. 18:00, Wiadomości z regionu 18-latek pędził 175 km/h obwodnicą Opola [FILM] Policjanci drogówki z Opola zatrzymali na obwodnicy miasta 18-latka, który jechał z prędkością 175 km/h w miejscu, gdzie prędkość maksymalna jest ograniczona do 90 km/h. Otrzymał 2,5 tys. mandatu i 15 punktów karnych. » więcej
308309310311312313314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »