Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-27, 18:12 Autor: Adam Wołek

"Cześć i chwała bohaterom". 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]

84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
Dziś (27.09) mijają 84 lata od powołania Polskiego Państwa Podziemnego, największej organizacji konspiracyjnej posiadającej swoje struktury na wzór państwa.
Wojewódzkie obchody upamiętniające bohaterów walk o niepodległość w czasie II wojny światowej odbyły się w parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Te uroczystości mają oddać im cześć.

- Pamięć o nich musi pozostać żywa - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - To ci bohaterowie, którzy wtedy narażali swoje życie, dali podwaliny pod niepodległe państwo polskie. Te uroczystości mają o tym przypominać i oddać hołd bohaterom.

- Organizacja państwa podziemnego to dowód na to, że Polacy cenią wolność - dodał wiceprezydent Opola Przemysław Zych. - Organizacja pokazała, że Polacy to dumny naród i nie godzą się z podległością. To była największa i najlepiej zorganizowana instytucja konspiracyjna.

- Polacy zaczęli się organizować już przed podpisaniem aktu kapitulacji w kampanii wrześniowej - mówi Piotr Stanek, historyk z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - Już wtedy powstała idea o utworzeniu podziemnego państwa. To była idea walki i niezgody na sytuację. Każda następna cegiełka dała efekt w postaci Armii Krajowej.

- Organizatorzy państwa podziemnego byli naszymi wzorami - mówił opozycjonista w czasach PRL Wiesław Ukleja. - Konspirowaliśmy wzorem państwa podziemnego. To kontynuacja myśli niepodległościowej od czasów zaborów po opozycję w PRL.

Polskie Państwo Podziemne zostało rozwiązane 1 lipca 1945 roku.
Sławomir Kłosowski
Przemysław Zych
Piotr Stanek
Wiesław Ukleja

Zobacz także

2023-10-12, godz. 09:15, Wiadomości z regionu Po zatrzymaniu domowego kata. Dlaczego nie reagujemy na przemoc? [INTERWENCJA] Dlaczego nikt nie zareagował? Pytają opolscy policjanci, relacjonując zatrzymanie domowego kata. Chodzi o aresztowanego 31-latka z Opola, który partnerce i ich 3-letniemu synkowi przez rok fundował 'piekło na ziemi'. Mężczyzna regularnie… » więcej 2023-10-12, godz. 08:00, Kultura i rozrywka Kresowe wspomnienia w Muzeum Wsi Opolskiej. Bohaterem kolejnego spotkania Jerzy Hubicki O kresowych miejscowościach, codziennym życiu, czasach wojny i okupacji, przesiedleniu i osadnictwie na Śląsku Opolskim. Cykl spotkań wspomnieniowych z Kresowianami i członkami rodzin o kresowym pochodzeniu mieszkającymi w naszym regionie… » więcej 2023-10-11, godz. 20:19, Wiadomości z regionu "Wyborczy Ring" o kondycji polskiej demokracji O kondycję polskiej demokracji pytaliśmy kandydatów do parlamentu z woj. opolskiego w kolejnej debacie przedwyborczej Radia Opole. » więcej 2023-10-11, godz. 16:51, Wiadomości z regionu Centrum Opola bez prądu. Utrudnienia potrwają do 18:00 Mamy ogromną awarię prądu w centrum Opola - takie sygnały spływają do redakcji Radia Opole od naszych słuchaczy. Jak dowiedzieliśmy się w spółce Tauron, przyczyną braku prądu jest duża awaria sieci energetycznej, a jej naprawa… » więcej 2023-10-11, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Grypa w regionie: jesteśmy przed sezonem zachorowań, w sezonie szczepień - Sezonu jeszcze nie ma, na razie notujemy pojedyncze przypadki - mówi prof. Agata Chobot z oddziału pediatrii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu pytana o zachorowania na grypę. Sprzyja nam ciepła - jak na razie - jesień. » więcej
308309310311312313314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »