Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-27, 18:12 Autor: Adam Wołek

"Cześć i chwała bohaterom". 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]

84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
Dziś (27.09) mijają 84 lata od powołania Polskiego Państwa Podziemnego, największej organizacji konspiracyjnej posiadającej swoje struktury na wzór państwa.
Wojewódzkie obchody upamiętniające bohaterów walk o niepodległość w czasie II wojny światowej odbyły się w parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Te uroczystości mają oddać im cześć.

- Pamięć o nich musi pozostać żywa - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - To ci bohaterowie, którzy wtedy narażali swoje życie, dali podwaliny pod niepodległe państwo polskie. Te uroczystości mają o tym przypominać i oddać hołd bohaterom.

- Organizacja państwa podziemnego to dowód na to, że Polacy cenią wolność - dodał wiceprezydent Opola Przemysław Zych. - Organizacja pokazała, że Polacy to dumny naród i nie godzą się z podległością. To była największa i najlepiej zorganizowana instytucja konspiracyjna.

- Polacy zaczęli się organizować już przed podpisaniem aktu kapitulacji w kampanii wrześniowej - mówi Piotr Stanek, historyk z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - Już wtedy powstała idea o utworzeniu podziemnego państwa. To była idea walki i niezgody na sytuację. Każda następna cegiełka dała efekt w postaci Armii Krajowej.

- Organizatorzy państwa podziemnego byli naszymi wzorami - mówił opozycjonista w czasach PRL Wiesław Ukleja. - Konspirowaliśmy wzorem państwa podziemnego. To kontynuacja myśli niepodległościowej od czasów zaborów po opozycję w PRL.

Polskie Państwo Podziemne zostało rozwiązane 1 lipca 1945 roku.
Sławomir Kłosowski
Przemysław Zych
Piotr Stanek
Wiesław Ukleja

Zobacz także

2024-02-13, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Filip Springer odwiedzi w sobotę Muzeum Śląska Opolskiego Reportażysta i fotoreporter Filip Springer będzie w sobotę (17.02) gościem Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Tematem rozmowy ma być architektura i zmiany w przestrzeni publicznej w Polsce od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej. » więcej 2024-02-13, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Światowy Dzień Radia świętowaliśmy w... pociągu. Pasażerowie życzyli nam dobrych wywiadów i uśmiechu Przypadający 13 lutego Światowy Dzień Radia świętowaliśmy towarzysząc naszym słuchaczom w podróży... koleją. Akcję 'Z czterech stron świata z Radiem Opole' przeprowadziliśmy w pociągach jadących do Opola z Kluczborka, Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2024-02-13, godz. 11:41, Wiadomości z regionu Rozmowy i prezenty. Byliśmy rano w pociągach POLREGIO z okazji Światowego Dnia Radia Jakie są plusy i minusy jeżdżenia pociągiem? Między innymi o to pytaliśmy pasażerów pociągów POLREGIO podczas porannej akcji 'Z czterech stron świata z Radiem Opole'. Wspólna inicjatywa naszej rozgłośni i przewoźnika powstała… » więcej 2024-02-13, godz. 10:50, Wiadomości z regionu Włamywacze - recydywiści w rękach opolskich policjantów 15 lat więzienia grozi włamywaczom - recydywistom przyłapanym na gorącym uczynku przez opolskich policjantów. 40- i 32-latek chcieli włamać się do garażu w Opolu. - Swoim zachowaniem zaalarmowali jednak właściciela, który od razu… » więcej 2024-02-13, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Rolniczy protest w Opolu: są jabłka i ulotki dla przechodniów, a przed urzędem trumna [ZDJĘCIA] Drewniana trumna wzbogacona o stylizowane na klepsydrę hasło 'Nie będziemy umierać' stanęła przed urzędem wojewódzkim w Opolu. Obok - także na schodach urzędu - transparenty z informacjami o proteście rolników. Za inicjatywą stoją… » więcej
307308309310311312313
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »