Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-27, 18:12 Autor: Adam Wołek

"Cześć i chwała bohaterom". 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]

84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
Dziś (27.09) mijają 84 lata od powołania Polskiego Państwa Podziemnego, największej organizacji konspiracyjnej posiadającej swoje struktury na wzór państwa.
Wojewódzkie obchody upamiętniające bohaterów walk o niepodległość w czasie II wojny światowej odbyły się w parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Te uroczystości mają oddać im cześć.

- Pamięć o nich musi pozostać żywa - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - To ci bohaterowie, którzy wtedy narażali swoje życie, dali podwaliny pod niepodległe państwo polskie. Te uroczystości mają o tym przypominać i oddać hołd bohaterom.

- Organizacja państwa podziemnego to dowód na to, że Polacy cenią wolność - dodał wiceprezydent Opola Przemysław Zych. - Organizacja pokazała, że Polacy to dumny naród i nie godzą się z podległością. To była największa i najlepiej zorganizowana instytucja konspiracyjna.

- Polacy zaczęli się organizować już przed podpisaniem aktu kapitulacji w kampanii wrześniowej - mówi Piotr Stanek, historyk z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - Już wtedy powstała idea o utworzeniu podziemnego państwa. To była idea walki i niezgody na sytuację. Każda następna cegiełka dała efekt w postaci Armii Krajowej.

- Organizatorzy państwa podziemnego byli naszymi wzorami - mówił opozycjonista w czasach PRL Wiesław Ukleja. - Konspirowaliśmy wzorem państwa podziemnego. To kontynuacja myśli niepodległościowej od czasów zaborów po opozycję w PRL.

Polskie Państwo Podziemne zostało rozwiązane 1 lipca 1945 roku.
Sławomir Kłosowski
Przemysław Zych
Piotr Stanek
Wiesław Ukleja

Zobacz także

2024-01-05, godz. 09:44, Wiadomości z regionu Niebezpieczny pustostan przy ul. Bonczyka w Opolu. Szczegóły w programie "Interwencja" Powybijane okna, odrywające się i upadające na chodnik fragmenty gzymsów - te obrazki kamienicy znajdującej się przy ul. Bonczyka w Opolu, budzą niepokój mieszkańców. Budynek jest w opłakanym stanie. » więcej 2024-01-04, godz. 22:00, Kultura i rozrywka Polsko-ukraińska integracja w czasie ferii zimowych w Opolu. Trwają zapisy Integracja podczas ferii - taki cel przyświeca zimowym półkoloniom w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu. Mają w nich brać udział mali opolanie, w tym Ukraińcy. Zapisy trwają do 15 stycznia. Liczba miejsc ograniczona. » więcej 2024-01-04, godz. 14:58, Gospodarka Są pieniądze na wymianę starych wind w Opolu. Rusza Inwestycja SM Przyszłość Na razie 18 sztuk, choć potrzeby są o wiele większe. Spółdzielnia mieszkaniowa 'Przyszłość' w Opolu rusza z wymianą wind. Do września 10 nowych dźwigów zostanie zamontowanych w blokach osiedla Centrum i po 4 na Chabrach i na Z… » więcej 2024-01-03, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Jest działka pod dzierżawę, jest pierwszy plan. Co z domem fundacji L'Arche Opole? Opole daje zielone światło fundacji L'Arche, która chce wybudować w mieście dom całodobowej opieki dla dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Radni zgodzili się na dzierżawę ziemi pod obiekt w Grudzicach, niedaleko kąpieliska… » więcej 2024-01-03, godz. 11:02, Wiadomości z regionu Prezydent Opola o dziurach: w drogach i budżecie - Kończymy uzgodnienia z konserwatorem zabytków - potwierdził w Porannej Rozmowie RO prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, odnosząc się do planowanego remontu Mostu Zamkowego, choć jak przyznał, gruntownych prac wymaga też Most Katedralny… » więcej
299300301302303304305
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »