Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-27, 18:12 Autor: Adam Wołek

"Cześć i chwała bohaterom". 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]

84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
Dziś (27.09) mijają 84 lata od powołania Polskiego Państwa Podziemnego, największej organizacji konspiracyjnej posiadającej swoje struktury na wzór państwa.
Wojewódzkie obchody upamiętniające bohaterów walk o niepodległość w czasie II wojny światowej odbyły się w parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Te uroczystości mają oddać im cześć.

- Pamięć o nich musi pozostać żywa - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - To ci bohaterowie, którzy wtedy narażali swoje życie, dali podwaliny pod niepodległe państwo polskie. Te uroczystości mają o tym przypominać i oddać hołd bohaterom.

- Organizacja państwa podziemnego to dowód na to, że Polacy cenią wolność - dodał wiceprezydent Opola Przemysław Zych. - Organizacja pokazała, że Polacy to dumny naród i nie godzą się z podległością. To była największa i najlepiej zorganizowana instytucja konspiracyjna.

- Polacy zaczęli się organizować już przed podpisaniem aktu kapitulacji w kampanii wrześniowej - mówi Piotr Stanek, historyk z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - Już wtedy powstała idea o utworzeniu podziemnego państwa. To była idea walki i niezgody na sytuację. Każda następna cegiełka dała efekt w postaci Armii Krajowej.

- Organizatorzy państwa podziemnego byli naszymi wzorami - mówił opozycjonista w czasach PRL Wiesław Ukleja. - Konspirowaliśmy wzorem państwa podziemnego. To kontynuacja myśli niepodległościowej od czasów zaborów po opozycję w PRL.

Polskie Państwo Podziemne zostało rozwiązane 1 lipca 1945 roku.
Sławomir Kłosowski
Przemysław Zych
Piotr Stanek
Wiesław Ukleja

Zobacz także

2024-11-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "To bardzo smutna rocznica, ale trzeba o niej przypominać". Mija 86 lat od "nocy kryształowej" Opole pamięta o żydowskich mieszkańcach miasta i tragicznej 'nocy kryształowej', która miała miejsce 86 lat temu. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w nazistowskich Niemczech doszło do masowego pogromu ludności żydowskiej. Te tragiczne… » więcej 2024-11-09, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Kolejny "elektryk" zaparkował w zajezdni MZK. Wkrótce wyjedzie na ulice Opola Pierwszy z dziewięciu nowych autobusów elektrycznych przyjechał do zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. - To efekt realizacji projektu 'Elektromobilne Opole - etap II' - informuje przewoźnik. » więcej 2024-11-08, godz. 19:00, Sport i turystyka Ostatni gwizdek na Oleskiej. Pożegnanie stadionu pełnego wspomnień Odra Opole rozegra jutro (9.11) ostatni mecz w historii na stadionie przy ul. Oleskiej. Miejsce, które pamięta największe sukcesy opolskiego klubu wkrótce przestanie istnieć, a zespół przeniesie się na nowy stadion znajdujący się… » więcej 2024-11-08, godz. 18:30, Gospodarka Park Naukowo-Technologiczny powiększy się o kolejny budynek. W eXperience staną nowoczesne serwery Przy ulicy Technologicznej w Opolu trwają przygotowania do budowy kolejnego pawilonu. Już za dwa lata opolskie firmy otrzymają dostęp do miejsca, w którym dane będą przetwarzane w oparciu o nowoczesne metody obliczeniowe, takie jak… » więcej 2024-11-08, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Akademie niepodległościowe w szkołach. "To ważne święto" Szkoła do hymnu - to nazwa akcji, podczas której Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza szkoły do śpiewania 'Mazurka Dąbrowskiego' w ramach święta niepodległości. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »